Wpis z mikrobloga

#komputery #serwispc

Mam problem z grafiką.. pacjent: MSI r9 270x 2gb gaming twin fozr. Od kilku miesiecy wyskakiwal mi czasami komunikat typu "sterownik ekranu odzyskał sprawność po awarii..." Wczoraj karta umarła. Tzn przy odpalaniu pc wyswietla wszystkie początkowe pierdoły i ekran ładowania windy, jednak potem pojawia sie tylko czarny ekran lub pionowe zielone pasy lub niebieski ekran koloru ekranu logowania.
Działa bez sterownikow w trybie awaryjnym. Na innym kompie to samo.
Probował ktos z was kiedys wygrzewania w piekarniku? Jaka jest optymalna temperatura i czas pieczenia? Chcialbym sprobować ją ozywic przynajmniej na jakis czas zanim wyladuje na smietniku...
  • 6
@Quest: Odradzam. Fix i tak polega na podgrzaniu układu i działa na chwilę. NIE na stopieniu kulek, bo tego nie zrobisz w zwykłym piekarniku w kontrolowany sposób. Tzn. jeśli podgrzejesz całość do punktu topnienia cyny, to pospada ci połowa elementów z płyty. Nie mówiąc o potencjalnej możliwości stopienia plastikowych gniazd. Wystarczy podgrzać chip opalarką albo lepiej hotairem. I tak ryzykowne, ale nieco mniej niż piekarnik. I tak bez preheatera nie stopisz
@Quest: Co do grzania w piekarniku, ja dwa razy piekłem i uratowałem dwie karty ( ͡° ͜ʖ ͡°). Grzałem w piekarniku elektrycznym w 190 stopniach, przez 8-9 minut, procesorem do góry. Obie karty działają do dziś.
@Quest: Jeśli już chcesz ryzykować i masz tylko elektryczny piekarnik do dyspozycji to na twoim miejscu nie ustawiałbym więcej niż 200C. Temperatura topnienia bezołowiowej cyny to ~230C, ale nie chcesz dopuścić do stopienia cyny i musisz wziąć pod uwagę histerezę termostatu, a ta może sięgać nawet 30C. Oczywiście zdejmujesz z karty co się tylko da i kładziesz układami do góry.
@bgsCh3gJQD: @Quest: ja cisnelem juz pare kart, głownie geforce(460,260,260,260,8800) wszystkie działają, 8-10minut 180-200stopni procem do dołu, kondensatory zabezpieczone folia aluminiowa(nie wiem czy coś dało czy nie:P)