Wpis z mikrobloga

W zgodzie z postanowieniami Konstytucji oraz regulaminu chciałbym zamieścić komentarz użytkownika @stekelenburg2 dot. sytuacji związanej z #trybunalkonstytucyjny


Kilka razy dziś na wykopie pojawił się zarzut, że sędziowie TK do wymiany, bo napisali niekonstytucyjną ustawę. Oczywiście jest to nieprawda. Projekt ustawy przedstawiony przez sędziów i byłych sędziów Prezydentowi nie zawierał żadnego zapisu uznanego dziś za niekonstytucyjny.

1. Nie zawierał zapisu o możliwości wyboru przez koalicję PO-PSL 2 sędziów, których kadencja kończyła się w grudniu. Zapis został dodany prawie 2 lata po złożeniu przez sędziów projektu ustawy przez PO (art. 137 obecnej ustawy).
2. Co do zapisu art. 21 obecnej ustawy, to w projekcie sędziowskim zapis był identyczny (art. 26 projektu). Wydany dziś wyrok nie uznał przepisu za niezgodny z Konstytucją, a jedynie dookreślił jego rozumienie (które i tak było oczywiste, ale pan Duda nie był w stanie tego pojąć). W stosunku do tego przepisu zarzut niekonstytucyjności jest więc strzałem kulą w płot.

Chciałbym też zawołać użytkowników @Nahcep @daj_pan_spokoj @Celinka95, którzy dobrze znają temat i mam nadzieję, że się ze mną zgodzą i obroniliby to stanowisko w ew. dyskusji.

Wołam też @Primusek ponieważ był żywotnie zainteresowany tym, czy sędziowie napisali niekonstytucyjną ustawę.
  • 8
@megawatt: Problem jest inny.Sędziowie TK napisali nowelizację ustawy o TK.Po drugie w czerwcu w senacie Rzepliński występował i twierdził,że wszystko jest zgodne z konstytucją,już z poprawkami PO.
Sędziowie TK napisali nowelizację ustawy o TK

@lucer: kiedy, przecież to sam PiS ją pisał?

Po drugie w czerwcu w senacie Rzepliński występował i twierdził,że wszystko jest zgodne z konstytucją,już z poprawkami PO.

nawet jeśli tak powiedział (link pls) to i tak co to zmienia? Powiedział, że ta poprawka jest dobra? Prezes nie jest wyrocznią i może zmienić zdanie.
@megawatt: Ustawa z czerwca to nowelizacja ustawy i to trójka sędziów jest jej autorami.Sędziowie nie mogą wnosić ustaw do sejmu,więc zrobił to za nich prezydent.
Ustawa z czerwca to nowelizacja ustawy i to trójka sędziów jest jej autorami.

@lucer: Możesz podać pozycję w dzienniku ustaw z tą nowelizacją?

Sędziowie nie mogą wnosić ustaw do sejmu,więc zrobił to za nich prezydent.

co w tym dziwnego? do szczegółów się odniosę jak będę wiedział o której ustawie mówisz.
@lucer: Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym napisali byli sędziowie TK (a jeszcze dokładniej byli prezesowie- m.in prof. Safjan jak mnie pamięć nie myli). Nic w tym dziwnego. Projekty piszą korporacje zawodowe, grupy interesu, resorty, a nawet prywatne firmy na zlecenie. Jest nawet wyrobiony pogląd, że prawo nie powinno powstawać w parlamentach.

@megawatt: Co do komenrarza sie w zupełności zgadzam. Projekt oryginalny zawierał bardzo rozbudowaną procedurę wyłaniania sędziów (dziś prof. Kieras