Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko177
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

287

Mózg matki z każdą ciążą staje się bardziej wyspecjalizowany

Mózg matki z każdą ciążą staje się bardziej wyspecjalizowany

Ciąża wywołuje głęboką, neurobiologiczną reorganizację mózgu kobiety, m.in. redukcję istoty szarej w obszarach odpowiedzialnych za empatię i relacje. Ta ewolucyjna adaptacja zwiększa plastyczność organu, optymalizując go do opieki nad dzieckiem i ułatwiając budowanie silnej więzi z noworodkiem.

Dereg
Dereg
Dereg
z
national-geographic.pl
dodany: 18.05.2026, 04:41:51
  • #
    nauka
  • #
    ciekawostki
  • #
    biologia
  • #
    dzieci
  • #
    ciaza
  • #
    rozowepaski
  • 134
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Wpływ drugiej ciąży na budowę i funkcjonowanie mózgu kobiet
Dereg
z nature.com
  • 9

Komentarze (134)

najlepsze

Franciszek_Morawiec
Franciszek_Morawiec
18.05.2026, 10:20:02 via Wykop
  • 213
Za późno na ratowanie demografii. Media, politycy i wszelkiej maści ideolodzy zrobili takie spustoszenie w umysłach kobiet, że nie da się już tego odwrócić. A utrudniając mężczyznom zarabianie i siłę przebicia, wpędzając ich w poczucie winy i wstydu sprawiło, że i oni pójdą własną drogą. Drogi mężczyzn i kobiet w naszej cywilizacji się rozeszły. Na szczęście na gruzach tej cywilizacji powstanie nowa, może bardziej płodna. Na nieszczęście jednak, raczej nie tak rozwinięta
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pantagruelion
Pantagruelion
18.05.2026, 13:16:34 via Wykop
  • 81
@Franciszek_Morawiec: Absolutnie da się jeszcze wiele zmienić i uratować demografie. Wystarczy aby każdy z nas spędzał mniej czasu na telefonie a w sród ludzi. I to już samo to podniesie dzietność ! Druga rzecz. Ktoś celowo nas depopuluje tak? No to może przeszkódźmy im zrobić z nas ostatnich baranów tej planety.
Pantagruelion - @Franciszek_Morawiec: Absolutnie da się jeszcze wiele zmienić i urato...

źródło: mem zycia

Pobierz
  • Odpowiedz
voldi
voldi
19.05.2026, 00:04:00 via Wykop
  • 7
Jak masz za mało pieniędzy to musisz więcej pracować i już nie starcza ci czasu z 24h na nawet nakarmienie dziecka wiec i tak odbiorą ci takie dziecko to po co rodzić?


@Czesterek:
Tzn. nie wiem w jakich warunkach żyjesz, ale problem nie posiadania pieniędzy na jedzenie w Polsce jest tak marginalny, że praktycznie nie występuje w obecnej Polsce.

Przecież nikt nie będzie mieszkał w szałasie lub budzie na
  • Odpowiedz
Indoctrine
Indoctrine
18.05.2026, 11:24:37 via Wykop
  • 108
Konkluzja - im więcej dzieci matka urodzi tym lepsza jest w byciu mamą, ale jednocześnie durnieje.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

werfogd
werfogd
werfogd
18.05.2026, 14:18:11 via Wykop
  • 51
@Indoctrine:
A gdy nie ma dzieci, to feminizieje. Tożsame z durnieniem.
Wniosek - kobieta durnieje bez względu na to, czy ma dzieci, czy nie.
  • Odpowiedz
vVXVv
vVXVv
vVXVv
18.05.2026, 20:37:18 via Wykop
  • 61
@werfogd: No i tak obiektywnie, swojej matce/siostrom/babciom też gadasz takie pierdoły czy jednak to wyjątkowa sytuacja? xD
  • Odpowiedz
red_right_hand
red_right_hand
18.05.2026, 12:54:32 via iOS
  • 79

Komentarz usunięty przez moderatora

Arv_
Arv_
18.05.2026, 20:29:11 via Wykop
  • 19
Przecież durniu jest napisane że tracą empatię jak mają dzieci.


@radzioso532: Czytałeś cały artykuł, prawda? PRAWDA?

[...] Mózg „zamienia” pamięć na większą wrażliwość emocjonalną [...]
  • Odpowiedz
Patrilafea
Patrilafea
19.05.2026, 17:48:48 via Wykop
  • 1
@red_right_hand: Bo jesteśmy brzydkie, zawsze byłyśmy brzydkie, nikt nas nie chciał, chociaż się zakochiwałyśmy. Nie mamy dzieci, bo nikt nas nie zapłodnił (u ludzi raczej nie występuje partenogeneza). Jesteśmy samotne i raczej to się zmieni. Ja w sumie kiedyś zazdrościłam ludziom, którzy mają partnerów, zazdrościłam urody ładnym dziewczynom, ale z czasem pogodziłam się z losem. Zaczęłam doceniać to, że mieszkam sama, mam spokój, nie muszę się z nikim użerać. Może
  • Odpowiedz
fizzly
fizzly
18.05.2026, 11:06:04 via Wykop
  • 65
czyli reasumując, kobiety zanim urodzą dziecko wcale nie są empatyczną płcią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

