Wpis z mikrobloga

„Tłocznia mistyczna” z Lelowa, 1647

Przedstawienie Chrystusa w tłoczni mistycznej zyskało szeroką popularność w późnogotyckiej sztuce, zwłaszcza pod wpływem kultu Najświętszej Krwi Chrystusa, czy szerzącej się kontrreformacji. „Tłocznia mistyczna” obrazuje cierpienie Chrystusa, którego owocem męki jest wino, czyli krew. Jezus – jako cierpiący i ukrzyżowany – jest tłoczony w prasie grzechu ludzkiego. Wypływająca spod tłoczni krew zbierana jest do kielicha, nabierając przez to wymiaru eucharystycznego. To przedstawienie Syna, który posłuszny Ojcu aż do śmierci przyjmuje na siebie ból. Bóg Ojciec błogosławi z obłoku, bądź co w sposób niemal drastyczny wyraża Jego wolę - przykręca śrubę prasy. Chrystus sam staje się wykonawcą wielkiego dzieła.

Do zobaczenia w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie, nawet pocztówkę sobie można kupić ^^ Drugim, dostępnym w Krakowie, motywem tłoczni jest fresk z krakowskiego klasztoru franciszkanów - gdyby ktoś był zainteresowany jego głębszą interpretacją to tutaj opracowanie Heleny Małkiewiczównej

#malarstwo #sztuka #wiara #katolicyzm #sztukaoduchadoucha
lunaria - „Tłocznia mistyczna” z Lelowa, 1647

Przedstawienie Chrystusa w tłoczni m...

źródło: comment_3TMCcSQ0XeSE2tANRsgfJVTJxUvkD1KG.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Rozamunda: a dziękuję, pamiętam swoją pierwszą reakcje jak go zobaczyłam, wielki uśmiech i 'wtf co tu się właśnie podziało' :) kurczę, chciałam ci zaznaczyć gdzie jest screenem z wirtualnej wycieczki, ale strona mnk mi w ogóle nie działa, więc może później :<
  • Odpowiedz
@lunaria: tam w sumie wiele jest obrazów wtf :-D Swoją drogą, logika obrazów średniowiecznych - Jezus na tym obrazie wygląda jakby lewitował nad winogronami, jak w takim razie tłoczy winogrona? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Rozamunda: tupta sobie :D nie no, trochę słabo jak na XVII wiek, nieudolność prowincjonalnego malarza, perspektywa tak mocno popsuta, wszystko od siebie oderwane :D
  • Odpowiedz
@Rozamunda: no pod względem miejsca to słabo, bo jak uwielbiam to muzeum przez nowoczesny poziom, tak mają za mało miejsca by wszystkie zbiory (a jest ich dużo) odpowiednio pokazać, natłok wszystkiego się robi i zwyczajnie nie wiadomo na czym oko skupić, przez co wiele się zapomina, albo nie zwraca uwagi, tu na tym jednym screenie widać 4 rzeczy a to może 3 metry :(
  • Odpowiedz
@lunaria: o to to, dokladnie. Z drugiej strony Europeum tez ma zbiory posciskane, ale przez to, ze tych zbiorow jest ogolnie malo to mozna zatrzymac sie zeby dokladnie przyjrzec sie kazdemu obrazowi. Ja i tak bylam u ciolka prawie trzy godziny, ale przez ogrom tego wszystkiego nie dalo sie skupic na wszystkim.
  • Odpowiedz