Wpis z mikrobloga

Cześć poszukuję jakiegoś #studentprawa który zinterpretuje mi artykuł prawa pracy:

Art. 251. § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

ale

§ 3. Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

I teraz prowiedzcie mi czy umowa o pracę na okres próbny wlicza się w limit umów? Czyli jak jest umowa na okres próbny, później na czas określony to trzecia musi być na nieokreślony? Bo na forum prawniczy piszą, że umowa próbna się nie liczy a tego nie widzę w artykule...
#pracbaza #prawo
  • 6
@BaKuMMz: czyli jak zawrzesz 3 umowę z pracodawcą na czas określony i nie jest to praca na zastępstwo lub sezonowa to z punktu widzenia twojej ochrony prawnej traktowany jesteś jak by umowa była zawarta na czas nieokreślony, nawet jak pracodawca wpisze w niej, że jest na czas określony. No i nie może być przerwy pomiędzy umowami większej jak miesiąc.
Bo na forum prawniczy piszą, że umowa próbna się nie liczy a tego nie widzę w artykule...


@BaKuMMz: Bo artykuł tego wprost nie mówi ( ͡º ͜ʖ͡º) Co prawda mam mieszane zdanie na temat czy umowa na próbę wchodzi do limitu umów na czas określony, ale z orzecznictwa wynika, że NIE wchodzi do limitu. Tj. dopiero umowa zawarta po umowie na "próbę" będzie wchodzić do limitu.
@eaxene: Jest napisane wprost w artykule ale do tego dochodzą orzeczenia SN itp. Prawo jest #!$%@? i nielogiczne.
ZNalazłem coś takiego:
Umowa na okres próbny może poprzedzać każdy rodzaj umowy o pracę,poza okresem próbnym. Umowa na okres próbny jest wprawdzie rodzajem umowy terminowej (pojęcie prawnicze), ale nie umową na czas
określony (pojęcie prawne). = czyli nie ma zastosowania 25 ind.1)

Gdzie tu logika? xD
@John112: to wiem, nie odpowiedziałeś na