Wpis z mikrobloga

@oficer-prowadzacy:

Prawdę mówiąc spodziewałem się czegoś starszego niż 1998 drogi Archonie ;)

W domu się nie przelewało. Wcześniej w domu grałem albo na Pegazusie/Commodore/podróbie Atari 2600. Albo od rana do nocy grałem na pecetach u kumpli. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zakup tamtego komputera, jeszcze w tamtych czasach to prawdopodobnie jeden z największych wydatków życia moich rodziców. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@archonik:
To cudo ponoć kosztowało w 1997 roku 5000 polskich nowych. Nawet dziś to sporo hajsu, na komputer, a co dopiero wtedy kiedy średnia krajowa wynosiła ok 1000zł.
Ojciec pracuje jako architekt i akurat wygrał wtedy jakiś spory konkurs, zatem kupił 2 takie zestawy do pracowni.


Tak w ogóle, to miałeś w filmie jakieś obawy czy taki stary zasilacz nie spali mieszkania - ten komputer ma oryginalny, już prawie 20-letni zasilacz
  • Odpowiedz
@MajkiGee:
Trochę zazdro, bo mi padł oryginalny dysk, a były tam różne gry i programy z przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych (np.: 3D Studio MAX 2 - konia z rzędem, temu kto znajdzie jakiś download - ja po długich poszukiwaniach znalazłem tylko jedynkę).
Tak czy siak, taki komputer się przydaje, bo jest sporo starszych gierek które nie dają się odpalić nawet na emulatorze czy wirtualce.
  • Odpowiedz
@oficer-prowadzacy: Ale ten komputer nie miał SoundBlastera w oryginale, chyba że jeszcze to usprawniłeś. Całkiem fajne jest też to, że niby posiada płytę na Socket 7, ale już jest w standardzie ATX.
Co do transferu danych i ogólnie przyspieszenia to spróbuj wrzucić tam kartę CF z konwerterem na IDE. Sprawa groszowa, ale warta świeczki.
  • Odpowiedz
Ale ten komputer nie miał SoundBlastera w oryginale

@MajkiGee:
Wiem ale chyba to jest jakiś klon SB czy coś.
A jako, że po instalacji Windy 98 nie działał mi dźwięk, to użyłem sterowników SoundBlastera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@oficer-prowadzacy: Wielkie SORRRR, ze się wtrącam do rozmowy. Szukałem ostatnio serów do mojego 5P133 z 1997. Czy któryś z was Panowie wiecie gdzie można stery ściągnąć do takiego starocia? Mam w nim wszystko co było od nowości (nawet oryginalne kartony od CPU i Monitora GS 44m, ale skrzynka bez dysku i dyskietek).
  • Odpowiedz
@mastachu:
Ja zainstalowałem na nim Windę 98 i prawie wszystko działało już na starcie (poza kartą dźwiękową, ale jest kompatybilna z Soundblasterem zatem użyłem sterowników od niego).

Między innymi to był właśnie jeden z powodów dla których instalowałem Windows 98, a nie (jak oryginalnie) 95 - Windows 98 SE ma już sporo sterowników dostarczonych wraz z systemem (drugi powód był taki że dłużej robili pod 98 programy ;P).

Jak chodzi o
  • Odpowiedz
@mastachu:
Dobrze wiedzieć że kosztował 6200 zł.
Dla mnie dochodzi jeszcze wartość sentymentalna (pierwszy komputer).

Gdyby nie fakt że elektronika tak szybko się starzeje, to taki komp byłby idealnym zakupem na dziesięciolecia. Dla mnie to jest komputerowy odpowiednik Mercedesa W124.
Obudowa jest strasznie ciężka, ale jest to chyba najsolidniej wykonana obudowa jaką kiedykolwiek spotkałem (a widziałem sporo - ostatnio kupowałem do nowego komputera markową obudowę Fractala - jest solidna, ale w
  • Odpowiedz
@oficer-prowadzacy: też był to mój pierwszy komputer ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jak będę miał chwilke to porobię zdjęcia "mojej wartości sentymentalnej" - tego co mi zostało

A tak z info jakie mam i wynalazłem w necie, to 5P133 były wypuszczane z różnymi płytami głównymi, ale reszta była taka sama: ATI Mach64 1MB, SB PRO 16 PnP, mój dysk Fujitsu 1200MB, RAM 16MB SIMM :-), CPU oczywiście 133
  • Odpowiedz