Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu GUS opublikował Rocznik Demograficzny na rok 2015. Całość dostępna tutaj:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-demograficzny-2015,3,9.html

Masa danych i ciekawych informacji. Przy okazji postanowiłem sprawdzić jak wygląda imigracja Ukraińców do Polski według oficjalnych danych. Wokół tematu narosło sporo mitów, przy okazji różnych dyskusji padają liczby wzięte z sufitu (np. często powielana informacja jakoby Ukraińców w Polsce było 800 tysięcy). Jak to faktycznie wygląda?

Według danych GUS w 2014 roku do Polski przybyło i zameldowało się na pobyt czasowy 33 492 obywateli Ukrainy. Statystycznie mniej więcej co trzeci cudzoziemiec przybywający do Polski to Ukrainiec.
http://i.imgur.com/aUVIND1.jpg

Zezwolenie na pracę w Polsce w poprzednim roku otrzymało 26 315 obywateli Ukrainy.
http://i.imgur.com/XAcLNWG.jpg

Ilu jest studentów? 23 392 obywateli Ukrainy studiuje w Polsce. Co drugi student-cudzoziemiec w Polsce pochodzi z Ukrainy.
http://i.imgur.com/k1KEafV.jpg

Na koniec temat na czasie - uchodźcy. W poprzednim roku 2 253 obywateli Ukrainy starało się o status uchodźcy w Polsce. Status otrzymało... 11 osób. Co jest zresztą spójne z polityką prowadzoną przez nasze państwo (odmowa nadawania statusów ze względu na to, że Ukraina sama powinna potrafić zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom). Dla porównania status uchodźcy w tym samym okresie otrzymało 202 obywateli Rosji (zapewne w przytłaczającej większości Czeczeni).
http://i.imgur.com/WLUfC3p.jpg

To tyle oficjalnych danych. Wiadomo, że nie uwzględniają one szarej strefy, ale mimo wszystko widać jak na dłoni, że liczby często przewijające się na Wykopie delikatnie mówiąc odbiegają od rzeczywistości.

#ukraina #demografia
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rzet: Dopiero od niedawna można otrzymać kartę pobytu bez wpisanego meldunku, trzeba tylko złożyć dodatkowe podanie także nic dziwnego że z tym meldunkiem jeszcze GUS się tym przejmuje
  • Odpowiedz
Zezwolenie na pracę w Polsce w poprzednim roku otrzymało 26 315 obywateli Ukrainy.


@manekin: Wydaje mi sie ze tu nie uwzglednia sie tych którzy maja prawo do pracy czasowo przez 6 miesiecy w roku na zgłoszenie pracodawcy np. w rolnictwie. Bo na pewno 26 tys. to za mała liczba.
  • Odpowiedz
@manekin: Niestety metodologii GUS bardzo często daleko do rzetelnej (np. przy obliczaniu średniej krajowej), więc obawiam się, że i w tym przypadku coś pomieszali:

Według danych GUS w 2014 roku do Polski przybyło i zameldowało się na pobyt czasowy 33 492 obywateli Ukrain

Nie można mieszać przybyło z zameldowało się. Większość nie ma potrzeby zameldowania się. W sumie to już ich nic nie motywuje, bo jak zauważył @ayro już nawet do karty stałego pobytu nie jest wymagany.

Zezwolenie na pracę w Polsce w poprzednim roku otrzymało 26
  • Odpowiedz
@manekin:
Dodam jeszcze, że Ukraińcy wolą pracować na czarno, bo wtedy więcej dostają i nie zależy im aby płacić podatki a zwłaszcza ZUS z którego nigdy nie skorzystają.

W Polsce Ukraińcy nie są ścigani za nielegalna pracę, a przynajmniej o takim przypadku nie słyszałem. Każdy przymyka oko. W dużych firmach gdzie zatrudnienie musi być legalne, a nie chce im się załatwiać pozwolenia Ukrainiec podaje do umowy dane Polaka, najczęściej studenta
  • Odpowiedz