Wpis z mikrobloga

Mirki, mirkowny. Jest taki problem. Moj rozowy pasek ma babcie, ktora ma dosyc czesto dziwne ataki paranoi (?) - wiadomka - sasiedzi okradaja, ten #!$%@? z dolu mnie promieniuje, z telewizora mnie promieniuja zebym umarla, itd, itp. Mieszka tylko z corka (matka mojego rozowego) ktora jest obecnie w szpitalu, a za kilka dni wyjdzie i wymagac bedzie stalej opieki pielegniarek, lekarza, etc. Spodziewamy sie sporych afer i braku chetnych pielegniarek. Dodatkowo babcia nie wychodzi z domu (bo sie boi).

Byc moze udaloby sie namowic ja do przyjecia lekarza (psychiatry) w domu, ale nie wiemy czy ma to sens.

Mial ktos podobna sytuacje, albo wie co w takim wypadku robic?

#pytanie #psychologia #psychiatria
  • 12
  • Odpowiedz
Pracuje z ludźmi starszymi i zauważyłam, że bardzo wielu z nich ma różnego rodzaju problemy z psychiką. Warto pomyśleć o psychologu i rozmowie z lekarzem rodzinnym (do psychologa potrzebne jest skierowanie) W takich wypadkach zaczyna się od leczenie farmakologicznego, psychoedukacji i psychoterapii. Mogą to być urojenia albo coś pokroju schizofreni
  • Odpowiedz
@LooZ: psychiatra może stwierdzić, czy to otępienie starcze, czy coś innego. Jakieś leki. Moim zdaniem warto, choć mojej babci medycyna nie potrafi pomóc ;(
  • Odpowiedz
@LooZ: Pewnie zaburzenia urojeniowe na podłożu organicznym czy inny syf. W tym wieku raczej już się nie wyleczy. Jak dacie radę, to się opiekujcie, jak możecie.
  • Odpowiedz
@LooZ: Niewiele, o ile nie stanowi zagrożenia dla siebie lub otoczenia. Można próbować ubezwłasnowolnić, ale to kupa papierkowej roboty.
  • Odpowiedz
@Emes91: Atakuje słownie sąsiadów - bluzga i wyzywa od złodziei, dzisiaj jedna próbowała mnie "doprowadzać do porządku". Kilka lat temu ta sama wezwała do babci policję i była na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym, ale szybko ją wypuścili.
  • Odpowiedz
@LooZ: Bardziej chodzi o zagrożenie zdrowia i życia. Generalnie sprawa nie jest prosta, nie muszę chyba mówić, jak próby hospitalizacji zostaną zapewne zinterpretowane przez babcię...
  • Odpowiedz