Wpis z mikrobloga

Teorie wszystkiego- kilka przykładów Teorie na temat życia po prostu, na ile prawdziwe niech każdy oceni...
1. Teoria nr 1: Każda najmniejsza czynność czy stan na tym świecie jest okupiony zapłatą, która jest równoważna temu co się dzieje. Znaczy to, że w rzeczywistości dla nas samych nie ma żadnego znaczenia co się z z nami dzieje, cokolwiek robimy czy w jakimkolwiek stanie się znajdujemy i tak zapłacimy za to tyle samo co zyskamy. Np. pracuję to mam pieniądze, ale nie mam czasu. Nie pracuję to nie mam pieniędzy, ale mam czas- zawsze jest jakaś zapłata. Oczywiście to przykład najprostszy, ale co np. z: wygrałem 1 mln zł? Wydaje się, że dostaliśmy to za darmo. Nieprawda... Taki stan spowoduje np. dewaluację wielu naszych celów i np. te same rzeczy materialne nie będą tak cieszyć jak kiedyś bo będziemy mieli ich nadto. Tak więc nie ma znaczenia czy leżymy głodni pod mostem czy pławimy się w luksusach- w rzeczywistości nasz stan, nasz poziom szczęścia, jest lub będzie dokładnie taki sam. Teoria ta zakłada, że pojęcie lepsze i gorsze to tylko złudzenie, a poziom szczęścia jaki w ciągu życia przyjmą ludzie jest dokładnie taki sam dla każdego człowieka, jednak różnie rozłożony w czasie.

2. Teoria 2: Wszystko jest zdeterminowane. Nie mamy najmniejszego wpływu na nasze decyzje. Podejmowanie decyzji jest złudzeniem. Wszystko działa na zasadzie kuli bilardowej, która wprawiła w ruch kilka kul, które wprawiły kolejne. Gdybyśmy znali położenie i prędkość wszystkich cząsteczek na świecie to moglibyśmy przewidzieć przyszłość w nieskończoność. W danym momencie czasu stanie się tylko to co ma się stać i nic tego nie zmieni, nie mamy na to żadnego wpływu. Nie mamy wpływu na nic.

3. Teoria 3: Wszystko jest wszystkim. Nie istnieją granice pomiędzy czymkolwiek. Nie można w sposób precyzyjny określić granicy między człowiekiem, a ławką na której siedzi, a więc tak naprawdę ta granica nie istnieje, ta granica jest tylko umowna.

4. Teoria 4: Bóg istnieje. Bóg oczywiście istnieje w sensie religijnym dla wierzących ludzi i o tym się nie dyskutuje. Bóg jednak istnieje też w sensie fizycznym. To istota, która porusza się bez przyczyny, na którą nie działa teoria nr 2. To istota lub siła, która stworzyła świat. To wszystko to czego nie można zrozumieć.

#filozofia #swiat
  • 5
@johanlaidoner: 1. jest trochę naiwne i uproszczone, a przez to nieprawdziwe
2. obalone przez współczesną fizykę
3. to jest zupełnie inna parafia i też zbytnie uproszczenie
4. nieweryfikowalne, a więc nie ma praktycznego znaczenia
2. obalone przez współczesną fizykę


@prusi: Fizyka kwantowa wcale nie dowodzi istnienia wolnej woli, w większej skali się to zaciera, a poza tym możemy jako ludzie nie być w stanie pojąć i zobaczyć pewnych zależności, które tak naprawdę są mocno deterministyczne.
@kkorba: nie napisałem, że dowodzi wolnej woli. swoją drogą większy wpływ na rzeczywistość ma pogląd czy wolna wola istnieje - jeśli nie, to można się zabić.