Wpis z mikrobloga

Ze względu na wiele niedopowiedzeń i niejasności na ten temat, chciałbym Wam przedstawić różnicę pomiędzy demokracją a republiką na podstawie portalu ze śmiesznymi obrazkami Wykop.pl

Na załączonym obrazku, użytkownik @hahacz bezskutecznie i być może niesłusznie próbuje traktować portal, jak gdyby panował tu "ustrój" republikański - rządy prawa, zasad (tu: "Idea Wykopu"), niezależnie od woli większości "obywateli".
W odpowiedzi, użytkownik @wykop tłumaczy mu, że naczelną zasadą portalu jest właśnie demokracja i owa reguła została ustalone demokratycznie. Demokracja = rządy większości (decyzja większości jest ważniejsza od prawa/zasad).

Jeżeli ktoś miał wątpliwości na temat różnic pomiędzy tymi ustrojami, mam nadzieję, że przedstawiona scenka rodzajowa nieco je rozwiała.

#wykop #demokracja #republika

Pobierz Fall - Ze względu na wiele niedopowiedzeń i niejasności na ten temat, chciałbym Wam p...
źródło: comment_T8FLSRroogXE2b5AR9C660yvLqbJECuD.jpg
  • 7
@Fall: ale to teoretycznie tak samo jest w demokracji - łamanie zasad bo "tłum tak chce" to bezprawie, anarchia. Demokracja - jak np. nasza w Polsce - przewiduje wolę większości, ale ona nie może być "dowolna". Musi mieć swoje oparcie w prawie - obowiązującym lub tą wolą (zgodnie z prawem) ustanowionym :)
@Jason_L_McCabe: właśnie na tym w teorii polega demokracja. prawo swoje, ale jeśli "tłum chce" to się robi to co on chce, ignorując prawo.
Polska w teorii jest republiką, ale konstytucja też odwołuje się do demokracji.
Te ustroje się w jakiś sposób przeplatają, ale różnice najlepiej widać w takich "spornych" sprawach, gdzie "wola ludu" jest sprzeczna z obowiązującym prawem.
W republice - prawo zostanie wykonane. Może zostać zmienione, ale nie będzie obowiązywać
W republice - prawo zostanie wykonane. Może zostać zmienione, ale nie będzie obowiązywać dla tej sytuacji (wstecz).

W demokracji - wykonana zostanie wola ludu. Ew. prawo zostanie zmienione i zastosowane wstecz


@Fall: rozumiem, aczkolwiek jesteś świadomy że to zasadniczo Twoje pojęcia i jeśli je tak rozumiesz to trudno będzie się dogadać bez każdorazowego wyjaśniania? :)
@Fall: Demokracja to jak najbardziej rządy prawa. Obywatele - wbrew używanemu powszechnie uproszczeniu - nie podejmują decyzji tylko uchwalają prawo (przez referendum). Co ciekawe - obywatele chętniej przestrzegają prawa, które sami uchwalili.
Np. spłacalność podatków w Szwajcarii jest bardzo wysoka i panuje tam tzw. donosicielstwo :)