Wpis z mikrobloga

Dziś atom i jego energia jest dla Nas czymś normalnym, wiemy, że pozwala nam on napędzać sony kosmiczne ku gwiazdom, że pozwala zasilać wielkie okręty i łodzie podwodne, czy chociażby, że pozwala zasilać Nasze mieszkania (w Polsce akurat nie, ale i na wschód i na zachód od Nas jest to rzecz normalna).

Czy wiemy jednak, komu zawdzięczamy to odkrycie? Musimy się tu przenieść do Francji sto lat temu, do laboratorium francuskiego fizyka Henriego Becquerela. Badał on związku uranu i zaobserwował, że zabarwiają one powierzchnie światłoczułe (te same wykorzystywane w początkach fotografii), nawet bez obecności światła. Była to niezwykła obserwacja, oto bowiem zachodziło zjawisko fizyku-chemiczne, mimo, iż nie była dostarczana żadna energia ku niemu. Logicznym było więc wysnucie wniosku, iż materiały zawierające uran emitują jakieś niezwykłe promieniowanie, które jest niedostrzegalne dla oka, ale które niesie ze sobą jakąś energię.

Kolejną badaczką, która zaobserwowała podobne zjawiska dla związków radu (to jeden z pierwiastków chemicznych), była żyjąca we Francji Marie Curie, ważny wkład w badania wniósł też jej mąż, francuz, Pierre Curie.

Marie, Pierre i Henri dostali nagrodę Nobla za swoje badania, wszyscy w tym samym roku - 1903. Jest to o tyle wyjątkowe, że rzadko zdarza się, by aż trzech badaczy dostało osobno nagrodę Nobla z tej samej dziedziny, a w dodatku by wszyscy byli Francuzami (Nobel dla Marie często uznaje się za Nobel dla Francji, mimo, że pochodziła z Polski).

Kolejnym wielkim odkryciem, również dokonanym we Francji, było zaobserwowanie sztucznej promieniotwórczości (franc. radioactivité artificielle), za które Irène Joliot-Curie dostała nagrodę Nobla. Zjawisko to polega na tworzeniu innych atomów z istniejących atomów przez zderzanie ich z cząsteczkami takimi, jak neutron.

Irene była córką Marii i Pierre.

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was tematem historii badań nad radioaktywnością.

Lini do dalszej literatury:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Radioactivit%C3%A9
https://fr.wikipedia.org/wiki/Marie_Curie
https://fr.wikipedia.org/wiki/Henri_Becquerel
https://fr.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%A8ne_Joliot-Curie
https://fr.wikipedia.org/wiki/Radioactivit%C3%A9_artificielle

#nauka #fizyka #chemia #ciekawostki #historia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow
---
By komentować w tym wpisie, poproś użytkowniczkę o dodanie Ciebie na białą listę - odwiedź link ( http://www.wykop.pl/wpis/13731947/od-dzis-w-moich-wpisach-na-mikroblogu-moga-pisac-t/ ), i napisz, dlaczego to właśnie Ty powinieneś tez tam być (wystarczy, że podasz linki do 2-3 swoich wartościowych wpisów). Jest to zabezpieczenie przed niemiłymi i/lub złośliwymi użytkownikami.
  • 39
@NadiaFrance: Nie jestem na twojej "białej liście", ale muszę sprostować jedna rzecz (może mnie teraz dodasz? ^^). Neutron nie jest cząsteczką, a cząstką! Chociaż potocznie są używane zamiennie, to jednak tutaj skoro omawiasz tematykę chemii i fizyki to nie można używać tych słów jako synonimy :) Cząsteczka jest zbudowana z atomów, a atom z cząstek takich jak proton/neutron/elektron ʕʔ
była żyjąca we Francji Marie Curie


@NadiaFrance: Skoro podkreślasz, że jedynie mieszkała we Francji i pewnie w domyśle piszesz, że to Polka, to używaj Jej polskiego imienia- Maria- ona sama nigdy nie odcinała się od swoich korzeni. Stąd też Jej odkrycie, na cześć Polski, nosi nazwę Polonu.

Wprowadzasz też czytających w błąd- w 1903 nie było trzech nagród, była jak co roku jedna, tym razem podzielona między trzech badaczy.

Skoro już