Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko192
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

342

Budowali zgodnie z pozwoleniem. Teraz słyszą, że dom nie może powstać

Budowali zgodnie z pozwoleniem. Teraz słyszą, że dom nie może powstać

Kupili od gminy działkę pod dom, dostali pozwolenie na budowę i wydali ponad 400 tys. zł. Gdy mieli już kłaść dach, okazało się, że prac dokończyć nie można, bo zbyt blisko budynku przebiega linia energetyczna.

Kolekcjoner_dusz
Kolekcjoner_dusz
z
interwencja.polsatnews.pl
dodany: 02.06.2026, 14:50:55
  • #
    prawo
  • #
    mieszkanie
  • #
    nieruchomosci
  • #
    budownictwo
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
  • 152
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Zamek w Stobnicy już całkiem legalny. Wojewoda wielkopolska potwierdziła decyzję NSA
Korda
z architektura.muratorplus.pl
  • 57

Komentarze (152)

najlepsze

konkarne
konkarne
02.06.2026, 15:01:38 via Wykop
  • 232
Prosta sprawa...
Projektant musiał ten dom zaprojektować i uzgodnić zgodnie z obecnymi przepisami.
Koleś dał d--y zatem można pozwać solidarnie o zwrot kosztów projektanta i gminę (która wprowadziła w błąd). To nie ludzie mają się znać na przepisach budowlanych, a projektant. Skoro on ten taki projekt stworzył to znaczy, że popełnił błąd.

Ciekawe czy projektant ma ubezpieczenie??? ¯\(ツ)/¯
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mch0588
mch0588
02.06.2026, 18:03:00 via Wykop
  • 79
Ciekawe czy projektant ma ubezpieczenie??? ¯\(ツ)/¯


@konkarne: musi mieć zgodnie z prawem więc należy ściągnać z OC a nie płakać
  • Odpowiedz
JanPustostan
JanPustostan
03.06.2026, 05:18:30 via Wykop
  • 149
@konkarne: Tam wszyscy dali d--y, ale najbardziej to sami inwestorzy, architekt i kierownik budowy ( jeśli był kiedyś na miejscu, bo jeśli przybijał pieczątki korespondencyjnie to jest oczywiście rozgrzeszony XD ). Dobrze że w porę zjawił się nadzór budowlany, bo oni by gotowi tę linię kijem podpierać żeby dachówki pod spód wsuwać. To jest cud, że nikogo nie poraził prąd kiedy budowali tę ścianę.
JanPustostan - @konkarne: Tam wszyscy dali d--y, ale najbardziej to sami inwestorzy, ...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
mikolaj-von-ventzlowski
mikolaj-von-ventzlowski
03.06.2026, 00:25:51 via Wykop
  • 97
Tymczasem w Krakowie Osiedle Dywizjonu 303
mikolaj-von-ventzlowski - Tymczasem w Krakowie Osiedle Dywizjonu 303

źródło: 15565

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mch0588
mch0588
03.06.2026, 04:21:47 via Wykop
  • 52
@mikolaj-von-ventzlowski: tutaj fajny myk zastosował architekt bo "mieszkania" od strony linii to lokale usługowe xD ale nikt tego nie sprawdza xD
  • Odpowiedz
sylwek2k
sylwek2k
sylwek2k
03.06.2026, 05:50:28 via Wykop
  • 39
@mikolaj-von-ventzlowski:

Szwagier, masz, potrzymaj mi p--o...

sylwek2k - @mikolaj-von-ventzlowski: 

Szwagier, masz, potrzymaj mi p--o...

SPOILER

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
elo345
elo345
elo345
02.06.2026, 14:59:25 via Wykop
  • 56
- Pytaliśmy zastępcy burmistrza, czy będziemy mogli postawić ten dom,


Bardzo kosztowna nauczka na przyszłość, że w urzędzie nigdy się nie pyta, a wszystko załatwia na piśmie.
Nie ma wyjścia, muszą teraz wyłożyć 100tys na przebudowę tej linii, albo zostaną z pięknym pustostanem.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

werfogd
werfogd
werfogd
02.06.2026, 19:51:02 via Wykop
  • 20
w urzędzie nigdy się nie pyta, a wszystko załatwia na piśmie.


@elo345:

Oczywiście! Ale to jedynie tzw. warunek konieczny, lecz nie "wystarczający". Bo nawet pisemność nie gwarantuje spokoju.
Po pierwsze zanim dojdzie do rozprawy, to minie dekada. Może się przedawni.
Po drugie ta zasada nie działa wszędzie. Np. w US pisemność nic nie znaczy. Jedno z wielu: wnosisz o interpretację, dostajesz, działasz wg tejże, przychodzi kontrola i nakłada karę. "Bo
  • Odpowiedz
bn1776
bn1776
03.06.2026, 08:19:35 via Wykop
  • 16
Po pierwsze zanim dojdzie do rozprawy, to minie dekada. Może się przedawni.


@werfogd:
dekada?
na miejscu @whitewolfik brałbym w ciemno xD

z tego co kojarzę to #sluzebnoscwolfika trwała ponad 10 lat i ostatni wpis w 2024 nadal nie wyjaśnił czy sprawa sie zakończyła xD a pamiętam pierwsze wpisy jak ktoś tam po polu ziemniaków jeździł i wolfik pole przeorał żeby nie jeździli xD w międzyczasie wolfik chyba
  • Odpowiedz
__MadCat
__MadCat
__MadCat
03.06.2026, 07:23:18 via Wykop
  • 38
Budować się pod linią energetyczną, niektórzy to mają łeb...
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kotas_przesmiewca
kotas_przesmiewca
03.06.2026, 07:47:22 via Wykop
  • 15
@__MadCat: liczyli na darmowy prąd po przez pantograf z dachu ;)
  • Odpowiedz
marek_s80
marek_s80
marek_s80
03.06.2026, 16:03:06 via Wykop
  • 9
@__MadCat: wygląda to tak że jakby zamontowali antene na dachu to by mieli przyłącze energetyczne, serio nie dało im do myślenia ze dach prawie dotyka kabla?
  • Odpowiedz
MiKeyCo
MiKeyCo
MiKeyCo
03.06.2026, 05:41:39 via Wykop
  • 25
Podstawą g@wnianej Czeciej RP jest przerzucanie odpowiedzialności:
- g@wno sędziowie skazali niewinnych? To dzbany prawnicze w necie piszą, że winny prokurator, policjanci, oskarżony, jego obrońcy, morwa, plaga stonki i wiatry monsumowe. Ale wyniosłe dzbany sędziowskie - nie.
- władza coś odwali - winni poprzednicy, obserwatorzy, społeczeństwo,
- sejm zmienia przepisy jak oszalały - winni obywatele, bo mają znać stan prawny,

Ten bajzel jest na rękę urzędnikom, prawnikom, politykom. To nie chodzi o
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

RomanKarburator
RomanKarburator
02.06.2026, 14:57:40 via Wypiek
  • 18
Czyli wiedzieli ile od linii może powstać dom, ale myśleli, że jakoś się uda? Czy o co chodzi? Bo niby wiedzą, że 5m 20cm ale i tak dom wybudowali bliżej
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

elo345
elo345
elo345
02.06.2026, 15:11:53 via Wykop
  • 24
@RomanKarburator:
Podejrzewam, że działkę kupili po taniości, budowali też po taniości, może nawet ze szwagrem chłop budował, i liczyli że "jakoś to będzie", może nikt nie zauważy, albo nikt afery robić nie będzie, skończą dom, zamieszkają, a później jakoś się to załatwi.
Gdyby zatrudnili firmę budowlaną, która choć trochę zna się na robocie, to kierownik już zanim zaczną kopać fundamenty by im powiedział, że to nie przejdzie.
  • Odpowiedz
mch0588
mch0588
02.06.2026, 18:58:06 via Wykop
  • 19
@elo345: pytanie jest o pozwolenie na budowę i w jaki sposób zostało przeoczona ta linia. Kierownik budowy i geodeta to już musztarda po obiedzie. Ew rzeczywiste położenie linii nie zgadza się z tym na mapach ale to powinno wyjść na etapie projektu
  • Odpowiedz
salvadhor
salvadhor
03.06.2026, 19:49:16 via Wykop
  • 13
Ktoś komuś czegoś za mało obiecał. A tak buduje szlachta, Kraków ul. Gumiska. Prawo jest dla kogoś tam.
salvadhor - Ktoś komuś czegoś za mało obiecał. A tak buduje szlachta, Kraków ul. Gumi...

źródło: 1000032448

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Quassar
Quassar
04.06.2026, 06:46:29 via Wykop
  • 1
@salvadhor: specyficzne ujęcie pod kątem te słupy wysokiego napięcia są 3x wyżej niż te małe miejsce przy domach.
Choć pod specyficznym kontem ujęcia wyglądają jak by były tak samo.

Po wybudowaniu tego bloku nadal będzie dobre kilkanaście metrów odstępu do góry.

na tym zdjęciu poniżej to może pól metra
Quassar - @salvadhor: specyficzne ujęcie pod kątem te słupy wysokiego napięcia są 3x ...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
Maras_na_batkach
Maras_na_batkach
03.06.2026, 13:55:38 via Wykop
  • 11
Znając życie, projektant/architekt zabezpieczył się jednym zdaniem w projekcie: „Budynek można rozpocząć budować, a następnie użytkować po uzgodnieniu z gestorem sieci (np. Tauronem) oraz przebudowaniu linii energetycznej przebiegającej przez działkę inwestora”. I tym sposobem wszyscy są kryci – projektant, urzędnicy wydający pozwolenie, a problem zostaje po stronie inwestora. Tylko teraz gorzej z kierownikiem budowy, chyba że to był kiero typu leśny dziadek co podbija jak leci za 200 zł za wpis.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lukaswit
lukaswit
03.06.2026, 14:29:11 via Wykop
  • 6
Przecież z video od razu widać że wybduwał pod linią i w ogóle jest juz tak blisko że jest ryzyka porazenia przy pracach. Po prostu wstawi słupa na rogu działki i zakopie linie, zapłąci 30-60tys, gorzej z czekaniem bo 1-2roku w moim rejonie kiedyś było. Zreszta na rogu działki już schodzi do ziemi.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

d3xxer
d3xxer
d3xxer
03.06.2026, 06:40:53 via Wykop
  • 6
Nie no typowa sprawa, wszyscy robią projekty online na budowę nikt nie zagląda. I czyja to wina? Osób którym zaufał inwestor. Nie sądzę że wina jest po stronie gminy sprzedawali działkę jak widać zapewne pan projektant mógł tak rozmieścić/ przeprojektować dom by te 3 m w poziomie odstępu uzyskać. Druga sprawa to słupy i linie napowietrzne budowane często bez uzgodnień i z naruszeniem własności w 2025 trybunał konstytucyjny orzekł na korzyść właściciela
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

_komentator_
_komentator_
_komentator_
03.06.2026, 12:47:44 via Wykop
  • 7
@d3xxer: no ale mape musisz mieć. Na MDCP przebieg linii jest zaznaczony
  • Odpowiedz
projektant_doktorant
projektant_doktorant
03.06.2026, 16:56:08 via Wykop
  • 0
@d3xxer: robią online, ale żeby mdcp nie zweryfikować to trzeba być serio j-----m dyletantem
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4301
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3183
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3093
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2665
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2366
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #polska
  • #policja
  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #pytanie
  • #kryminalne
  • #pieniadze
  • #afera
  • #prawojazdy
  • #kiciochpyta
  • #motoryzacja
  • #praca
  • #podatki
  • #pytaniedoeksperta
  • #samochody

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking