Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko149
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

570

Kilka korporacji stało się zbyt potężnych? Prof. Acemoglu: Skala jest porażająca

Kilka korporacji stało się zbyt potężnych? Prof. Acemoglu: Skala jest porażająca

- Kierunek rozwoju technologii jest dziś wyznaczany przez siłę. W tej chwili pięć czy sześć korporacji decyduje o wszystkim, co się w tym obszarze dzieje - mówi w rozmowie prof. Daron Acemoglu, ekonomista, zdobywca nagrody Nobla, wykładowca uczelni MIT.

VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
z
money.pl
dodany: 17.05.2026, 07:36:19
  • #
    swiat
  • #
    korposwiat
  • #
    gospodarka
  • #
    technologia
  • #
    ekonomia
  • #
    biznes
  • 98
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (98)

najlepsze

zagubionychromosom
zagubionychromosom
17.05.2026, 16:01:10 via Android
  • 124
Rozbijanie ich nie opłaca się rządowi USA, bo na ich miejsce wejdą chińskie albo europejskie
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JKL789
JKL789
JKL789
17.05.2026, 16:24:48 via Wykop
  • 107
@zagubionychromosom: nie do końca prawda, co z resztą jest wytłumaczone w tym artykule. Korporacje są dużo mniej efektywne niż małe firmy, ale wciąż wygrywają bo mają zasoby żeby przyciągnąć utalentowane kadry. Tylko te talenty w korpo przeciętnieją. Kto pracował w korpo ten wie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czyli w skrócie: pozwolenie na powstanie kilku monopolistów szkodzi innowacyjności kraju
  • Odpowiedz
Kopacz_Rowow
Kopacz_Rowow
17.05.2026, 18:00:39 via Wykop
  • 42
Korporacje są dużo mniej efektywne niż małe firmy, ale wciąż wygrywają...


@JKL789: Bo nie płacą podatków oraz korumpują polityków i urzędników dzięki czemu piszą prawo pod siebie.
  • Odpowiedz
FireDash
FireDash
17.05.2026, 17:28:24 via Wykop
  • 64
Problem jest taki, że takie kolosy są przydatne w drenowaniu innych gospodarek, głównie europejskich. Jest to niebezpieczne, bo mają zbyt dużo zasobów i wpływów ale USA jednak uznały, że warto.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pro-Xts
Pro-Xts
17.05.2026, 19:45:36 via Wykop
  • 5
są przydatne w drenowaniu innych gospodarek


@FireDash: a ludzie się śmieją z z chin, że patenty u nich nie obowiązują, mają wszystko "własne" i "kradną" pomysły. To właśnie tarcza przed molochami zza granicy żeby nie opanowały gargantuicznego rynku chińskiego bo wtedy te zagraniczne byty by sie stały niebotycznie (o wiele bardziej niż teraz) bogate.
  • Odpowiedz
TenXen47
TenXen47
17.05.2026, 20:16:02 via Wykop
  • -5
@FireDash: Ameryka nie broniła europie korzystać ze swojego również kilkuset milionowego rynku i tworzyć własnych gigantów. Chociażby z panstwowa pomocą.
  • Odpowiedz
Lilac
Lilac
17.05.2026, 18:00:58 via Android
  • 50
Komunizm jest zły ale kapitalizm w dłuższej perspektywie też jest zły bo dochodzi do sytuacji że parę gigantów ma 90% kontroli nad wszystkim i zacznie drenować ludzi ten problem zauważył i opisał Marks i zaczyna wychodzić że najlepszy jest taki miks jak w Chinach czyli dziki kapitalizm ale jak firma urośnie do gigantycznych rozmiarów przechodzi na państwo czyli dla wszystkich a właściciel i tak jest bogaty ale nie obrzydliwie bogaty
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kopacz_Rowow
Kopacz_Rowow
17.05.2026, 18:03:06 via Wykop
  • 50
@Lilac: Nie ma kapitalizmu gdy ci ktoś tworzy pieniądze w postaci długu, tworzy korporacje niepłacące podatków, które w dodatku potrafią być uratowane publicznymi pieniędzmi bo są "za duże by upaść".
  • Odpowiedz
chmiels
chmiels
17.05.2026, 19:05:53 via Wykop
  • 6
@Kopacz_Rowow: to etatyzm a korpo pracują dla państwa, jednych się wynagradza a niepokorni kończą pasając barany na łące
  • Odpowiedz
EtaCarinae
EtaCarinae
17.05.2026, 17:56:45 via Wykop
  • 25
Docelowo może to zachwiać samym pieniądzem, pracą i konsumpcją. Gra w Monopoly jest wciągająca gdy wszyscy mają ustabilizowany portfel inwestycji. Jeśli jakiś gracz zaczyna dominować to bierze wszystko i gra w pieniądze się kończy.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1337KiNG
1337KiNG
17.05.2026, 19:21:12 via Wykop
  • 36
@EtaCarinae:
1337KiNG - @EtaCarinae:

