Wpis z mikrobloga

Mirki i mirkówny z #krakow!

Za tydzień we środę 28. Organizowane jest krakowskie spotkanie entuzjastów R. Najpierw parę linków, następnie trochę gadania nt. Tego czo to ten R jest:
Link strony spotkań: http://www.erkakrakow.pl/index.php/spotkania
Link na meetup: http://www.meetup.com/Spotkania-Entuzjastow-R-Cracow-R-Users-Group-Meetup/

Teraz gadanie dla tych co nie wiedzą czym ten R jest. Otóż jest to język programowania, jednak nie taki co przynosi 15k miesięcznie, dlatego też nie wołam #programowanie, bo przecież oni na mniejsze kwoty nie patrzą, i jak bym ich zawołał to pewnie czarnolisto...

R został stworzony dla statystyków, przez statystyków – i służy głównie do analizy danych, statystyki i ekonometri. Także jeżeli musisz czynić jakąś statystykę – R ci w tym pomoże i zastąpi takie wynalazki jak Statistica, Excel, SAS, czy #python (dla pythonistów słówko dalej).

R w ostatnich latach stał się swego rodzaju lingua franca statystyki i dziedzin pokrewnych – tzn – jeżeli publikuje się jakieś nowe metody w tym zakresie – bardzo często dzieje się to właśnie w R. Wynika to z faktu że R jest #gnu, czyli wolny i co za tym darmowy:) Ale pojawiają się też komercyjne wersje – a to zawsze dobry znak. Nawet większoś komercyjnych pakietów statystycznych ma rozszerzenia pozwalające uruchamiać R – w drugą stronę to nie działa – R nie potrzebuje biednych komercyjnych pakietów:)

Z tego co się orientuję to #python ma dosyć duże wzięcie w społeczności związanej z uczeniem maszynowym – R równie posiada masę pakietów do tego typu dzaiałalności – sieci neuronowe, svmy i inne cudowne wynalazki – to jest:) Więc jak ktoś nie zna R, a zna pythona – warto wpaść na spotkanie i poznać konkurencję:)

Teraz dla społeczności statystyków – spotkanie – już nie pierwsze, jest okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń. Będą tam ludzie z różnych dziedzin – a na pewno dwóch – główny organizator ma związki z branżą medyczną, a piszący te słowa (czyli ja) – siedzi w finansówce (i na co dzień w pracy korzystam z R). Przyjdą jeszcze akademicy – ogólnie jest wesoło:)

Zrobił się elaborat... Ale jeszcze dwa słowa:
1. Trzeba się zarejestrować – albo meetup, albo Twarzoksiążka – info na stronie.
2. W razie pytań postaram się odpowiedzieć.
3. Zakładam tag #erkakrakow – tutaj będzie wrzucał info na ten temat.

Parę tagów: #statystyka #ekonometria #analizadanych

Mam nadzieję, że ktoś z mireczków wpadnie i usłyszę na sali USUŃ KONTO:-)
  • 27
@ohmartu: jest na stronie:
Najbliższe spotkanie odbędzie się już 28 stycznia 2015 roku o godzinie 19:00. Miejsce spotkania to Hub:raum, ul. Przemysłowa, Kraków (ostatnie piętro).
:)
@flann: ja tylko wrzucilem zapytanie na monstera

gosc po szkole 25-40k
senior 60k
choc nie wiem jak w lonydnie bo mi sie juz przewijac nie chcialo po 3 stronie a ogloszenia byly z jakiejs nieznanej mi wsi

Dużym wzięciem cieszy się Excel


@flann: co dwa dni widze te same pytanie

1. na zachodzie programuja w c# - nie wiem dlaczego
2. na zachodzie maja sherpointa - nie wiem dlaczego
3.
@flann: Na początku tamtego roku, ale mało. Teraz planuje zapisać się na jakiś kurs na edX albo coursera z analizy danych z wykorzystaniem R. Obok pythona to właśnie R jest wymieniany główny język dla osób chcących zajmować się przetwarzaniem "big data". :)
@bazingaxl: co do excela - mi on nie pasuje w sensie specyfiki pracy. Jest po prostu nie wygodny. Zrobienie czegoś bardziej złożonego ponad podstawy to katorga. W tym sensie pisałem nie wiem dlaczego:)

Co do c# - troszkę ale tylko troszkę w nim pisałem i wiem dlaczego z niego ludzie korzystają - świetny język.

Czy ja robiłem ama? Nie. A generalnie te hipotezy i rzeczy na kartce są ważne - potem