Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko155
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

2506

Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.

Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.

Hydraulik, kierowca, krawcowa płacą pełny ZUS bez żadnych ulg. Artysta dostaje dopłatę od państwa, specjalną komisję 160 osób i osobny status zawodowy. Koszt dla podatnika: do 400 mln zł rocznie. Czym różnią się nieregularne dochody artysty od nieregularnych dochodów spawacza?

futanari
futanari
z
wykop.pl
dodany: 02.06.2026, 03:25:47
  • #
    zus
  • #
    artysci
  • #
    polska
  • #
    podatki
  • #
    emerytura
  • #
    pieniadze
  • 307
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń

Freelancer budowlany — płaci ZUS w całości, żadnych ulg. Kierowca Ubera — pełna składka, zero wsparcia. Krawcowa z własnym zakładem — miesiąc słaby? Też płaci. Artysta — rząd właśnie przegłosował dopłaty do jego składek ZUS, specjalną komisję 160 osób i osobny status zawodowy. Koszt? Do 400 mln zł rocznie. Pytanie proste: dlaczego nieregularne dochody artysty zasługują na interwencję państwa, a nieregularne dochody hydraulika już nie?

Treści powiązane (3)

Ministra Cienkowska
KawaJimmiego
z wykop.pl
  • 148
Status „artysty zawodowego" może dostać twórczyni z OnlyFans
nickjuzmam
z bezprawnik.pl
  • 137

Komentarze (307)

najlepsze

0rdynus
0rdynus
0rdynus
02.06.2026, 05:14:33 via Android
  • 715
Jak długo żyję i patrze na robote hydraulików to zawsze zadaje sobie pytanie: jak ten artysta to stworzył.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

100piwdlapiotsza
100piwdlapiotsza
02.06.2026, 05:54:56 via Android
  • 96
@0rdynus: mozna sobie w PKD wpisać artysta performance i moze bedzie dopłata, do emerytury ¯\(ツ)/¯ (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  • Odpowiedz
Nowystaryziel
Nowystaryziel
Nowystaryziel
02.06.2026, 08:08:16 via Wykop
  • 36
@An-Dagda: To ma działać a nie wyglądać i dodatkowo wszystkie połączenia które właśnie po latach mogą przeciekać to mają być odkryte z dostępem i możliwością łatwej naprawy, a nie kucia połowy domu i remontu generalnego przez jeden głupi przeciek. xD
  • Odpowiedz
juhacz
juhacz
02.06.2026, 05:59:22 via Wykop
  • 455
Mam nadzieję, że Prezydent tego nie klepnie.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Banita77
Banita77
Banita77
02.06.2026, 06:39:32 via Wykop
  • 287
@juhacz: Tez mam taka nadzieje, to jest skandal i kolejne okradanie Polaków. Do tego pod tym płaszczykiem chca stworzyc kolejne suto opłacane stołki dla swoich. Paskudny wredny ryj jak patrze na te ministre, po takiej mordzie wszystkiego mozna się spodziewać,
  • Odpowiedz
4x80
4x80
02.06.2026, 06:50:21 via Wykop
  • 59
Mam nadzieję, że Prezydent tego nie klepnie.


@juhacz: Safe też nie klepnął, prawo jest jak my je rozumiemy, słowa Tuska.
  • Odpowiedz
4ntymateria
4ntymateria
02.06.2026, 05:37:44 via Android
  • 281
KałOwcy brawo, dobra robota, nie zapomnijcie głosować na tfuska w kolejnych wyborach, ważne, że Kaczor nie rządzi hahahahahah
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