źródło: the-bank-never-goes-bankrupt-wis

Pobierz
  • Odpowiedz
Assailant
Assailant
17.05.2026, 21:17:30 via Wykop
  • 11
@EtaCarinae: poczytaj sobie jak powstała gra monopoly. Ona miała w przystępny sposób wyjaśnić wady systemu. W oryginalnej wersji nazywała się:

The Landlord's Game

I nie miała promować socjalizmu tylko myśl Henry George'a.
  • Odpowiedz
armiakrolewska
armiakrolewska
17.05.2026, 09:11:34 via Android
  • 19
Dlatego powinno się takie korporacje podzielić w forum losowania dla obywateli danego kraju. Nie możemy tak że korporacja z mld dolarów ma taką władze. Dlatego wykop, allegro, itp firmy powinny być podzielone.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

musicisgood
musicisgood
musicisgood
17.05.2026, 13:29:34 via Android
  • 6
@armiakrolewska: bez sensu logika trochę. A gdy rząd trzyma wielu ludzi za gardło to już dobrze jest?

Staram się Ciebie zrozumieć i przyszło mi do głowy rozwiązanie stricte z PRLu, czyli przekazanie x udziałów Skarbowi Państwa, niech łapę na firmie trzyma i temperuje gdy trzeba. Taka strategię byś wolał?
  • Odpowiedz
smk666
smk666
17.05.2026, 17:58:20 via Wykop
  • 12
Bardzo źle. Przyrost władzy doprowadza do zaburzeń postrzegania rzeczywistości. Dlatego trzeba okroić z władzy wielkie korporacje.


@armiakrolewska:
O właśnie to - nie może być miejsca na to, że jakaś korporacja czy multimiliarder może sobie pozwolić na więcej wobec innych firm czy osób tylko dlatego, że ma pieniądze. Stan posiadania powinien decydować wyłącznie o tym ile jachtów możesz kupić a nie o tym jak bardzo możesz naginać prawo na swoją korzyść.
  • Odpowiedz
ShadyTalezz
ShadyTalezz
17.05.2026, 11:28:01 via Wykop
  • 12
ShadyTalezz

źródło: tumblr_ps8eepmv8p1suxeeyo1_1280

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DarrDarek
DarrDarek
17.05.2026, 18:09:05 via Wykop
  • 24
@ShadyTalezz:
Analiza ekonomiczna Marksa miała błędne tezy i te błędne tezy były wprowadzane przez pobratymów Marksa ku nieszczęściu setek milionów ludzi objętych eksperymentem wdrażania marksizmu.
Karol Marks nie przekazał realnie żadnych odkrywczych tez w dziedzinie ekonomii - cały jego "dorobek" został zweryfikowany negatywnie w kolejnych dekadach funkcjonowania marksizmu.
  • Odpowiedz
ShadyTalezz
ShadyTalezz
17.05.2026, 21:25:37 via Wykop
  • 8
@CzarnyPiotrus:

Podstawowy wniosek z opracowania "Kapitał" to niemądry wniosek o wydumanej wartości odtworzeniowej robotnika, wg której kapitalista nie zapłaci robotnikowi więcej niż suma wydatków na żywność, zamieszkanie i wykształcenie, jakie poniesiono na "wytworzenie" pracownika.


to nie jest teza z kapitału, teza z kapitału brała też pod uwagę takie rzeczy
ShadyTalezz - @CzarnyPiotrus: 
Podstawowy wniosek z opracowania "Kapitał" to niemądry...

źródło: GbkzPC9bcAEaRIk

Pobierz
  • Odpowiedz
Programista500plus
Programista500plus
17.05.2026, 20:05:16 via Android
  • 11
Oczywiscie urzedy monopolowe w USA tego nie rusza bo te firmy to teraz poprostu sposob wplywania przez USA na reszte swiata
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kayo
kayo
17.05.2026, 19:29:18 via Wykop
  • 10
Gorąco polecam
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5179681/bog-techy-jak-wielkie-firmy-technologiczne-przejmuja-wladze-nad-polska-i-swiatem
kayo - Gorąco polecam
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5179681/bog-techy-jak-wielkie-f...

źródło: 1337160-352x500

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

gamorra
gamorra
gamorra
18.05.2026, 12:21:25 via Wykop
  • 0
@kayo: dodałabym jeszcze to: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5231678/imperium-sztucznej-inteligencji-sny-i-koszmary-w-openai-sama-altmana
  • Odpowiedz
ojsak
ojsak
17.05.2026, 20:39:29 via Wykop
  • 2
Warto by było zakończyć albo przynajmniej ograniczyć korzystanie z ich usług
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

BohunChleba
BohunChleba
17.05.2026, 23:41:42 via Wykop
  • 1
Podziękujcie Reganowi za taki stan rzeczy.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3083
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2451
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2034
Clint Eastwood kończy 96 lat
Clint Eastwood kończy 96 lat
1793
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1798
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #usa
  • #europa
  • #ekonomia
  • #technologia
  • #polska
  • #wiadomosci
  • #nauka
  • #militaria
  • #zainteresowania
  • #izrael
  • #kultura
  • #rozrywka
  • #sport

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking