Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko99
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

312

Coraz więcej firm upada. Handel i budownictwo wśród najbardziej narażonych

Coraz więcej firm upada. Handel i budownictwo wśród najbardziej narażonych

W I kwartale 2026 r. w Polsce wzrosła liczba upadłości firm, a największą presję widać w handlu i budownictwie

VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
VoxClamantisInDeserto
z
direct.money.pl
dodany: 14.05.2026, 19:30:02
  • #
    polska
  • #
    wydarzenia
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    firma
  • 96
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (96)

najlepsze

santa-maria-de-la-rosa
santa-maria-de-la-rosa
santa-maria-de-la-rosa
14.05.2026, 23:59:55 via Wykop
  • 100
Polskie firmy upadają a na ich miejsce powstają nowe, lepsze, bardziej inkluzywne i z dopłatami z unii i urzędu https://www.money.pl/gospodarka/fala-ukrainskich-firm-w-polsce-padl-rekord-7238291166702080a.html
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

osetnik
osetnik
15.05.2026, 06:24:20 via Wykop
  • 21
@santa-maria-de-la-rosa:

Ktokolwiek myśli, że uchodźcy obciążają gospodarkę, niech pomyśli jeszcze raz.


Jak te 18 tys firm zbilansuje 100 miliardów wydane w ciągu roku na Ukraińców i
  • Odpowiedz
derylio1
derylio1
15.05.2026, 14:47:07 via Wypiek
  • 20
@osetnik skąd wziąłeś 100mld?
  • Odpowiedz
osetnik
osetnik
14.05.2026, 20:36:07 via Wykop
  • 74
Budownictwo? Przy ich marżach nie mogą sobie poradzić?
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

romusromulus
romusromulus
romusromulus
14.05.2026, 21:31:23 via Wykop
  • 58
@osetnik: firmy budowlane to jedno a deweloperzy to drugie (choć czasem bywa to dwa w jednym) firmy budowlane nie mają tak dobrze jak deweloperzy
  • Odpowiedz
Prometeo
Prometeo
15.05.2026, 07:07:20 via Wykop
  • 36
@osetnik: Budownictwo to nie tylko deweloperzy. To mnóstwo inwestorów prywatnych, gdzie chcą mieć swój własny dom. Tu również kuleje, ponieważ budowlańcy, elektrycy czy spece od tynków robią to w 80% poza systemem fiskalnym. I gotówka z rączki do rączki. I ci ludzie (choć formalnie mają JDG) są ujmowani w takich statystykach, bo im przecież obroty spadły...
  • Odpowiedz
NocnyAtakPterodaktyla
NocnyAtakPterodaktyla
15.05.2026, 19:30:19 via Wykop
  • 62
Budownictwo akurat nie dziwi, tam zawsze była duża rotacja, to głównie małe firmy bez poduszki finansowej. Wystarczy że jeden inwestor nie zapłaci plus ten nowy saszka na kacu zawinie busa na drzewie, i już jest plajta. Handel z kolei poszedł w stronę franczyz a tam bankructwa są chyba już wpisane w strategię biznesową - ot, zamiast analizować który lokal będzie lepszy to jebnijmy pięć żabek na jednej ulicy i zobaczmy która przetrwa.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Milegodniawszystkim
Milegodniawszystkim
Milegodniawszystkim
16.05.2026, 08:40:04 via Wykop
  • 1
@NocnyAtakPterodaktyla: jak taki janusz co sprzedawal buty na straganie ma teraz wszystko wazyc i liczyc dwa razy dziennie, jezdzic z gpsem, a jak nie to kara 50 000 zl, do tego kazdy karton i opakowanie powinien zwazyc i zaplacic za bdo (tu kara od 20 000 do 2 milionow), no i fakture w ksef jeszcze wyslac, bo jak nie to kara 100% faktury, no i jeszcze z kilkanascie idiotycznych przepisow
  • Odpowiedz
NocnyAtakPterodaktyla
NocnyAtakPterodaktyla
16.05.2026, 09:12:31 via Wykop
  • 2
@Milegodniawszystkim: Za wiele z tych pomysłów podziękuj pajacom z Brukseli. To, że z nieznanemu nikomu powodu nasi politycy klepią to wszystko bez zająknięcia i bez względu na opcję polityczną, to już osobny temat
  • Odpowiedz
lubiecie
lubiecie
lubiecie
15.05.2026, 08:36:30 via iOS
  • 27
Budownictwo? Jak tam na czarno wszystko leci a ceny są kosmiczne
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

aresius
aresius
aresius
15.05.2026, 20:48:00 via Wykop
  • 6
@lubiecie: budowlanka dziś to trochę jak rolnictwo bez dopłat. Producent leci na braku zysku albo niskich marżach, hurtownik dorzuca swój % i wyjdzie na swoje a kupujący psioczy na ceny.
  • Odpowiedz
Prawdziwy_Oponiarz
Prawdziwy_Oponiarz
16.05.2026, 04:22:38 via Wykop
  • 1
@aresius: jak chcę kupić drzwi u producenta, to kosztują drożej niż w sklepie, więc chyba nie takie niskie te marże ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
PanAlbert
PanAlbert
PanAlbert
15.05.2026, 15:24:38 via Wykop
  • 21
PanAlbert

źródło: partiasieniechwali

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

romusromulus
romusromulus
romusromulus
15.05.2026, 20:43:39 via Wykop
  • -9
@PanAlbert: Matecki, do budy. Albo ucz się o czasie procesów ekonomicznych
  • Odpowiedz
repoo
repoo
15.05.2026, 07:03:39 via Wykop
  • 13
budownictwo ma sie zle? To moze dlatego tak sie cenia
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

UglyKid
UglyKid
15.05.2026, 08:03:29 via Wykop
  • 6
@repoo: bo budownictwo to tylko mieszkaniówka nie?
  • Odpowiedz
repoo
repoo
15.05.2026, 08:50:52 via Wykop
  • -1
@UglyKid: ale nie mialem mieszkaniowki na mysli, tylko uslugi, bo w tym akurat ostatnio siedzialem.
  • Odpowiedz
UznanyEkspert
UznanyEkspert
15.05.2026, 19:49:36 via Wykop
  • 9
Nie no, weźmy przykład typowegi gastro czy budowlanke. Po pierwszych trzech miesiącach przychodu leasing na BMW X5, karta kredytowa na pół miliona i więcej, leasing na jakieś skromnego Mercedesa A200 dla żony lub kochanki, bo kosztów nie ma, a pracownicy zatrudnieni na czarno. Pieniądze na towar też pożyczone. Potem się wywali jedna robota i elo. Bank się upomina o samochody, kredyt trza spłacić to się idzie w upadłość.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

sowas69
sowas69
15.05.2026, 20:45:25 via Wykop
  • 17
@UznanyEkspert: weź otwórz gastro i sprobuj opłacić po 3 miesiącach to co napisałeś
  • Odpowiedz
libros
libros
libros
15.05.2026, 20:58:21 via Wykop
  • 8
@UznanyEkspert: wy chyba na prawde myslicie ze leasing bierze się z powietrza? przecież to jest koszt, taki sam jak wynajem, prąd, pensje. Największa patologią budowlanki są braki fv/paragonów. Zamiast łatać dziurę z vatu wystarczy zeby budowlancy odprowadzali podatki jak cała reszta społeczeństwa. Jak remontowałem dom to nikt nie dawał rachunku. Jak poprosiłem o fv to od razu +vat. Dobra może być bez rachunku ale -19 dochodowego albo chociaż po połowie.
  • Odpowiedz
fairchild
fairchild
15.05.2026, 21:14:00 via Wykop
  • 8
budownictwo? szczerze wątpię. to najbardziej szara strefa w Polsce.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

alfa-beta112
alfa-beta112
alfa-beta112
16.05.2026, 03:32:44 via Wykop
  • 7
Brednie. Większość komentujących nie zerknęła na treść artykułu, tylko bezmyślnie komentują na podstawie samego tytułu.
W treści znajdziecie informację o 108 upadłościach oraz o tym, że liczba rejestracji przedsiębiorstw wzrosła do 89 004 wobec 87 250 rok wcześniej.
Robię teraz remont - firmy remontowe żyją jak pączki w maśle, krzyczą sobie bajońskie kwoty za usługę i musiałem czekać kilka miesięcy na termin.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eeeedzinnn99
eeeedzinnn99
eeeedzinnn99
17.05.2026, 01:07:27 via Wykop
  • 1
@alfa-beta112: Dlatego ja sam sobie pomalowałem korytarz. Majster to sobie nieźle policzy.
  • Odpowiedz
jarekkoval
jarekkoval
jarekkoval
15.05.2026, 21:57:21 via Wykop
  • 7
Pracuję w budownictwie, wiem się wypowiem. Jest zauważalny trend spadku zapytań o robotę. Deweloperka już nie idzie pełnym piecem, co za tym idzie sporo osób, którzy byli tam podwykonawcami albo zmieniło branżę, albo weszli w inne tematy. Niestety ten tort nie jest na tyle duży, żeby dla wszystkich starczyło. Pracuję u GW w wykończeniach i marże są serio strasznie niskie, jest walka o przetrwanie. Dodatkowo do każdego przetargu kandyduje dużo więcej firm,
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

alfa-beta112
alfa-beta112
alfa-beta112
17.05.2026, 04:43:42 via Wykop
  • 0
@jarekkoval: Czyli rynek wraca do normalności. Trzeba będzie powalczyć o klienta. I nie ceną, ale jakością.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4398
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3226
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3125
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2376
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2039
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #prawo
  • #europa
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #heheszki
  • #4konserwy
  • #swiat
  • #policja
  • #historia
  • #usa
  • #neuropa
  • #niemcy
  • #warszawa

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking