Wpis z mikrobloga

Chętnie poczytałbym więcej fantastyki ale nie wiem po co sięgnąć żeby mi podeszło pod gust. Nie lubię ciężkiej do czytania książki.

Jak typowy Janusz fanstastyki przeczytałem:

Za gnojka: HP - z 15 razy. Kto czytał za łebka ten wie, że wciąga.

Później jednym tchem wciągnąłem serię Dziedzictwo (Eragon), ale tylko raz. Ciekawy świat, ciekawe historia ras, ciekawe prawa magii, ale każdy kto przeczytał wie jakie ten cykl ma wady.

Później Hobbit + Władca Pierścieni - zakochałem się. Przeczytałem w 2 dni, wielokrotnie. Uwielbiam to uniwersum, uwielbiam jego historię, uwielbiam siedzieć godzinami w materiałach dodatkowych i czytać o historii świata i bohaterów. Uwielbiam domysły na temat rzeczy niedopowiedzianych jak Tom Bombadil, dialogi bohaterów o zamierzchłych czasach itd.

Przyszła pora na Pieśń lodu i ognia. Również wciągające, przeczytałem bardzo szybko ale czuję niedosyt. Wydaje mi się, że mogło wyjść ciut ciut lepiej. Nie obraziłbym się też za trochę więcej mistycyzmu, historii świata itd, a trochę mniej rodów, nazwisk i nudnych wątków (a tego tutaj dużo).

A więc lubię jak świat jest rozległy czasowo, jak książka nie wieje nudą, jak nie trzeba z nią walczyć. Jaki jest cykl o Wiedźminie? Co innego polecacie i dlaczego?

No i co sami cenicie w książkach?

#piesnloduiognia #wiedzmin #literatura #fantastyka
  • 25
  • Odpowiedz
@marnypopis: ja polecam wszystkie książki Pilipiuka w szczególności serie norweski dziennik i oko jelenia :) no a jak chcesz humorystycznie to Jakuba Wędrowycza. czyta sie wszystko szybko i przyjemnie :)
  • Odpowiedz
@marnypopis: Moja historia książkowania jest bardzo podobna do twojej i 2-3 lata temu wciągnąłem się w szesnastoksiąg warhammera 40000 Herezja Horusa. Mega wypas opisy, świat ma swój charakter a marines są przedstawieni w bardzo przekonujący sposób. Poletzam.
  • Odpowiedz
Nie obraziłbym się też za trochę więcej mistycyzmu, historii świata itd, a trochę mniej rodów, nazwisk i nudnych wątków (a tego tutaj dużo).


@marnypopis: "Archiwum Burzowego Światła" i "Ostatnie Imperium " Brandona Sandersona.
  • Odpowiedz
@bez_plomienia: jaki szesnastoksiąg xD, wyszło ponad 30 już i dalej będą je wydawać.

@marnypopis: infografika

Imię Wiatru, Patrick Rothfuss
Droga Królów, Brandon Sanderson - trochę inny system "magiczny"
Malazańska Księga Poległych, Steven Erikson - długie, duże i dosyć skomplikowane
Eryk z Melnibone, Micheal Moorcock - mroczne z antybohaterem
Kroniki Amberu, Roger Zelazny
  • Odpowiedz
  • 1
@marnypopis: marnypopisie, marnypopisie! Ja od siebie polecam Jacka Piekare i jego serię o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, a także książkę Arivald z wybrzeża, dodatkowo książki Trudi Canavan, trylogię czarnego maga itd. David and Leight Eddings też maja ciekawe książki :) nie ma to jak dobre fantasy, gorąco polecam ten stan, 100% pozytyw.
  • Odpowiedz
@g4rin: trylogia czarnego maga to taki troche HP dla dziewczynek.
@marnypopis: Mus Pan Lodowego ogrodu. Mam podobne doświadczenia w fantasy jak ty a grzędowicz dla mnie zamiótł poprzedników.
Od siebie jeszcze dorzucę Diunę herberta i oczywiście Mroczną wieże kinga.
  • Odpowiedz
@marnypopis: polecam Kroniki Królobójcy Pathricka Rothfussa. Dla mnie 10/10.

Jeszcze cykl Miecz Prawdy Goodkinda, co prawda trochę długi (chyba 13 tomów obecnie a to nie koniec) i niektóre tomy trochę nudne, ale za całokształt ode mnie 7/10.

No i oczywiście wspomniane Pan lodowego ogrodu i Wiedźmin koniecznie do przeczytania.
  • Odpowiedz
@Neoniks: Siewce wiatru to chyba połknąłem za 2 dni.
@marnypopis: Opowiadania wiedźmina są super. Saga ma wzloty i upadki ale warto przeczytać bo wciąga.
Od siebie mogę polecić Cykl inkwizytorski Piekary wciągnął mnie na maksa choć słyszałem że jak zaczął pisać później proloqi to wypadają blado przy opowiadaniach.
  • Odpowiedz