Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko204
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

537

Spadek wartości pracy przeciętnego człowieka.

Spadek wartości pracy przeciętnego człowieka.

W ostatnie 10 lat wartość złotówki spadła o ponad 50%, a siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia od pandemii spada rok rocznie o ok 10-15%. Na szczęście nie wszystko spada, wzrasta wydajność pracowników czyli po prostu pracujemy coraz dłużej, ciężej i wydajniej, zarabiając realnie coraz mniej.

Punkt_M
Punkt_M
z
wykop.pl
dodany: 16.05.2026, 06:29:42
  • #
    praca
  • #
    ekonomia
  • #
    polska
  • #
    januszebiznesu
  • #
    pracbaza
  • 179
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przykład z pierwszej ręki: mój ojciec nie mając żadnej szkoły, w latach dziewięćdziesiątych zarabiał 2,5-3 średnich krajowych. Po prostu dobrze pracował, nauczył się obcego języka, nie pił i nie kradł. I mył się codziennie #pdk

Ja będąc po 2 inżynierskich kierunkach studiów zarabiam ledwo powyżej średniej. Szukałem ostatnio czegoś lepiej płatnego w 3 województwach – nikt nie chce dać więcej, a nawet proponowali mniej. Żeby jeszcze było weselej, to pracując w biurze w ciągu jednego dnia mój umysł przetwarza więcej danych (projekty, maile, spotkania) niż mój dziadek przetwarzał w pracy w przeciągu tygodnia, jak nie miesiąca…

Polska ZMARNOWAŁA ostatnie 30 lat. Przepiła, przejadła, rozkradła. Kto mógł wyjechał, kto nie mógł został i się zajechał. I wiem, że taka Ukraina poradziła sobie gorzej, ale wciąż skala zniszczenia wartości pracy w Polsce jest wręcz kosmiczna. A praca = mężczyzna, bo kobiety pracują głównie w budżetówce i administracji. To mężczyźni zbudowali gospodarkę Polski, to mężczyźni utrzymują nasze społeczeństwo, mężczyźni wytwarzają jakieś 70-75% PKB i to mężczyźni mają najmniej ulg, dodatków i przywilejów.

Na każdego Areczka, który pracuje 200+h w miesiącu a i tak żyje od wypłaty do wypłaty, przypada 1-2 Halinki, które od 30 lat siedzą na bardzo wysokiej emeryturze po mężu wojskowym/milicjancie/innym komuchu.

W tym tempie za kolejnych 10 lat średnia krajowa będzie wynosił 14 000 netto i będzie wystarczała na wynajem łóżka piętrowego w mieszkaniu pełnym migrantów i dietę składającą się z zupek chińskich i mrożonych pitzz. Ale bynajmniej bombelkom dali i wieku emerytalnego dla kobiet nie podnieśli…

Treści powiązane (2)

Bynajmniej
RamtamtamSi
z sjp.pwn.pl
  • 1
"Bogaty ojciec, biedny ojciec" - Robert T. Kiyosaki
mapz
z lubimyczytac.pl
  • -4

Komentarze (179)

najlepsze

LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
16.05.2026, 07:02:29 via Wykop
  • 224
Można podziękować autorom polityki pieniężnej za inflacyjne dorżnięcie resztek sensowności zdobywania trudnego wykształcenia i produktywnej pracy. Bo łączne opodatkowanie na ponad 50% to było za mało.
Potem pseudoeksperci w garniturach z poważnymi minami dywagują dlaczego gospodarka przestaje być konkurencyjna całkowicie pomijając aspekt psychiki ludzkiej. No może dlatego, że nie ma sensu w niej się starać?

Ja będąc po 2 inżynierskich kierunkach studiów zarabiam ledwo powyżej średniej. Szukałem ostatnio czegoś lepiej płatnego w
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PfefferWerfer
PfefferWerfer
16.05.2026, 09:24:50 via Wykop
  • 127
@LaurenceFass: Ja mam wykształcenie wyższe inżynierskie (MiBM) i w ogóle nie pracuję w branży bo to finansowa strata czasu, poszedłem w underemployment i jestem wykwalifikowanym robolem dla zachodniego zleceniodawcy. Jak słyszę zapowiedzi o tym jak to polska zbrojeniówka ma się rozwijać czy rząd chce latać w kosmos to jestem bardziej niż pewien że kadra zarządcza przytuli po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie za "koordynację" projektu, a inżynier na dole w PGZ dostanie
  • Odpowiedz
LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
16.05.2026, 09:45:40 via Wykop
  • 62
a inżynier na dole w PGZ dostanie listę wymagań i specjalistycznego doświadczenia w zamian za średnią krajową z wielką łaską i mobbingiem z góry.

