Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Sapa (Abramis sapa)

Okres ochronny: od 1 kwietnia do 31 maja
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit dobowy: 5 kg

Wygląd:
Ryba o silnie bocznie spłaszczonym i mocno wygrzbieconym ciele. Pysk tępy z dolnym otworem gębowym. Wzdłuż linii bocznej ciała od 47 do 52 łusek.

Ubarwienie:
Grzbiet koloru ciemnoszarego, boki białawoszare ze słabym połyskiem, brzuch białawy, płetwy koloru jasnoszarego, grzbietowa i odbytowa z ciemnym obrzeżeniem.

Wielkość: długość 20- 30 cm (maksymalnie 40 cm), waga 0,1 ? 0,3 kg (maksymalnie 0,5 kg).

Tryb życia:
Ryba stadna, żyjąca w strefie dennej dużych rzek, zbiorników zaporowych oraz w słonawych zalewach morskich. W zasadzie ryba osiadła, występujące w wodach słonawych na okres tarła wędrują do dolnych odcinków rzek, gdzie odbywa tarło, po czym spływają z powrotem do morza. Część osobników jednak zostaje w rzece. Żyje zazwyczaj w niewielkich stadkach.

Rozród:
Dojrzewa płciowo osiąga w wieku 3 - 7 lat. Samce dojrzewają rok wcześniej niż samice. Tarło odbywa Od końca kwietnia do początku maja, (czasem przeciąga się ono do końca maja) przy temp. 10 - 16 stopni C. Tarło jest jednorazowe. Ikra jest składana w rozlewiskach, na roślinności wodnej oraz zatopionych gałęziach. Jajeczka nie kleją się, są przezroczyste i mają żółtawy odcień. Ich rozwój trwa około 6 - 7 dni. Larwy po wykluciu mają 6,5-9,5 mm długości. Zaczynają sie aktywnie odżywiać po około 2 tyg. W Zalewie Zegrzyńskim w wieku 3 lat sapa mierzy około 20 cm, 4-letnia - 24 cm, 5-letnia - 25 cm.

Odżywianie:
Początkowo zjada larwy owadów, nieco później również drobne mięczaki. Dorosłe sapy żeruja na organizmach dennych. Podstawowym pokarmem są larwy chruścików i ochotkowatych. Zjadają również mięczaki i skąposzczety.

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Sapa (Abramis sapa)

Okres ochronny: od 1 kwietnia do...

źródło: comment_D2nPOT9Ee5f9xZOT6MEmvqYluy9YsJj5.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz