Wpis z mikrobloga

Mireczki, ostatnio pisałem na mirko z pytaniem czy byliby chętni żeby trochę poczytać na jakieś ciekawe tematy na blogu popularnonaukowym. Jakiś czas temu skończyłem pierwszy artykuł i pomyślałem, że może ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedzę i zajrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdyby ktoś znalazł jakiś błąd lub nieścisłość to pisać :)

Czy łatwo zabić człowieka z pistoletu?

Sceny z bronią występują w wielu filmach akcji, więc większość z nas pewnie kojarzy, jak to wygląda. Pistolet w czyjejś ręce, pociągnięcie za spust. Pada strzał, pocisk w chmurze ognia wylatuje z lufy i jeśli wystrzelony celnie, trafia w ciało. Co się jednak dokładnie dzieje? Jak ciało reaguje na kontakt z kulą i czy zawsze wygląda to tak samo? Zacznijmy od początku. Mówiąc najogólniej, broń palna miota pociski używając energii powstałej ze spalenia ładunku miotającego. Tym ładunkiem może być np. proch czarny lub proch bezdymny. Nadaje to kuli energię kinetyczną, która po trafieniu w cel jest wytracona, rozchodząc się w postaci fali uderzeniowej. Na wlocie powstaje rana penetrująca, a wewnątrz tzw. jama kawitacyjna. . To jej rozmiar bezpośrednio wpływa na stopień zniszczenia okolicznych tkanek, a zależy on od kilku czynników, tzn.:

przede wszystkim właśnie energii kinetycznej pocisku, jego gęstości i rozmiaru

rodzaju napotkanych tkanek

fragmentacji pocisku po trafieniu


Na obrazku poniżej widać tor pocisku, utworzoną jamę kawitacyjną (kolor czerwony) i jamę tymczasową(kolor beżowy) , która pojawia się na ułamek sekundy w momencie trafienia, uszkadzając okoliczne tkanki.

...więcej na http://znurtemwiedzy.blogspot.com/

@dragon240994: @zordziu: @sztrach: @wodzu91:
#blogi #nauka #ciekawostki
  • 2