Wpis z mikrobloga

Mirki mam ciekawe wyzwanie, potrzebuje zbudować urządzenie które będzie obracało obiekty o 360 - 6 szklanek po 300 ml na brzegach okręgu z wielką dokładnością:

Pierwszy pomysł: sterowanie za pomocą silnika krokowego (licząc kroki) ale wymaga to praktycznie mało oporowego obrotu.
Screen poglądowey - na czerwono silnik krokowy oraz pasek.

Drugi pomysł - silnik DC oraz czytniki przy każdym stopie.

Generalnie pomysł opiera się na automatycznym barmanie na imprezy - 5 butelek + stacja z popmkami do napojów.
Jakieś pomysły jak to zorganizować?

Mam drukarkę 3d i większość cześći chce na niej wydrukować, projekt po kilku prototypach wydam na zasadzie opensorce :)

#arduino #elektronika #diy
VoonArt - Mirki mam ciekawe wyzwanie, potrzebuje zbudować urządzenie które będzie obr...

źródło: comment_1odxokRwl6EQ0lGgvIeA8K5EQrgx5Z36.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@VoonArt: Poszukaj silnika krokowego ze starej drukarki igłowej - cholerstwa mają naprawdę spory moment. W razie problemów zrób sterowanie półkrokowe plus przekładnia 2:1 albo nawet 4:1 i wio :)
  • Odpowiedz
@POFUR: jak będzie szczelne to może nie, ale w przypadku gdy przytrzymasz koło całość się rozsynchronizuje. W przypadku zębatek nie ma takiej możliwości

@VoonArt: łożysko o dużej średnicy
  • Odpowiedz
@BrewNet: @VoonArt: Paski gumowe równiez wchodzą w grę, nie ma co bawić się w liczenie kroków bo na imprezach ludzie maja ambitne pomysły ulepszeń ;) Ja bym obstawiał kolorowe markery na płycie plus czujnik koloru (od spodu) lub prościej sekwencję trzech nacięć i transoptory - pozwoli to łatwo zlokalizować pozycję (możesz zakodowac 7 pozycji)
  • Odpowiedz
@POFUR: @VoonArt: paski w ogóle do takiego sterowania się nie nadają, bo mają poślizg - wtedy położenie musiałoby być mierzone na stole, a nie silniku
w tym wypadku trzeba użyć paska zębatego, to chyba najlepsze rozwiązanie, bo można uzyskać w miarę dowolne przełożenie

a co do tej "wielkiej dokładności" - niby po co? chwilowe odchyłki kilku stopni nic nie zmienią, byle co obrót sterowanie wprowadzało korektę
  • Odpowiedz
@VoonArt: Ja tam jestem za krokowym + przekładnia. Przydała by się jednak duża rozdzielczość bo przy małej i niewielkiej prędkości będzie "szarpać" i powylewasz. Dobrze mówię?
Chociaż pomysł z DC i jakimiś oznaczeniami pozycji też jest ok- aby silnik się w porę zatrzymywał. Trzeba sprawdzić co tańsze i na czym bardziej się znasz.

Ciekawy jestem jak rozegrasz nalewanie i jak to cenowo wyjdzie. Jak nie zapomnisz to wołaj na cały
  • Odpowiedz