Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirki i Mirabelki!

Jakiś czas temu dałem się przekonać do #windowsphone i zostałem nawet na pewien czas #bojowkawindowsphone (rodzice z zadowoleniem przesiedli się na Lumie 520). By nie zrazić się tanim sprzętem postanowiłem wybrać Lumię 925, co na początek tego roku było najlepszym możliwym wyborem (1020 była za duża i za droga w stosunku do tego co oferowała względem 925).

Na WP przeszedłem z iPhone 4. Początki były wspaniałe - oczarowanie płynnością działania, rewelacyjny ekran, świetne fotki... I to by było na tyle. Z #android się ludzie śmieją, że są zamulone. Owszem, są. Bo jest czym je zamulić. Aplikacje na Windows Phone są bardzo niedopracowane, wychodzą z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do #ios i Android, a do tego nie mają często pełnej funkcjonalności swoich Androidowych i iOSowych odpowiedników. Przykładów wiele. Choćby brak porządnej apki do Wykopu... Na ten moment jest jakaś marna w powijakach. Jak zainstalowałem kilka dni temu aplikację Wykop na iOS przeżyłem niemały szok! Toż to ma taką samą funkcjonalność jak wersja web!

By nie było, że na tym koniec idziemy dalej...

Telefon był jednym z wydajniejszych Windows Phone na początku roku i nadal jest w czołówce. Mimo to takie gry jak choćby Angry Birds rozgrzewają go do czerwoności. Nie mówię tu już o takiej porażce jak brak podstawowych funkcji czyli synchronizacja z Rovio Account, przez co nie ma przenoszenia stanu gry między urządzeniami ;) Jednak nie tylko są problemem - aplikacje do nawigacji również potrafią rozgrzać telefon i wydrylować baterię w kilka godzin. Dobrze, że znam drogi, którymi często jeżdżę, bo oczywiście o działaniu Yanosika w tle mogę najwyżej pomarzyć, a aplikacja do nawigacji na WP działa tragicznie. By nie było, że tylko narzekam - Here Drive spisywała się świetnie choćby w centrum Krakowa.

No dobra. jest już źle. Czy może być gorzej? OWSZEM! Powiadomienia! Dopiero od WP8 mamy górną belkę, na której zostają powiadomienia. Są one jednak strasznie niedopracowane - np. "Jan Nowak znajomość z użytkow...". I weź tu się człowieku domyśl o co chodzi? Do tego nie znikają po odczytaniu na innym urządzeniu, nie powodują podtrzymania aplikacji w tle (kliknięcie w powiadomienie uruchamia ją w kilka-kilkanaście sekund...). Nawet z Facebooka niewygodnie się korzysta, gdy robimy przy okazji coś innego, bo okno się gubi, nie odświeża i ciągle restartuje.

Po pół roku powiedziałem sobie - DOŚĆ. Wracam do sprawdzonego rozwiązania -> APPLE. Zakupiłem 5s, bo 6-tka mówiąc kolokwialnie jest spieprzona wystającym aparatem. Jobs moim zdaniem by do tego nie dopuścił. Gdy to zobaczyłem stwierdziłem, że dopłacę do większej pojemności kosztem większego ekranu (nie jest mi potrzebny do wygodnej pracy). Porównywałem w salonie iSpot 5s i 6. Uruchamianie poszczególnych aplikacji trwało dokładnie tyle samo czasu. Benchmarki też nie pokazują widocznej przewagi 6 nad 5s. 6 plus w ogóle nie wchodził w grę przez swój rozmiar - telefon ma mieścić się do kieszeni. Wróciła radość z korzystania ze smartfona, mnogość aplikacji, ich dopracowanie.

Podsumowując - spróbowałem WP, by nie być krzykaczem, który wyznaje religię Apple. Miałem też epizod z Androidem (Xperia Neo, obecnie służbowy Samsung). Nie znalazłem tylu wad w Androidzie. Nawet przez chwilę rozważałem zakup HTC One m8. Wygrało jednak przyzwyczajenie i dobre wspomnienia z iPhone 3G oraz 4.

To chyba tyle przemyśleń. Liczę na jakąś konstruktywną uwagę od użytkowników WP, przemyślenia pozostałych i krytykę co zrobiłem źle, że się nie dałem przekonać?

#oswiadczenie #technologia #telefony #mobilne #smartfon
  • 16
@MrPr0h: niestety mam podobne problemy z lumia jak ty, aczkolwiek telefon uwielbiam. Obecnie poza aplikacjami systemowymi mam wgranych moze z 5 apek i nie narzekam, ale jeszcze kilka lat temu jak mialem faze na roznego rodzaju aplikacje to bym z lumia dlugo nie pozyl. Z drugiej strony, do moich zastosowan sprawdza sie idealnie, poczta, sms, telefon, aparat, czasem gps. Wszystko dziala plynnie i w cenie 2 razy nizszej niz iphone. Wszystko
Dopiero od WP8 mamy górną belkę, na której zostają powiadomienia


@MrPr0h: A od iOS 8 mamy wprowadzenie listy ulubionych kontaktów! Co za inwalida argument, oczerniać coś, co zostało wprowadzone późno, ale jednak zostało wprowadzone.
@kaskaderMike: oczerniam, bo wprowadzili to nieudolnie. Liczyłem, że będzie to przełom, ale mocno się zawiodłem. Mogli kilka lat poobserwować jak działa to u konkurencji, a i tak spartaczyli robotę.
@EmPfLiX: u mnie jest tak że cała aplikacja zostaje w pamięci telefonu a tylko pliki tymczasowe są na karcie czyli funkcja nic nie warta, dla przykładu na WP cała aplikacja jest na karcie a w pamięci telefonu zostaje tylko do niej skrót
Choćby brak porządnej apki do Wykopu... Na ten moment jest jakaś marna w powijakach.


@MrPr0h: Odwrotnie. To jest stara aplikacja, która była pisana pod WP7 i już nigdy jej nie tknięto. Powinna być usunięta ze sklepu.
@MrPr0h: i wystający aparat był jedynym powodem dla którego stwierdziłeś, że telefon jest spieprzony? Gdyby był płaski to by zaraz było, że robi #!$%@? zdjęcia (bo musiałby być gorszy). Ewentualnie apple mogło iść w innym kierunku i zrobić go trochę grubszym aby aparat nie wystawał i dać większą baterię ale wtedy być może ten telefon nie byłby (przynajmniej jak dla mnie) tak przyjemny w dłoni....