Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Lipień (Thymallus thymallus)

Okres ochronny: od 1 marca do 31 maja
Wymiar ochronny: 30 cm
Limit dobowy: 3 szt. łącznie wym. gatunków: lipień, pstrąg potokowy

Opis:
Dorasta do długości 50 cm. Ciało ma lekko spłaszczone i małą głowę. Otwór gębowy niewielki, przedni, z drobnymi zębami, szczęka górna nieco dłuższa od dolnej. Łuski są duże, mocno osadzone w skórze. Młode osobniki są srebrzysto-jasnozielone z niebieskawymi plamami na bokach. Osobniki starsze mają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki i biały brzuch. Na bokach podłużne ciemne smugi odpowiadające poszczególnym rzędom łusek. Płetwy nieparzyste mają bladofioletowy odcień, płetwa grzbietowa jest długa, wysoka i ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych i czarnych plamek. Całe ciało ma metaliczny połysk. Płetwy grzbietowa, odbytowa, i piersiowe większe u samców niż u samic. Żyje przeciętnie 4-5 lat, maksymalnie 10. Jego liczebność i rozmieszczenie ze względu na krótkowieczność są zmienne.

Odżywianie:
Żywi się bezkręgowcami, głównie larwami owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody. Chętnie grupuje się w niewielkie stadka.

Rozród:
Dojrzewa płciowo w 3 lub 4 roku życia. Wiosną, w okresie tarła, podejmuje krótkie wędrówki poszukując żwirowych tarlisk z dobrze natlenioną wodą, które znajduje przeważnie w niedużych dopływach. Tarło obywa się w temperaturze 6-8 °C. Ikra ma barwę bursztynową, jest ona zasypywana w piasku przez samca, który broni jej przez okres trwający 2-3 tygodnie inkubacji. Często w jednym gnieździe składa jaja kilka samic.

Okres połowu(Kiedy najlepiej łowić):
Tarło trwa od marca do czerwca, wówczas samica składa jaj w żwirowym podłożu z dobrze natlenioną wodą przeważnie są to nie duże dopływy. Samica zakopuje ikrę w żwirze i broni gniazda przez dwa trzy tygodnie. Nierzadko zdarza się że w jednym gnieździe znajduje się ikra kilku samic.

Metody i techniki połowu (Jak łowić):
Najlepsze efekty da łowienie na spinning lub metodą muchową.
Zestaw: Należy stosować albo zestaw spinningowy albo muchowy.
Przynęty: W jadłospisie lipienia znajdują się przede wszystkim larwy chruścików, jętek i innych owadów jak również owady zbierane z powierzchni wody. Większe osobniki żywią się również rybami robakami czy ślimakami.
Zanęty: Niestosuje się zanęt przy połowie lipieni.

Łowiska:
Rzeki górskie, z kamienistym, żwirowatym dnem.

Rekord Polski: 54 cm i 1,35 kg.

Kulinaria:
http://www.przyslijprzepis.pl/przepis/filet-z-lipienia-z-warzywami-na-nutke-tymiankowa

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Lipień (Thymallus thymallus)

Okres ochronny: od 1 ma...

źródło: comment_PaIg6RYSgbCahBS2Jed1xd3u6TT6mhop.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@predator82: Ślicznie poproszę o Świnkę (Chondrostoma nasus) - rybę mojej młodości :) Pamiętam jak dziś te czasy kiedy z ojcem je łowiliśmy :) Mireczki mają obowiązek ją poznać :)
  • Odpowiedz