Wpis z mikrobloga

Wiecie, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który posiada instalację do pozyskiwania helu? A na całym świecie jest tylko sześć krajów, które produkują hel.
I w ramach kolejnej ciekawostki - hel odzyskuje się głównie z gazu ziemnego (tu Polska też przoduje, bo u nas jest go nawet do 3%).

Jako ultralekki gaz, hel jest tak zajebiście szybki, że uwolniony do atmosfery osiąga drugą prędkość kosmiczną i wylatuje w kosmos (serio).

Napełniając płuca helem i wykrzykując "CO JA #!$%@? ROBIĘ W TAKĄ ŁADNĄ NIEDZIELĘ W PRACY?!" mam pewność, że prosto z moich płuc, ten helowy okrzyk poszybuje w kosmos.

#ciekawostki #gorzkiezale #fizyka
  • 3
@zkandal: oj do tego jeszcze długa droga, poza tym mam wątpliwości czy ilość wytwarzana w reaktorach będzie wystarczająca. Inny sposób to wydobycie z Księżyca, gdzie podobno jest go sporo, a najbardziej realistyczna opcja to bardzo wysoka cena i odzyskiwanie go z gazu w tych złożach gdzie jest w bardzo niskim stężeniu albo z powietrza gdzie jest go 0,0005%. Już i tak w ostatnich latach cena helu poszła mocno do góry.