Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: brak
Limit dobowy: 5 kg

Opis:
Z wyglądu bardzo podobny do karasia złocistego. Grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę grubszy i mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane. Gatunkiem autochtonicznym jest jedynie w dorzeczu Amuru. Wszędzie, gdzie występuje poza tym obszarem został zaaklimatyzowany.

Rozmiary:
Długość ciała przeciętnie do 15 - 35 cm
Masa ciała przeciętnie 1,5 kg

Pokarm:
Drobne denne bezkręgowce i rośliny.

Rozmnażanie:
Tarło odbywa od maja do lipca, samica składa przeciętnie ok. 150 000 jaj.

Metody połowu:
Wybór sprzętu nie będzie trudny i skomplikowany. Łowimy blisko brzegu, więc wybierzemy lekki zestaw spławikowy. Najlepszą wędką będzie miękki, około pięciometrowy bat lub teleskop spławikowy. Jej długość pozwoli nam sięgnąć poza granicę zarośli i umożliwi lepszą kontrolę nad rybą.
Wybierając żyłkę, zdecydujmy się na 0,18 mm, bezpiecznie można nią przeciągnąć karasia z zarośli. Do tego dobieramy krótkie, lekkie spławiki z antenką, haczyki zaś uzależniamy od rodzaju przynęty.
Przynęta i zanęta na karasie:
Preferencje smakowe karasi sugerują wybór czerwonych lub białych robaków, grochu i kukurydzy. Do nęcenia proponujemy użycie kukurydzy, grochu, łubinu lub pelletu. Nie ma o przesadzać z ilością zanęty, podczas wędkowania powinna wystarczyć jedna, solidna garść. Jej pojedyncze ziarna rzucamy luźno do wody.

Ciekawostki:
Karaś srebrzysty jest gatunkiem ciepłolubnym o niskich wymaganiach co do jakości wody. Należy do najbardziej wytrzymałych ryb słodkowodnych na niską zawartość tlenu, ekstremalne temperatury i podwyższoną mętność wody na wszystkich etapach ontogenezy. Tolerancja na zasolenie pozwala mu kolonizować zatoki morskie.

Karaś srebrzysty jest jednym z dwóch podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus). Drugi podgatunek to karaś złocisty. Jego udomowioną formą jest rozprzestrzeniona na całym świecie złota rybka, najpopularniejsza obecnie ryba stawikowa. Istnieje wiele jej odmian barwnych przez złote i srebrne po białe, różniących się ponadto kształtem głowy i połetw. Do najpospolitszych odmian należy welon, kometa i teleskop, słynne są także lwia główka, jajoryb, tygrysek czy jaskółczy ogon.

Rekord:
Karaś srebrzysty - 4.05 kg - 54 cm - Rekord Rybiego Oka, Stanisław Białek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kulinaria:
http://www.doradcasmaku.pl/przepis/285698/pieczony-karas-srebrzysty.html#recipe_content

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio)

Okres ochronny:...

źródło: comment_xjolXB6ZofbxT3ZUZ31OZqYHhUq54mqV.jpg

Pobierz
  • 5