pawel1024
pawel1024
18.05.2026, 13:06:36 via Wykop
  • 33
@fizzly: nic nowego
  • Odpowiedz
MokryBatmann
MokryBatmann
MokryBatmann
18.05.2026, 19:42:29 via Wykop
  • 1
@radzioso532: Ta, najgorsze są te, które urodzą w wieku 80 lat.
  • Odpowiedz
bropek
bropek
18.05.2026, 17:15:03 via Android
  • 60
Starsi stażem mi mówili, że kobieta zmienia się 2 razy - raz po ślubie, drugi raz po pierwszym dziecku i że później to już nie jest ta sama dziewczyna, której się oświadczałeś.
No i na jedną z tych przemian właśnie mamy potwierdzenie naukowe, teraz czekamy na drugą.
Swoją drogą ktoś mógłby przebadać też facetow, ale jak znam życie, to my właśnie zostajemy tymi samymi chłopakami, którzy się oświadczali i zmieniamy się dopiero
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Makarow
Makarow
18.05.2026, 20:46:55 via Wykop
  • 37
@bropek:

Ona myśli że on się po ślubie zmieni, a on myśli że ona po ślubie się nie zmieni.

A tymczasem oboje są w błędzie (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
  • Odpowiedz
Howea
Howea
19.05.2026, 08:20:51 via Wykop
  • 9
@bropek: To jest tak - jeśli mężczyzna się nie zmieni po ślubie i pojawieniu się dziecka na świecie to wtedy kobieta się zmieni. Jeśli mężczyzna zrobi się odpowiedzialny, opiekuńczy, będzie brał czynny udział w wychowywaniu dziecka i wspieraniu kobiety to związek będzie kwitł, ale jeśli mężczyzna będzie nadal "kawalerem" to dla kobiety będzie tylko bankomatem, no bo innej roli nie spełnia, więc wtedy owszem kobieta się zmieni, przejdzie w tryb
  • Odpowiedz
giorgioborgio
giorgioborgio
18.05.2026, 10:18:51 via Android
  • 40
giorgioborgio

źródło: 1000005549

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

StaraSzopa
StaraSzopa
18.05.2026, 10:21:18 via Wypiek
  • 90
@giorgioborgio jajowody u mężczyzny? ( ಠ_ಠ)
  • Odpowiedz
Zylet
Zylet
18.05.2026, 10:45:25 via Wykop
  • 21
@giorgioborgio: No i ja ich rozumiem doskonale. Też nie zamierzam być ojcem. Choć ja akurat nie „uwiązałbym sobie jajowodów”, bo ich nie posiadam.
  • Odpowiedz
NieWiemWiecSieWypowiem
NieWiemWiecSieWypowiem
NieWiemWiecSieWypowiem
18.05.2026, 18:02:22 via Wykop
  • 30
Dlatego ostrzega się o wpadaniu w układ z dzieciatymi kobietami.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Arteqq
Arteqq
19.05.2026, 03:37:43 via Wykop
  • 24
Facet traktuje swoje dziecko jako potomka i uchyla mu nieba a kobieta przedmiotowo jako sposób na wywieranie nacisku na faceta…

Nie słyszałem historii by facet odwalał takie numery jak ciąganie po sądach próbując wyciągnąć korzyści na podstawie wyssanych z palca historii , blokowanie kontaktu mimo wyroku sądu czy niszczenie życia i reputacji.
Kobiety robią to nagminnie.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Nordri
Nordri
19.05.2026, 06:47:23 via Wykop
  • 9
Nie słyszałem historii by facet odwalał takie numery jak ciąganie po sądach próbując wyciągnąć korzyści na podstawie wyssanych z palca historii , blokowanie kontaktu mimo wyroku sądu czy niszczenie życia i reputacji.

Kobiety robią to nagminnie.


@Arteqq: Ano racja... nie słyszałeś. Ale to nie znaczy, że to się nie dzieje.
W bliskim otoczeniu mam taką sytuację, tatuś p----------y, klnie przy dzieciach, klnie na matkę dzieci, w słowach nie przebiera (na przykład: mama
  • Odpowiedz
cezary_cezary
cezary_cezary
cezary_cezary
19.05.2026, 07:28:47 via Wykop
  • 1
@Arteqq: znam taką sytuację w rodzinie niestety. Gość p-----l&^ty sprawił, że syn już nie rozmawia z matką.
  • Odpowiedz
fujkakaka
fujkakaka
fujkakaka
18.05.2026, 10:32:57 via Android
  • 8
Nie potrzebuję badań. Znam z własnej obserwacji i potwierdzam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Breda
Breda
Breda
19.05.2026, 10:45:52 via Wykop
  • 5
Tylko, że najpierw Tinder powoduje u nich redukcję mózgu.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4577
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
4037
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2796
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2086
Podkarpacki urolog zarobił 926 tys. zł w rok
Podkarpacki urolog zarobił 926 tys. zł w rok
1874
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #zainteresowania
  • #biologia
  • #technologia
  • #liganauki
  • #historia
  • #kosmos
  • #fizyka
  • #medycyna
  • #swiatnauki
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #astronomia
  • #polska
  • #zdrowie
  • #swiat

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking