Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś spec o kotłów CO?

Posiadam dosyć spory piec Co o mocy 30KW dolnego spalania firmy zębiec. Ostatnio przez brak czasu oraz ciągłe zabieganie nie mam czasu pilnować spalania jak wcześniej. Mama też nie ma czasu. Mierzę się z zamiarem kupna dmuchawy wraz ze sterownikiem.

Palę drzewem wraz z flotem plus dodatkowo do tego trociny i nie wiem jakiej mocy wybrać dmuchawe oraz z jakiej firmy sterownik. Budżet to około +/- 250zł

#ogrzewanie #piecrakietowy #specezwykopu #kiciochpyta
  • 6
@programersky: a jesteś pewien, że to kocioł dolnego spalania? Czy mówisz tak dlatego, że rozpalasz w nim na dole? Jakby co, to tu zostawiam wyjaśnienie różnic.

W każdym razie nie sądzę, by dmuchawa i sterownik rozwiązały twoje problemy. Bo twój problem to te 30kW. Gdyby kocioł był właściwych rozmiarów, to nie musiałbyś go pilnować poza załadunkiem, bo paliło by się samo, bez wiatrakowania. Założę się, że przez te 30kW puszczasz w
@Juzef: jeśli chodzi o piec to jest on dolnego spalania. Samym załadowaniem pieca nic tu nie wskuram. Chodzi mi tylko o to, żeby puec non stop utrzymywał określoną temperaturę i nic poza tym. Jak uchyle delikatnie drzwiczki to powoli się będzie paliło jednak tempaertura będzie ciągle rosła.
@programersky: drzwiczki są od tego, żeby je zamykać. Od uchylania jest klapka na dolnych drzwiczkach. Raz ustawiasz jej otwarcie i temperatura doleci tylko do takiego pułapu, na jaki pozwoli ta stała dawka powietrza. Ew. można podpiąć mechanicznym miarkownik ciągu pod klapkę, który przymknie ją, gdy temperatura wzrośnie za bardzo. To najprostsze rozwiązanie i wcale nie mniej skuteczne od elektryki.

Tyle że jeśli grzejesz tymi 30kW mniej jak 200m2, to nie okiełznasz
@Juzef: tak chodziło mi o te małe drzwiczki do regulacji dopływu powietrza do komory spalania . Źle się określiłem. 30kW ogrzewa prawie 200m2 . Spalanie jest bardzo dobre ciąg powietrza tak samo. Zależy mi tylko na podtrzymywaniu określonej temperatury. Jakiś Pan ostatnio też polecał mi miarkownik ciągu. Jak wyglądają koszty między elektryczną regulacją a mechaniczną ?
@programersky: za najprostszy sterownik + dmuchawę trzeba dać ze 300zł, a zje to może do 200W wszystko razem. Miarkownik mechaniczny kosztuje ~100zł, tylko na kotle musi być wolne przyłącze gwintowane z przodu, żeby go wkręcić, a operacja wkręcenia wymaga albo spuszczenia wody z instalacji, albo karty pływackiej i refleksu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jest jeszcze jedna droga: sterownik + elektroniczny miarkownik ciągu MCI. Koszt podobny jak zestawu