Wpis z mikrobloga

“In some respects, science has far surpassed religion in delivering awe. How is it that hardly any major religion has looked at science and concluded, “This is better than we thought! The Universe is much bigger than our prophets said, grander, more subtle, more elegant. God must be even greater than we dreamed”? Instead they say, “No, no, no! My god is a little god, and I want him to stay that way.” - Carl Sagan

#sagan #kosmos #ateizm
  • 13
  • Odpowiedz
@kj5: późno już trochę… mógłbyś wyjaśnić prostemu człowiekowi do czego to aluzja? Nie wiem czy można dać krzyżyk:]
  • Odpowiedz
@staa: Sagan po prostu mówi o tym że religia patrząc na naukę i na to co odkryła (ogromny wszechświat, wielka różnorodność gatunków zwierząt, mnogość praw fizycznych, chemicznych, matematycznych) nie mówi "O tak, nasz Bóg okazał się lepszy niż mówili o tym prorokowie/uczeni/ewangeliści. Jest o wiele wspanialszy i potężniejszy niż nam się wydawało!". Zamiast tego upierają się że ich Bóg jest mały, ograniczony do Ziemii.
  • Odpowiedz
@kj5: tyle to przeczytałem;) Chciałem się upewnić czy interpretacja à la @HadronsCollidor jest słuszna

Też mi się wydaje że religie trzeźwo patrzące na świat w podobny sposób patrzą na naukę. Religia już prędzej dogaduje się z metafizyką, dlatego ogrom wszechświata to tylko część jej zainteresowań… i raczej nie główna część. Ale cytat sympatyczny.
  • Odpowiedz
@HadronsCollidor: @staa: @kj5: Nie znam kontekstu tego cytatu, ale wydaje mi się, że on mówił o kreacjonistach. Gimboateistą na pewno nie był.

Tutaj inny cytat:

"Twierdzę, że jeżeli jakiś system wierzeń nie może przetrwać krytyki, to nie warto go głosić. Te, które są w stanie przetrwać krytyczną ocenę, zapewne zawierają przynajmniej jądro prawdy."

Moim zdaniem całkiem rozsądne podejście.
  • Odpowiedz
@Palosanto: @HadronsCollidor: Jeśli chodzi o kreacjonizm, to najpewniej również o amerykańskich protestantów. W tym kontekście można to nazwać gimboreligią… więc cytat dalej wydaje się być sympatyczny, a pod tym drugim to nawet bym się podpisał.
  • Odpowiedz