Wpis z mikrobloga

ej, mircy, do tej pory radziłem sobie z fizyki i nawet będę pisał z niej mature, ale optyka to dla mnie czarna magia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Znajdzie ktoś chwile dla mnie i ogarnie dwa zadania?

1. Odległość przedmiotu od ekranu wynosi d=4m, a ogniskowa wynosi f=0.3m. Oblicz w jakiej odległości od przedmiotu należy ustawić soczewkę, aby powstał ostry obraz pomniejszony. Oblicz pomniejszenie.

2. Soczewka ma zdolność skupiającą Z1=1,5D. Po dostawieniu do niej "na styk" soczewki symetrycznej wykonanej z materiału o n=1.5 uzyskano zdolność skupiająca układu Zw=0,5D. Oblicz promień krzywizny.

W tym drugim wiem, że mogę użyć wzoru z załącznika, ale co dalej ب_ب

#fizyka #optyka #matura?:P #licbaza
@levelus ktoś poradził mi cię zawołać :o
S.....k - ej, mircy, do tej pory radziłem sobie z fizyki i nawet będę pisał z niej ma...

źródło: comment_fqfdQqubKRfzdyoPt54OpxZkztGQo980.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W pierwszym d=x+y oraz 1/f = 1/x + 1/y. Stąd 1/0,3 = 1/x + 1/(4-x). Po rozwiązaniu równania otrzymujesz y = 0,3267 i x = 3,6733. Potem żeby obliczyć pomniejszenie obliczasz stosunek y/x.

Drugie wydaje mi się trochę dziwne. Jeśli druga soczewka jest symetryczna do pierwszej, to powinna mieć taki sam promień, a wtedy podane w załączniku równanie sprowadza się do: 0,5 = (1,5 - 1) * (1/2R), czyli R=0,5 , no
  • Odpowiedz