Wpis z mikrobloga

Kiedy dołączyła do radzieckiego programu kosmicznego miała około dwóch lat i ważyła około sześciu kilogramów. Łajka, bo o niej, mowa była wcześniej bezdomnym psem, wałęsającym się po ulicach Moskwy. Pierwotnie nosiła imię Kudriawka (Kędziorek) lub Limonczik (Cytrynka). Imię Łajka, w języku rosyjskim oznaczające “szczekaczka”, nadano jej tuż przed lotem.

Po schwytaniu, wraz z innymi psami, została przewieziona do Instytutu Medycyny lotniczej, gdzie była przygotowywana do odbycia lotu kosmicznego. Zwierzęta musiały przyzwyczaić się do przebywania w ciasnej, zamkniętej przestrzeni i do noszenia ubrania ochronnego, które ograniczało możliwości ruchu. W kapsule nie było miejsca na obrócenie się. Psy były stopniowo przyzwyczajane do tych warunków, aż w końcu przebywały tam przez 20 dni. Następnie, przebadano ich reakcje na przyspieszenie, wibracje i hałas oraz nauczono je jedzenia karmy ze specjalnego podajnika. Łajka nie osiągnęła najlepszych wyników, ale inna suka, Albina, urodziła jakiś czas wcześniej szczeniaki i nie chciano jej od nich oddzielać. Albina została psem zapasowym, a Muszka psem kontrolnym.

Przed przetransportowaniem psów do kosmodromu Bajkonur przeprowadzono na nich operacje - wszczepiono im liczne czujniki do pomiaru funkcji życiowych. Przyrządy podłączono do nadajnika radiowego, który przesyłał dane na Ziemię.

Łajka została umieszczona w kapsule Sputnika 2, którą później umieszczono na rakiecie R-7 trzy dni przed startem - 31 października 1957. Jeden z techników przygotowujących kapsułę do startu twierdzi, że przed zamknięciem kapsuły pocałowali ją w nos i życzyli bezpiecznej podróży, wiedząc, że nie przeżyje lotu.

3 listopada 1957 o 5:30 albo 7:22 (zależy od źródła) czasu moskiewskiego nastąpił start. Czujniki wykazały, że serce suczki zaczęło bić szybciej. Niedługo później Łajka została pierwszym stworzeniem, które orbitowało Ziemię (wcześniej zwierzęta były wysyłane w kosmos w misjach suborbitalnych).

Początkowo planowano podać jej pokarm z trucizną po dziesięciu dniach misji. Niestety, w wyniku awarii ostatni człon rakiety nośnej nie oddzielił się od satelity i zaczął się nagrzewać. W wyniku tego temperatura w kapsule wzrosła do ponad 40 stopni Celsjusza. Łajka zginęła w męczarniach po kilku godzinach lotu. Jej kapsuła spaliła się w atmosferze pięć miesięcy i 2570 orbit później - 14 kwietnia 1958.

#kosmicznahistoria <--- obserwuj albo czarnolistuj

#kosmos #ciekawostki #eksploracjakomosu
haussbrandt - Kiedy dołączyła do radzieckiego programu kosmicznego miała około dwóch ...

źródło: comment_k2ahJVOJMCXIsnbgD9G24QGUxs0TLHya.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 10
@haussbrandt: wow, nie wiedziałem że tak skoczyła. Smutne, jak czasem postęp naukowy jest okraszony cierpieniem, nawet zwierząt. Niemniej, bez tego wiele byśmy nie osiągnęli. Postawili jej chyba pomnik, nie?
  • Odpowiedz
@BajerOp:

Słowo łajka oznacza grupę psich ras, z którą Łajka najprawdopodobniej nie miała wiele wspólnego, choć dopatrywano się w niej podobieństw do samojeda. Pies kosmonauta pierwotnie wabił się Kudriawka (Kędziorek) lub Limonczik (Cytrynka). Dopiero tuż przed lotem suczce nadano właśnie imię Łajka, co w języku rosyjskim oznacza „szczekaczka” lub „oszczekiwacz”.
  • Odpowiedz