Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Pstrąg potokowy (Salmo trutta fario)

Okres ochronny: od 1 wrzesnia do 31 grudnia
Wymiar ochronny: 30 cm
Limit dobowy: 3 szt. łącznie wym. gatunków: lipień, pstrąg potokowy

Opis:
W Polsce osiąga maksymalnie ok. 80 cm i 5 kg. Kształt torpedowaty - ułatwiający życie w wartkim prądzie rzeki. Ubarwienie bardzo zmienne - zależne od miejsca przebywania. Na ciele liczne czarne i czerwone kropki. Brzuch żółtobiały lub żółty. Płetwa tłuszczowa jasna, ciemnoobrzeżona. Młode osobniki mają duże, wyraźne niebieskoszare plamy na bokach. Dorosłe samce mają często hakowato zagiętą ku górze szczękę dolną i dłuższą głowę niż samice.

Rozród:
Do tarła przystępuje jesienią podejmując krótkie (z reguły kilkukilometrowe) wędrówki tarłowe do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień w piasku. Larwy tuż po wylęgu mają duży woreczek żółtkowy.

Odżywianie:
Jest typowym drapieżnikiem. Młode osobniki zjadają larwy owadów i skorupiaki. Dorosłe zjadają głównie ryby i owady. Często przechodzi na pokarm sezonowy, np. wczesną wiosną bardzo chętnie zjada świeżo wybudzone ze snu zimowego żaby.W maju odżywia się jętką majową, lipiec-sierpień- głównie małe ryby: cierniki, głowacze, słonecznice, kozy itp. Przystępując do tarła przestaję się odżywiać, a ataki na inne ryby spowodowane są koniecznością obrony gniazd tarłowych.

Metody połowu:
Tym razem bardzo ciekawy wpis, więc załączam linka
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1585

Ciekawostka:
W Polsce zagrożony z powodu systematycznego niszczenia jego siedlisk poprzez postępującą zabudowę hydrotechniczną rzek górskich oraz dużą presją wędkarską i kłusownictwem

Kulinaria:
To smaczna i szlachetna ryba. Ma bladoróżowe, chude mięso, delikatne w smaku i niezbyt ościste. Nadaje się do gotowania, smażenia, pieczenia i grillowania, wędzenia i marynowania.

Rekord Polski: pstrąg potokowy – 5,3 kg

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Pstrąg potokowy (Salmo trutta fario)

Okres ochronny:...

źródło: comment_StK29aE6G7MhUjNbXNehNxI5IH2Y4yaF.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@predator82: Co do okresu ochronnego to wedle RAPR wynosi on tyle:

a/ w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej

dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z

Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej

dopływach od 1 września do 31 stycznia;

b/ w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia
  • Odpowiedz
  • 0
@predator82 kurde miałem gdzieś zdjęcie mojego rekordowego potokowca ale mi gdzieś przepadlo :( wrzucałem kiedyś na Mirko ale nie mogę znaleźć
  • Odpowiedz