Wpis z mikrobloga

Właśnie skończyłem rozlewać cydr do butelek. Ale mam pewne wątpliwości. Pierwsze 6 butelek ładnie, ale do dwóch ostatnich został płyn nie przejrzysty, jak chyba(?) powinien być, ale taki mętny. Pytanie do znających się: czy to po prostu jakiś tam osad i nie przejmować się, dobre będzie, czy przejmować się bo to np. metanol? :P

#gzw #pzw #pijzwykopem #cydr
  • 8
  • Odpowiedz
@Ginden: wiem, śmieję się :p ale nie wiem czy coś źle zrobiłem, czy to normalne i dlatego, że nie wymieszałem np całości przed przelewaniem (choć jak to miałem zrobić to nie wiem :D) :)

@Ziemeck: w sumie :P ale będzie nas trzech to konsumować, a 4litry na trzech to nie jest jakoś specjalnie dużo ;)

@vviktor_88: no cooo, lubię cydr a nie ma go w pl
  • Odpowiedz
@Aqwart: A jaki zrobiłeś cydr? Musujący czy zwykły? Ten osad to po prostu zawiesina drożdży. Dałeś do butelek całość, czy najgorszy żur zostawiłeś na dnie? Jak poczekasz dostatecznie długo to w butelkach Ci się sklaruje. A przy odpowiednim nalewaniu, bez wzniecenia osadu, będzie klarowny też w szklance.

U mnie teraz też dofermentowuje cydr, całe 8l.
  • Odpowiedz
@browarPL: w zamierzeniu jest musujący... ;P A co wyjdzie to nie wiem, robiłem wg tego przepisu. Wczoraj przy okazji natrafiłem na podobny opis tutaj(cydr kartonikowy), i wychodzi na to, że ten wykopowy jest nieco... uproszczony, więc nie wiem sam czego się spodziewać ;)

Do butelek poszła prawie całość, z tym że osad właściwie tylko w dwóch ostatnich jest, jak się nie wyklaruje to najwyżej, jakoś je odżałuję ;p

Ja zacząłem
  • Odpowiedz
@Aqwart: Jeśli dodałeś cukier to będzie musujący ;) Wykopowy przepis jest wystarczający aby zrobić cydr, tamten, jak widzę, jest za to szczegółowy.

Wyklaruje, wyklaruje, drożdże opadną, mętne też nie powinno być. W cydrze z jabłek bym raczej się tego spodziewał, a nie z klarownego soku :D.

Zimny cydr na lato jest zbawienny, więc taki event jak najbardziej polecam.

Jak się wkręcisz to i może jakieś winko zrobisz z soku z
  • Odpowiedz