Wpis z mikrobloga

Serwerowe problemy
Nie trudno zauważyć, że serwer nie radzi sobie z obciążeniem serwisu. Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo uciążliwe dla wszystkich i obiecujemy, że już niedługo przeniesiemy się na o wydajniejszą maszynę. Proszę jednak o trochę wyrozumiałości i cierpliwości.
  • 38
Na "starym" blogu Wykopu napisałem w komentarzu o tym, że stworzenie takiego serwisu przy użyciu Ruby On Rails jest kiepskim pomysłem (właśnie przez wzgląd na wydajność). Czyżbym miał rację? ;)
Nowy serwer zawsze załatwia sprawę. Pytanie tylko, czy naprawdę jest (a raczej byłby) on konieczny i jak to wszystko będzie wyglądało przy dalszym wzroście oglądalności serwisu.

Ale (jak mi to próbujesz uświadomić) to nie moja sprawa. :)

Tak czy inaczej - peace. :)
Ja tak z innej beczki.

Czy dałoby radę umieścić w nagłówku strony z komentarzami do danego wykopu informacji o adresie pliku xml dla tych komentarzy. W ten sposób można by łatwo i przyjemnie subskrybować komentarze poprzez dynamiczną zakładkę firefoxa. Używanie linku subskrbuj komentarze jest trochę męczące (trzeba się sporo naklikać żeby umieścić ten adres w agregatorze RSS).

Edit: Problem zniknął po zainstalowaniu nowego firefoxa.
Hmmm, co si�? sta??o ??e krzaczki zast�?pi??y polskie literki w Oberwatorium?

Edit: o cholera, jednak nie tylko w Obserwatorium, ale wszędzie. Nawet tu w okienku edycji tego komentarza :/
bez watpienia ruby jest wolniejszy od php. jednak ruby powinien byc porownywany bardziej z java niz php.

co nie zmienia faktu, ze chlopcy z wykopu dosc amatorsko podeszli do tematu... stawianie takiego serwisu na serwerze wspoldzielonym w USA to IMHO lekka przesada.
Zróbcie to w końcu bo na prawdę nie da się tutaj nic przeglądać, jeśli wiecie że to tylko problem z serwerem to go zmieńcie jak najszybciej, albo ew. przywróćcie chwilowo poprzednią wersje do czasu zmiany, ale coś wypadałoby już zrobić - czekacie aż wszyscy się wkurzą i zrezygnują czy jak ? Od momentu wprowadzenia nowej wersji minęło już sporo czasu a jedyne co się zmieniło to to że zauważyliście problem - to
Cóż chyba nie tylko problemy z serwerem są, pisałem ostatnio maila w sprawie reklamy. Odpowiedź przyszła z cenami, na dalsze bardziej szczegółowe pytania odpowiedź już nie przyszła. Szkoda.
http://forum.rubyonrails.pl/viewtopic.php?pid=1162

pch - jesli ty masz TAKIE podejscie do budawania aplikacji, to nowy serwer ci NIE pomoze.

cytuje:

yezooz: a robiles jakies testy z realnymi scenariuszami ? ile req/sec bys wyciagnal ?

p
ch: Nie, nie robiłem - dopóki system dziala sprawnie, nie interesuja mnie tego typu testy. Gdy zacznie zamulac pomysle o optymalizacjach, nowym serwerze etc.

hekto5: Jakiego cachowania używasz? Może jakieś specjalne pluginy polecasz?

p_ch: Nie uzywam cachowania -
Heh, wszystko bym przewidział, ale nie to, że nie ma cachowania. Przecież to mogłoby przyspieszyć serwowanie stron nawet 100-krotnie (dane na podstawie moich eksperymentów z wp-cache na http://polishlinux.org)!

A to mnie rozbawiło najbardziej:

Nie uzywam cachowania - nie ma sensu w tym wypadku. Kazdy uzytkownik widzi inne dane.

Dobre, dobre, wyśmienite :PP
Naprawdę zadziwiające jest to jak potencjał Wykopu jest trwoniony przez serwerowe problemy. Zrozumiałbym jeszcze przejściowe zgrzyty wynikające ze zmiany oprogramowania, które to problemy zostały po kilku dniach naprawione.

Ale kilka tygodni, a już nawet miesięcy zmarnowane na "przeniesienie się na wydajniejszą maszynę" budzi mój szczery podziw i uznanie :)
@iktorn: wykop.pl ma chyba "troche" wiecej niz 7000 odslon dziennie ;-)

stawiam na cos pomiedzy 50000 a 100000. juz samo stawianie tego na shared hosting zakrawa o pomste.

przy tym calym narzekaniu jednak trzeba powiedziec jedno: ich serwis, ich klocki, ich interes. ja do nikogo pretensji nie mam, tylko dziwi mnie takie podejscie do sprawy.

ku pokrzepieniu: widzialem jak nie takie projekty upadaly ;-)

BTW: I POWIEKSZCIE TEN MIKROSKOPIJNNY FORMULARZYK DO
Jasne, że załatwiłoby sprawę, ale zrujnowania poziomu bezpieczeństwa. Nie ma bardziej łakomego kąska dla webhackera niż CGI człowieku. Pierwsze lepsze buffer overflow i gotowe.

Poza tym wykop to nie program do liczenia kolejnych liczb pierwszych, tylko serwis webowy... a tu potrzeby są zupełnie innej natury.

Może jeszcze powinni to w assemblerze napisać? Może powinni napisać własny engine bazy danych?!
Wykop to i tak pikuś przy odwiedzalności takich serwisów jak pkp.pl chociażby.

Wątpie, żeby wykop miał np. 5-10 requestów na sekundę.

Nie chce nawet sprawdzać, ale wątpie, żeby apf na serwerze np. blokował siege. Wątpie też, żeby był zainstalowany jakiś accelerator, ba nawet nie wiadomo jak jest skonfigurowany cache MySQL na tym serwerze.

Jest naprawdę sporo elementów i w konfiguracji platformy i samej aplikacji, stanowiących wąskie gardła. Tak czy inaczej poczciwy
Ostatnio często miałem błąd 503 (HTTP Error 503 - Service unavailable) nawet o 3-ciej nad ranem; to o czymś świadczy (że "wykopowcy" nie mogą spać lub serwis ledwo dycha?)
No i stało się, wykop na nowym hostingu, mi jak na razie chodzi idealnie, zdecydowanie szybciej się ładuje, a i głosowanie jest dużo szybsze, szkoda że dopiero teraz zdecydowano się na ten krok, ale jak wiadomo lepiej późno niż wcale.