85 lat temu ORP Piorun stanął samotnie do walki z Bismarckiem

27 maja 1941 roku polski niszczyciel ORP Piorun przez godzinę samotnie wymienił ogień z najpotężniejszym pancernikiem Kriegsmarine. To pozwoliło Royal Navy okrążyć i zatopić Bismarcka. Kapitan Pławski nadał sygnał: Trzy salwy na cześć Polski! W 2026 mija 85. rocznica tej bitwy.

- #
- #
- #
- #
- #
- 117
- Odpowiedz







Komentarze (117)
najlepsze
Nie stanął samotnie, ponieważ był częścią grupy poszukującej Bismarcka. Natknął się samotnie, ponieważ okręty były rozproszone, żeby przeszukać większy akwen. Po nadaniu pozycji sieć się zaczęła zaciskać wokół Niemca.
@wisdom-jug: o co ci chodzi? Kapitan i załoga okrętu klasy niszczyciel samemu stawił czoła pancernikowi, żeby utrzymać go na pozycji, zamiast nadać pozycję podwinąć ogon i uciec. To jest czyn wart najwyższego odznaczenia, zwłaszcza że zatopienie Bismarcka było kluczowym elementem dominacji, a ty (specjalnie z małej) ot tak sobie kpisz z determinacji i ryzyka podjętego przez tych ludzi? Gdyby nie ich determinacja, Bismarck mógłby
Dwie godziny przez spotkaniem z Piorunem Bismarck został zaatakowany przez grupę 15 Swordfishy z lotniskowca Ark Royal. W wyniku ataku jedna z torped trafiła w ster Bismarcka trwale go blokując i wkręcając w środkową śrubę. Od tamtego momentu Bismarck był niesterowny, poruszał się z prędkością zaledwie 8 węzłów i przez wiatr był spychany na kurs północno-zachodni, wprost na flotę brytyjską i w dokładnie odwrotnym kierunku niż w który uciekał.
Samolot dywizjonu 303 w 1944 roku prowadzi rozpoznanie, koloryzowane
źródło: obraz
PobierzxDDD
źródło: image
Pobierzźródło: wd
Pobierzźródło: 1000032655
Pobierzźródło: artysci-155322_sztuka-nowoczesna
Pobierz🤣🤣🤣
Konkretnie ORP Piorun wystrzelił 18 pocisków artyleryjskich w kierunku Bismarcka z których żadna nie trafiła 😉🤣🤣
@zaq22: Jeśli tylko zmusił pancernik do jakichkolwiek manewrów czy nawet skomplikował tok myślenia jego dowódcy to był to już ogromny sukces