4ntymateria
4ntymateria
02.06.2026, 06:53:25 via iOS
  • 20
@Pawel993: donald ci zrobi dobrze, nowocześnie i po niemiecku
  • Odpowiedz
JestemTuByDrwicZLewakow
JestemTuByDrwicZLewakow
JestemTuByDrwicZLewakow
02.06.2026, 07:56:21 via Wykop
  • 68
@Pawel993: nie szczypie cie, ze na swoja emeryture musisz sam robic, a innemu za hobby ja zagwarantuja?
  • Odpowiedz
MadmaxPL
MadmaxPL
02.06.2026, 06:02:26 via Wykop
  • 193
Dobrze że nie zaczepiają budowlańców, nie są artystami nie rodzą dzieci mają lekko w życiu. Przenoszą tylko w ciszy i spokoju kilkadziesiąt tysięcy kilogramów wciągu życia zawodowego w mrozie upale deszczu. Na emeryturze zjedzą bułeczkę bo pracowali na czarno albo za minimalną bo tak działa ta branża ( jak chcesz legalnie to Mirek i Mirka mówią że ceny usług z kosmosu wezmą Mietka bez podatków )
Po 45 latach pracy niedługo dowiedzą
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

CzlowiekzBlizna7
CzlowiekzBlizna7
02.06.2026, 07:57:23 via Wykop
  • 65
@MadmaxPL: Tak to właśnie wygląda i nikt takiego budowlańca nie wesprze, a dokłada do społeczeństwa z 20x więcej niż jakikolwiek artysta. O wielu artystach zapomina się po roku. To co stawia budowlaniec potrafi wytrzymać 100+ lat, w zależności co to jest.

Już nie mówiąc, że mam kilku kolegów budowlańców, którzy prowadzą działalności i 90% ludzi woli żeby bez faktury, bo wtedy taniej.
  • Odpowiedz
Magiczna_Yulka
Magiczna_Yulka
Magiczna_Yulka
02.06.2026, 08:51:52 via Wykop
  • 25
@MadmaxPL: A ile dokładaja do budzetu w akcyzie...
  • Odpowiedz
ATAT-2
ATAT-2
ATAT-2
02.06.2026, 07:41:40 via Wykop
  • 91
PO jak zwykle konsekwentne i niezmienne - po dojściu do władzy robią wszystko żeby przepie**lić kolejne wybory.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jumalafaq
jumalafaq
02.06.2026, 09:47:59 via Wykop
  • 15
@ATAT-2: Chociaż tyle dobrego z tego wyniknie. Szkoda, że tylko na 4 lata.
  • Odpowiedz
WaltherW
WaltherW
02.06.2026, 10:37:17 via Wykop
  • 24
@jumalafaq: I wróci pis i będzie rozkradał na potęgę. Nie będzie dnia bez afery defraudacyjnej.
Eh, ten kraj to karton.
  • Odpowiedz
marian-g
marian-g
marian-g
02.06.2026, 05:38:54 via Wykop
  • 86
Polak płaci pełną kwotę za lek Ukrainiec dopłatę uto jest skandal
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

krykoz
krykoz
02.06.2026, 10:02:04 via Android
  • 10
@marian-g:

Polak płaci pełną kwotę za lek Ukrainiec


Pierwszy raz słyszę o takim leku. Nie wiem co to za lek. Ty nie wiesz co to interpunkcja.
  • Odpowiedz
patryk-wuwuw
patryk-wuwuw
02.06.2026, 11:06:11 via Wykop
  • 56
@krykoz: Ja ten lek stosuję dość często, możesz o niego spytać w każdej aptece.
patryk-wuwuw - @krykoz: Ja ten lek stosuję dość często, możesz o niego spytać w każde...

źródło: 1000065295

Pobierz
  • Odpowiedz
borowik-niezwyczajny
borowik-niezwyczajny
02.06.2026, 04:55:06 via Wykop
  • 70
Uśmiechajcie się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pytalski_malopolan
Pytalski_malopolan
Pytalski_malopolan
02.06.2026, 07:19:01 via Wykop
  • 9
@borowik-niezwyczajny: Hej!( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
pinochet
pinochet
pinochet
02.06.2026, 06:02:30 via Wykop
  • 66
Jak w tym państwie ma być dobrze jak od lat wygrywają partie pod hasłami "wszystkim wszystkiego pod korek za darmo" a lud w to wierzy ¯\(ツ)/¯
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jabollus
jabollus
jabollus
02.06.2026, 15:35:25 via Wykop
  • 5
Jak w tym państwie ma być dobrze


@pinochet: Może o to chodzi, żeby nie było dobrze?
  • Odpowiedz
jabollus
jabollus
jabollus
03.06.2026, 15:35:11 via Wykop
  • 0
ale komu chodzi?


@pinochet: politykom
  • Odpowiedz
Domino_Walaszczyk
Domino_Walaszczyk
02.06.2026, 06:59:32 via Wykop
  • 48
Gdzie leży linia, która rozróżnia zwykłego Kowalskiego od rzekomego artysty?
Czy streamer jest artystą? Czy grafik jest artystą? Czy fotograf jest artystą? Czy spawacz jest artystą? Czy kowal jest artystą? Czy raper jest artystą? Czy pisząc wiersze do szuflady jest się artystą? Czy tworząc muzykę AI jest się artystą? Czy tworzenie prezentacji można zaliczyć jako formę sztuki? A cosplayerzy? Osoby malujące/tworzące figurki? Stolarze, dentyści, ogrodnicy?
Kto będzie decydował o statucie artysty? Specjalnie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jan_ush
jan_ush
02.06.2026, 10:03:53 via Wykop
  • 2
Na palcach jednej ręki można wskazać wybitnych artystów, ale wybitni nie muszą się bać o ZUS, bo ze swojej "sztuki" potrafią zarobić i się utrzymać


@Domino_Walaszczyk: to niesty nieprawda, bo są i tacy(mierni, ale wierni), którzy są dotowani np poprzez wygrane konkursy i potem wystawy, a jak już trezeba dać miejsce kolejnemu, to sa zatrudniani np do muzeów.

Gdzie leży linia, która rozróżnia zwykłego Kowalskiego od rzekomego artysty?


@Domino_Walaszczyk
  • Odpowiedz
roman-swoboda
roman-swoboda
02.06.2026, 15:00:25 via Wykop
  • 16
Gdzie leży linia, która rozróżnia zwykłego Kowalskiego od rzekomego artysty?


@Domino_Walaszczyk: Tam gdzie ta p---a Cienkowska co przytuliła 1.7 mln. od Trzaskowskiego na wycieczki dendrologiczne w dwa lata, czy jak ona tam się zwie, i jej powołany sztab 145 "ekspertów" zdecyduje.

Przecież to kolejny wał, tych pasożytów....
roman-swoboda - >Gdzie leży linia, która rozróżnia zwykłego Kowalskiego od rzekomego ...

źródło: ivIWqdYEq0RC2ztvuLSpFjuTjUfst0si

Pobierz
  • Odpowiedz
turner66i6
turner66i6
02.06.2026, 06:32:38 via Wykop
  • 35
Nie uważacie, źe menelom też jest cięźko? Ubarwiają sobą i zapachem okolice. Pomagają śłużbom sprzątającym, wspierają Polski przemysł alkoholowy, dodają uśmiechu gdy okazuje się iż jesteś kierownikiem,prezesem , szefem (w zaleznosci od datku). Proponowałbym minimalaną krajową, bo wszak równe żołądki mamy i w miarę możliwosci społecznie sprwiedliwe to będzie. Jakaś petycja? Propozycja?( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

xxxmen
xxxmen
xxxmen
02.06.2026, 09:12:37 via Wykop
  • 5
@turner66i6: menele dostają renty. Mam takiego sąsiada renta, dopłaty do mieszkania i żyje sobie na w miarę dobrym poziomoe
  • Odpowiedz
roman-swoboda
roman-swoboda
02.06.2026, 15:10:48 via Wykop
  • 2
I to wszystko w cenie jednej tatry ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Cztero0404: siedzieliśmy w parku, z bandą metali i pancurów, daliśmy mu wiśniówkę, trochę pogadaliśmy, trochę nam pograł. opowiedział trochę szczegółów ze swojego życia. jak się stoczył, kiedy kobieta go zdradziła i zaczął się przez to tułać po Polsce i wylądował w Białymstoku. ehhh. to było ładne wiele lat temu. ale grał na gitrze genialnie. wzięliśmy
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 13
  • Strona 1 z 13
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4367
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3216
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3112
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2370
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2032
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #podatki
  • #pieniadze
  • #emerytura
  • #polska
  • #praca
  • #jdg
  • #renta
  • #firma
  • #prawo
  • #pracbaza
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #nfz
  • #l4
  • #finanse

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking