Wpis z mikrobloga

Siewca gwiazd

Pomnik dla chłopów w Kownie. Pomnik całkiem tkliwy i delikatny, jeżeli pomyślicie o tym dłużej. W naszej historii zawsze istnieje klasa (grubo ponad 75% społeczeństwa), która jest dominowana przez innych (kapłani, "elita rządząca") i zmuszana do pracy. Niewolnicy, chłopi, teraz prawdopodobnie "pseudo kapitalistyczni niewolnicy w Azji". Jeżeli pracujecie, aby się utrzymać albo urodziliście się w biednej/średnio zamożnej rodzinie, to pamiętajcie jaki los by Was czekał w innym odcinku historii. Przez tysiące lat ci ludzie będą musieli patrzeć na biedę, śmierć swoich dzieci, prześladowania, wyzysk i pogardę, a to skromna lista tego przez co ci ludzie przechodzili. Na dodatek będą żyli ze świadomością, że ich los nigdy się nie odmieni i nieważne co zrobią albo kim się staną - to im nie pomoże. Trud pracy tych wszystkich ludzi pozwolił nam dotrzeć do gwiazd i to jest chyba przesłanie tego pomnika. Oficjalnie pańszczyzna kończy się w XIX wieku. Słynny cytat:

„Pamiętasz, jak lubiłem Platona. Dziś wiem, że kłamał. Bo w rzeczach ziemskich nie odbija się ideał, ale leży ciężka, krwawa praca człowieka. To myśmy budowali piramidy, rwali marmur na świątynie i kamienie na drogi imperialne, to myśmy wiosłowali na galerach i ciągnęli sochy, a oni pisali dialogi i dramaty, usprawiedliwiali ojczyznami swoje intrygi, walczyli o granice i demokracje. Myśmy byli brudni i umierali naprawdę. Oni byli estetyczni i dyskutowali na niby. Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala”.

Tadeusz Borowski

Pomnik za dnia: http://media.boreme.com/post_media/2008/star-sower-monument-1-1.jpg

#cytat #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #sztuka #rzezba #fotografia #fotohistoria #historiajednejfotografii #europa #myrmekochoria
Pobierz
źródło: comment_UPrfj9QkYw80cWJY00ylBAAdRbybhfl2.jpg