Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko143
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

308

Korzystasz regularnie z AI? Naukowcy opublikowali zatrważające wyniki badań

Korzystasz regularnie z AI? Naukowcy opublikowali zatrważające wyniki badań

Najnowsze badania sugerują, że regularne korzystanie ze sztucznej inteligencji może wpływać na zdolność do samodzielnego myślenia.

olaogo
olaogo
olaogo
z
well.pl
dodany: 15.05.2026, 11:16:08
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    technologia
  • #
    nauka
  • #
    ciekawostki
  • #
    psychologia
  • #
    zdrowie
  • 220
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

ChatGPT Brain Rot Is Real (And Getting Worse)
osetnik
z youtube.com
  • 14
40% dzieci nie potrafi czytać, a nauczyciele rezygnują z pracy
osetnik
z wykop.pl
  • 4

Komentarze (220)

najlepsze

tangens_kutangens
tangens_kutangens
15.05.2026, 13:04:26 via Wykop
  • 229
Wcale mnie to nie zaskakuje i strach pomyśleć, do czego to doprowadzi. Obecnie każde zadanie domowe w szkole i na studiach można bez problemu napisać bez użycia mózgu. Cieszę się, że pierwszy smartfon kupiłem dopiero po studiach bo nie mógłbym się chyba skupić na nauce. A jakbym studiował teraz, to w ogóle nie miałbym chyba motywacji do robienia czegokolwiek, wiedząc, że rozwiązanie kryje się za jednym promptem. Moje studia to coś koło
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

a5f5c1
a5f5c1
a5f5c1
15.05.2026, 21:31:31 via Wykop
  • 110
@tangens_kutangens: może jakieś TL;DR, bo nie chce mi się czytać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
upadly
upadly
15.05.2026, 21:38:57 via Wykop
  • 51
@a5f5c1: Proszę, nawet masz do wyboru do koloru ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Claude Opus 4.7:
Autor obawia się wpływu AI na ludzki mózg i społeczeństwo. Wspomina swoje studia (2008-2015), gdy trzeba było realnie myśleć i grzebać w słownikach, w przeciwieństwie do dziś, gdy wszystko załatwia jeden prompt. Zauważa, że chatboty rozleniwiają, sprawiają że ludzie zaczynają nawet pisać jak one, a do
  • Odpowiedz
odomdaphne5113
odomdaphne5113
odomdaphne5113
15.05.2026, 13:55:46 via Wykop
  • 173
Mam znajomą która o wszystkio pytala albo mamę albo znajomych. Teraz o wszystko pyta AI. Nawet o takie pierdoły w co się ubrać. Nic się u niej nie zmieniło w zadadzie, ale znajomi odetchnęli bo im d--y nie zawraca.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

osetnik
osetnik
15.05.2026, 18:32:05 via Wykop
  • 82
ale znajomi odetchnęli bo im d--y nie zawraca.


@odomdaphne5113: xD
  • Odpowiedz
DoubleAxxis
DoubleAxxis
15.05.2026, 21:47:22 via Wykop
  • 35
@odomdaphne5113: Takich ludzi jest mnóstwo. Mi by było szkoda czasu na oglądanie pierdów jakiegoś influencera czy coacha, a jakoś mają miliony wyświetleń. Jest masa ludzi która nie potrafi myśleć i analizować. Cieszy tylko fakt, że AI tych przygłupich coachy i streamerów pomoże zdjąć z anteny.
  • Odpowiedz
MazurskiSmak
MazurskiSmak
16.05.2026, 07:28:34 via Android
  • 74
LLM ogłupia. Raz jakiś wykopek napisał wpis który był bełkotem. Żartobliwie zapytałem go czy ma udar bo nie rozumiem ani słowa z tego co napisał. A ten zapytał chata gpt czy to co napisał jest zrozumiałe, chat powiedział mu że tak i chłop mi wkleił screenshot xDDD no ręce opadają
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

MazurskiSmak
MazurskiSmak
16.05.2026, 08:21:54 via Android
  • 15
@Martinez__1985: o chollera, no to na 100% teraz chat gpt zabierze mi pracę bo widać jestem za głupi i nie rozumiem co ludzie mówią xD
  • Odpowiedz
maciejos-donbakos
maciejos-donbakos
maciejos-donbakos
16.05.2026, 08:47:33 via Wykop
  • 23
widzisz skoro LLM sobie poradził


@Martinez__1985: to, że napisał że sobie poradził nie znaczy że sobie poradził :D
  • Odpowiedz
JanPustostan
JanPustostan
15.05.2026, 18:54:32 via Wykop
  • 54
Organ nieużywany zanika.
Ja się jeszcze mamię, że teraz mogę robić rzeczy do których nigdy bym się nie zmobilizował z uwagi na wysoki próg wejścia. Tyle że te rzeczy utraciły swój powab, kiedy stały się proste i łatwo osiągalne, bo kiedy się nad tym zastanowić, to na tej nieprzystępności często cały ich powab się zasadzał. Natomiast kiedy myślę, że mógłbym to coś zrobić na piechotę, to od razu przychodzi do głowy że
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
16.05.2026, 08:07:19 via Wykop
  • 7
@JanPustostan: o jakich rzeczach mówisz przykładowo?
  • Odpowiedz
cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
16.05.2026, 21:34:12 via Wykop
  • 2
@JanPustostan: Możesz też dotknąć tematów, gdzie jesteś na zerowym poziomie i dzięki AI zrobić to jako tako
  • Odpowiedz
not-sweet
not-sweet
16.05.2026, 07:36:13 via Wykop
  • 52
Zależy, jak używasz AI. Ja mu oddaję nudne, powtarzalne rzeczy, które niczego nie uczą oprócz cierpliwości. Mogę się skupić na wyzwaniach.
Zdobywanie wiedzy też jest szybsze. Jeżeli czegoś nie wiem, AI jest w stanie wskazać mi źródła, z których się mogę nauczyć.
I tutaj jest ważny element. Nie pytajcie AI o odpowiedzi. Pytajcie o materiały do nauki. AI często się myli, ma halucynacje itp. Nie można polegać na AI.

Zwłaszcza dzisiaj kiedy
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

inXe
inXe
16.05.2026, 07:54:43 via Wykop
  • 7
@not-sweet: Najgorzej jak te materiały do nauki też ktoś w AI wygenerował, a takich co raz więcej :(
  • Odpowiedz
not-sweet
not-sweet
16.05.2026, 14:33:22 via Wykop
  • 1
@Na-100-pomyslow-1-wypali: mylisz skupienie ze znudzeniem. Skupienie jest wtedy kiedy aktywnie uczestniczysz w tym co robisz. Ale przy powtarzalnych zajęciach często po prostu wyłącza Ci się mózg. Dlatego przy tego typu zajęciach łatwiej o kontuzje bo Twoja uwaga spada.
  • Odpowiedz
Bonwerkz
Bonwerkz
15.05.2026, 17:27:40 via Wykop
  • 38
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

chilon
chilon
chilon
15.05.2026, 22:04:09 via Wykop
  • 5
@Bonwerkz: Jak wykorzystujesz do wykonywania zadań to po pewnym czasie sugerujesz się rozwiązaniami, które proponuje AI bo i tak pewnie zadziała. Nanosisz drobne poprawki i gotowe. W jednym miejscu masz skumulowane pomysły ludzi z całego świata, problem w tym, że AI nie będzie miało swoich pomysłów więc ich ilość stale będzie maleć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
cutthroat
cutthroat
cutthroat
16.05.2026, 07:46:30 via Wykop
  • 11
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Logytaze
Logytaze
15.05.2026, 17:47:01 via Wykop
  • 26
Kilka lat temu człowiek myślał, że portale społecznościowe to ostateczny wymysł pejsatych do zrobienia z ludzi zombie, ale okazuje się że AI odmóżdża jeszcze skuteczniej.

Wehikuł czasu to wizjonerska lektura. Normalnie śmietanka technologiczna projektuje ludzkość na rasę Elojów i Morloków.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Ociec2
Ociec2
Ociec2
15.05.2026, 17:05:04 via Android
  • 26
Znak czasu. Po wynalezieniu samochodów ludzie zatracili umiejętność jazdy konnej, po otwarciu sklepów mięsnych ludzie zatracili umiejętność polowania na dinozaury z Ewą Kopacz itd.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Makarow
Makarow
15.05.2026, 17:30:59 via Wykop
  • 23
Znak czasu. Po wynalezieniu samochodów ludzie zatracili umiejętność jazdy konnej, po otwarciu sklepów mięsnych ludzie zatracili umiejętność polowania na dinozaury z Ewą Kopacz itd.


@Ociec2:

Po wynalezieniu chataGPT ludzie utracili zdolność myślenia. No super perspektywa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Makarow - >Znak czasu. Po wynalezieniu samochodów ludzie zatracili umiejętność jazdy ...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
JanPustostan
JanPustostan
15.05.2026, 18:48:54 via Wykop
  • 8
@Ociec2: Z tą Ewą to Ci się udało XD
  • Odpowiedz
Creon
Creon
15.05.2026, 21:46:54 via Wykop
  • 23
Dzięki AI w pół roku nauczyłem się więcej niż na całych studiach.. nie wiem, gdzie tu rycie bani, ale chyba się domyślam :)
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Creon
Creon
16.05.2026, 09:49:24 via Wykop
  • 3
@Creon: czego się uczyłeś?


@Abc123cba123: głownie programowania, ale po pracy AI pomaga mi przy mechanice motocyklowej, bo takie hobby moje teraz :)
  • Odpowiedz
Creon
Creon
16.05.2026, 12:53:35 via Wykop
  • 3
@mk321: Ja studiowałem automatykę i robotykę, mam dyplom inż, a pracuje jako software engineer, to masz racje, że na studiach mało co było tej wiedzy, która była mi potrzebna w pracy. Dzięki AI zauważyłem, że o wiele szybciej jestem w stanie gonić za tym, co nowe, ale w tej branży już praktycznie sama rola software engineera zmieniła się do analizowania kodu/dokumentów gnerowanych przez AI.

Mechanika motocyklowa to tylko hobby -
  • Odpowiedz
yes-or-no
yes-or-no
yes-or-no
16.05.2026, 07:58:50 via Android
  • 16
Chryste Panie... Ktoś ogląda wyklady z fizyki kwantowej na tv, ktoś inny ogląda szansę na sukces. Jednemu wypłaszcza mózg a drugiemu urzeźnia. Spłycanie tego do takiego poziomu obraża inteligencję komara i żaby.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 8
  • Strona 1 z 8
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4375
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3218
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3117
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2370
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2032
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ai
  • #technologia
  • #chatgpt
  • #ciekawostki
  • #heheszki
  • #programowanie
  • #openai
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #programista15k
  • #komputery
  • #llm
  • #muzyka
  • #google
  • #informatyka
  • #it

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking