Wpis z mikrobloga

Witajcie, takie pytanie nowicjusza. Są jakieś uniwersalne zasady na zwiększenie zysków z handlu? Jak wysyłać statki do jego obrony, wszystkie w jedno miejsce czy podzielić na dużo mniejszych flot? Na co zwracać największą uwagę? Do tej pory myślałem, że im dłuższą ścieżkę ustawię przykładowo od Sevilli do Indonezji to będzie lepiej, ale to tak nie działa :(.
Wersja gry podstawowa, bez żadnych dodatków.

#eu4
  • 10
@Sniper10200: Zbierać pieniądze w swoim ojczystym centrum i kierować do niego handel na tyle na ile pozwoli liczba kupców, zaczynając od najbardziej sensownych. Warto sobie czasem coś przeliczyć. Przy wysyłaniu statków gra w miarę przelicza ile z tego będzie zysku, ale nie sprawdzałem poprawności obliczeń.
@BongoBong: Czyli jeśli posiadam Ivory Coast, Przyl. dobr. nadziei, Goa w Indiach, które są centrami handlu to będę zbierał w nich pieniądze bez wysyłania kupca, który doda tylko 10 procent? Dobrze to rozumiem?

edit: chyba źle zrozumiałem xD
@Sniper10200: "swoje" centrum handlu możesz mieć tylko jedno. Domyślnie jest chyba ustalone w tym nodzie co stolica. Możesz to jednak zmienić, czyli stolica będzie w jednej prowincji, a twój główny ośrodek handlu będzie w innym. W takim wypadku zbierasz automatycznie ze tego ośrodka handlu, a jeśli dodatkowo wyślesz tam kupca to uzyskasz bonus 10% do tego nodu

Tak to przebiega w ogólnikach, polecam zapoznać się z jakimś poradnikiem, bo to jest