@PfefferWerfer:
Tak jest, maks. to pensje 10-12 tys. netto. Tylko za blisko tyle to można sobie iść do policji i osiąść na jakiejś komendzie na spokojnej wiosce albo w małym powiatowym.
Są jeszcze start'upy/mniejsze firmy ze zbrojeniówki, które krzyczą, że barierą jest brak wykwalifikowanych kadr. Tylko
  • Odpowiedz
Drzepetto
Drzepetto
Drzepetto
16.05.2026, 08:18:07 via Wykop
  • 157
Zawsze przy tego typu dyskusjach należy ludzi uświadamiać, że w Polsce już ok. 23% czynnych zawodowo Polaków pracuje w sektorze publicznym. Innymi słowy, na barkach pozostałych 77% spoczywa utrzymanie państwa, ale też utrzymanie tych 23% wraz całym "wiktem i opierunkiem" dla nich w postaci zus'ów, 800+'ów i całej reszty dodatków. Jeżeli dodamy do tego gigantyczną niegospodarność i defraudację, to nikogo nie powinno dziwić, że choć wskaźniki takie jak PKB wyglądają dla nas
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

barman84
barman84
barman84
16.05.2026, 10:00:04 via Wykop
  • 34
pozostałych 77%


@Drzepetto: z czego 50% opierają się o zlecenia publiczne
  • Odpowiedz
Punkt_M
Punkt_M
Autor
16.05.2026, 14:39:46 via Wykop
  • 41
@Drzepetto:

37mln obywateli

14mln pracuje na
  • Odpowiedz
SKYFander
SKYFander
16.05.2026, 11:33:59 via Wykop
  • 93
Jezus maria, główna 2026, chłopkorozumkowe wyrzygi jakiejś zielonki xD Uzupełniony AI sraką xD

Przykład z pierwszej ręki: mój ojciec nie mając żadnej szkoły, w latach dziewięćdziesiątych zarabiał 2,5-3 średnich krajowych. Po prostu dobrze pracował, nauczył się obcego języka, nie pił i nie kradł. I mył się codziennie #pdk

Fajnie, wspomnij jeszcze, jakie wtedy było bezrobocie? Nie dość, że to dowód anegdotyczny, to w dodatku zupełnie bez odniesienia do sytuacji materialnej większości Polaków
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

enten
enten
enten
16.05.2026, 17:37:53 via Wykop
  • 11
nie pił i nie kradł. I mył się codziennie


@SKYFander: pewnie też konia nie walił..

  • Odpowiedz
tomilipin
tomilipin
tomilipin
16.05.2026, 21:08:15 via Android
  • 17
@SKYFander: Też mnie razi ta informacja o ojcu zarabiającym 3 średnie krajowe w latach 90 dzięki temu, że nauczył się języka i dobrze pracował. Nie mówię, że to niemożliwe, ale to było nieosiągalne dla 90% społeczeństwa.
  • Odpowiedz
WaltherW
WaltherW
16.05.2026, 15:17:35 via Wykop
  • 62
Płace się wypłaszczają. Uczysz się całe życie, po godzinach robisz projekty a i tak zarabiasz niewiele więcej niż Areczek walący po pracy harnasie, który przeczytał w życiu jedną książkę.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

glass3
glass3
16.05.2026, 17:38:59 via Wykop
  • 13
Płaskie płace i wysokie podatki nie są złe.


@Punkt_M: XD to jest właśnie przyczyna niskiej siły nabywczej. Państwo zabiera ci 50% pieniędzy, a twoja praca musi pokryć także wypłaty osób co nie przynoszą bezpośrednio dochodów firmie jak np. ekipa sprzątająca czy ochrona/portier
  • Odpowiedz
glass3
glass3
16.05.2026, 18:55:45 via Wykop
  • 20
@Punkt_M: To podatki zabijają pensje. Koszt pracodawcy pensji minimalnej to 5790 zł, a pracownik dostaje z tego na rękę 3605 zł. Państwo na start już zabiera ponad 2000 zł, a do tego jeszcze vat 23% za produkty i usługi, po tym z pensji minimalnej zostaje ~3000 zł. Do tego masz jeszcze pełno mniej lub bardziej ukrytych podatków i opłat.
  • Odpowiedz
kitor_pl
kitor_pl
kitor_pl
16.05.2026, 15:53:14 via Wykop
  • 36
Ale p---------e - tęsknota za latami 90, dzieci drogie nie macie pojęcia co bredzicie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

El_Kamilos23
El_Kamilos23
16.05.2026, 16:01:57 via iOS
  • 23
@kitor_pl: bez kitu. Pojęcia nie mają, banda mlekożłopow…
Zdechli by z głodu, lub zostali zakatowani pod płotem. Gorzej to tylko jak ktoś tęskni za PRL. Nie powiem, sam narzekam, nie jest idealnie za POPiSu, ale 90te lata to był dziki zachód. Z czym do ludzi?
  • Odpowiedz
Cztero0404
Cztero0404
16.05.2026, 17:36:21 via Wykop
  • 7
w 2015 roku ludzie jeszcze pracowali za 5 pln/h - jednego funta na godzinę to co się dziwisz


@kitor_pl: Ja myślę, że nawet później. Popytaj się za ile cieć potrafi stać w niektórych miejscach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
filozof900
filozof900
16.05.2026, 15:23:53 via Wykop
  • 26
Nie masz racji. Polska jest jednym z tych krajów, gdzie doszło do ogromnej poprawy poziomu życia. Nawet jeżeli twój ojciec zarabiał 3x średnie krajowe, to i tak mógł sobie pozwolić na mniej niż ty. Lata 90' to okres trudnej transformacji, nie chciałbyś żyć w tych latach. Gdybyśmy prowadzili nieco rozsądniejszą politykę mogłoby być jeszcze lepiej, ale i tak nie jest źle jak to przedstawiasz.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Cztero0404
Cztero0404
16.05.2026, 17:01:03 via Wykop
  • 4
Nie masz racji. Polska jest jednym z tych krajów, gdzie doszło do ogromnej poprawy poziomu życia. Nawet jeżeli twój ojciec zarabiał 3x średnie krajowe, to i tak mógł sobie pozwolić na mniej niż ty. Lata 90' to okres trudnej transformacji, nie chciałbyś żyć w tych latach. Gdybyśmy prowadzili nieco rozsądniejszą politykę mogłoby być jeszcze lepiej, ale i tak nie jest źle jak to przedstawiasz.


@filozof900: Nawet nie lata 90, popatrz
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30
16.05.2026, 17:04:37 via Wykop
  • 4
@gagatekns: gosciu pisze ze jego ojciec zarabial 3 srednie krajowe a teraz jest tragedia bo on zarabia wiecej niz srednia. Tylko z samej statystyki nawet wtedy wiekszosc osob miala zarobki ponizej sredniej a wielokrotnosci to byl margines tak jak dzis - tak to po prostu działa. Nie mowiac o tym ze sama srednia pensja to miala bardzo niska sile nabywcza.
  • Odpowiedz
ZostaneMistrzem
ZostaneMistrzem
16.05.2026, 15:49:53 via Wykop
  • 20
Przykład z pierwszej ręki: mój ojciec nie mając żadnej szkoły, w latach dziewięćdziesiątych zarabiał 2,5-3 średnich krajowych. Po prostu dobrze pracował, nauczył się obcego języka, nie pił i nie kradł. I mył się codziennie #pdk

Ja będąc po 2 inżynierskich kierunkach studiów zarabiam ledwo powyżej średniej.
@Punkt_M: Twój ojciec miał szczęście. W latach 90-tych większość np mieszkańców PGRoswskich wsi zostali trwale bez pracy - sznur i do lasu
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

gagatekns
gagatekns
gagatekns
16.05.2026, 17:03:49 via Wykop
  • 11
@ZostaneMistrzem: bo czasy się zmieniły, 30-40 lat temu jak mialeś mgr inż to byłeś gość, teraz mamy "fabryke" magistrów/inżynierów - spora cześć z nich to dyplomy ma praktycznie jak z paczki po czipsach.
  • Odpowiedz
razdwatrzy55
razdwatrzy55
razdwatrzy55
18.05.2026, 13:37:28 via Wykop
  • 0
@ZostaneMistrzem: a jakie to są dwa kierunki?
Tylko mi nie mów że to jakieś dwa podobne typu mechatronika i air albo mbm albo coś z tych trzech + ZIP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jk_pn
jk_pn
jk_pn
16.05.2026, 07:45:40 via Wykop
  • 19
Za wykop z obrazkiem z AI zakop
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Rudz1elec
Rudz1elec
Rudz1elec
16.05.2026, 15:39:19 via Wykop
  • 15
Jesli twierdzisz ze polska zmarnowala ostatnie 30 lst to albo jesteś analfabeta ekonomicznym albo ty zmarnowałeś 30 lat xD
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

gagatekns
gagatekns
gagatekns
16.05.2026, 17:02:09 via Wykop
  • -2
@Rudz1elec: sporo innych krajów przez ostatnie 30 lat sie bardzo rozwineło, nie tylko Polska, ale problem w tym, że ddybyśmy miełi władze której by zależało na kraju i byś my byli dużo dalej
  • Odpowiedz
Rudz1elec
Rudz1elec
Rudz1elec
16.05.2026, 17:05:35 via Wykop
  • 0
@gagatekns: nadal zapraszam do lektury, bo widze ze wiesz niewiele wiecej niz OP
  • Odpowiedz
SurowyOjciec
SurowyOjciec
16.05.2026, 21:48:19 via Wykop
  • 5
Ale bełkot
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3162
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3081
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3028
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2611
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2335
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #pracbaza
  • #korposwiat
  • #pracait
  • #pieniadze
  • #polska
  • #pytanie
  • #kolchoz
  • #gospodarka
  • #studia
  • #prawo
  • #zarobki
  • #heheszki
  • #ekonomia
  • #bezrobocie
  • #programowanie

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking