Wpis z mikrobloga

Coraz poważniej myślę nad zmianą samochodu. Będą to moje #pierwsze4kola za swój hajs, więc chcę to wydać rozsądnie. Drogie Mireczki proszę was o pomoc w wyborze. Mój budżet to ok 13k na sam samochód. W grę wchodzi benzyna+LPG, ewentualnie benzyna i sam zamontuje instalację. Diesel odpada ze względu na to, że przebiegi to głównie miasto i to trasy ok 10 km dziennie, ale 2-3 razy w miesiącu może zdarzyć się dalszy wyjazd poza miasto. Nadwozie - fajne by było kombi, ale jakiś hatchback albo sedan 4/5 drzwi też jest ok (tylko żeby po wrzuceniu koła zapasowego do bagażnika nie powstał schowek na rękawiczki). Moją uwagę zwróciły takie oto auta:
- Opel Astra H (silniki 1.4 90KM słyszałem, że są dosyć słabe do tego samochodu, szczególnie w wersji kombi; 1.6 105KM - tu nie wiem jak jest z tolerancją silnika na #lpg ; 1.8 125KM podobno solidne bezawaryjne silniki, 2.0T 170KM też solidne, chociaż chyba budżet nie pozwoli na dobry egzemplarz)
- Mazda 3 (tu nie wiem nic o silnikach. Jak znoszą zasilanie gazem?)
- Ford Focus mk. 2 (silniki chyba bliźniacze z Mazdą. Tutaj także pojawia się pytanie o wytrzymałość silników i osprzętu)
- Fiat Punto III / Fiat Bravo (do miasta powinno być ok, ale nie wiem jak wygląda w trasie silnik 1.2 60KM nie są zbyt słabe do tego samochodu?)
Z nieco innej półki:
- Mazda 6 (wiem, że silniki 1.8 i 2.0 są na łańcuchu rozrządu i są przeważnie uznawane za niemalże pancerne)
- Skoda Octavia II (tu może być bardzo trudno znaleźć egzemplarz w akceptowalnym stanie w tym budżecie a do LPG to chyba tylko 1.6 MPI)
- Opel Signum (też może być ciężko znaleźć dobrą sztukę)
- Volvo V40 (tu może być dosyć droga eksploatacja, jednak chętnie posłucham waszych opinii)

Za wszystkie porady i opinie z góry dziękuję. Może polecicie coś jeszcze innego? Dodam, że pojazd ma mi służyć przynajmniej kilka lat.

#kupautozmikro #kupujzwykopem #motoryzacja #samochody #kupnosamochodu #opel #mazda #mazda3 #mazda6 #ford #focus #fordfocus #fiat #skoda #octavia #volvo
  • 25
- Opel Astra H

@Samuraj_CZAK: Za 13k nie kupisz czegokolwiek w dobrym stanie, może z silnikiem 1.4 coś, ale ciężko...
Ogólnie 1.8 są ok, do gazu wręcz idealne, aczkolwiek szybko padają w nich pierścienie i silnik lubi brać olej (na trasie 1L/100km nie jest wyczynem). 1.6 też dają radę z LPG, ale nie mają hydraulicznych popychaczy jak Z18XE
@Samuraj_CZAK:

Mój budżet to ok 13k na sam samochód

i

Skoda Octavia II

nie ma szans. Jeśli wpisujesz widełki "do 13k" i patrzysz na ogłoszenia, i widzisz coś, to są to samochody, których nie powinieneś nawet brać pod uwagę. Chyba że powypadkowe, a ty jesteś blacharzem.
Focus II: 1.6 i 2.0 dają radę z gazem, a wspólny z Mazdą był tylko 1,6 HDI od PSA
Mazda w tej cenie będzie do
@Usurper: to chyba zaleta że po 140tys dopiero wahacze były do wymiany.... widocznie nie miałeś do czynienia z innymi autami z wielowahaczem np alfa czy audi :D
@Samuraj_CZAK:
Astra H - musisz szukać tylko silnika, który będzie miał luzy zaworowe regulowane hydraulicznie (po którymś lifcie zmienili na regulowane ręcznie) - 1.6 albo 1.8 to ok silniki, 1.8 powinien być wystarczający i na trasę i na miasto, natomiast 1.6 będzie się już trochę męczył w trasie, ale do miasta ok. Ogólnie auto fajne w środku, tylko szukaj dobrze wyposażonej sztuki, bo flotówki były gołe jak święty turecki i czarne
@Samuraj_CZAK: też ostatnio szukałem czegoś w podobnym budżecie (nawet większym) i najbardziej nastawiałem się na Astrę H, ale nic ciekawego nie było i koniec końców skończyłem z Peugeotem 307 i jestem bardzo zadowolony.
@Samuraj_CZAK: wszystko zależy od firmy, ale do francuzów ceny części są dość atrakcyjne - wiem po sobie, mam citroena c5 z 2005 roku. W pugu 307 tylko tylne tarcze są dość drogie, bo są chyba z łożyskami w komplecie. Reszta jest tania, zawieszenie nie jest zbyt skomplikowane. Ogólnie samochód trwały.
@Samuraj_CZAK: koszt eksploatacji jest dość tani i jak ktoś wspominał wyżej - dość dobre silniki. Ja brałem 2.0 16v 136km do miasta, benzynę. Jeśli chcesz gazować to spoko, ja mam średnie spalanie na benzynie koło 11,5l.