@monster-erni: moja koleżanka mieszkała 5 lat w Tajlandii. Skończyły jej sie jakies specjalistyczne leki, ktore w Polsce kosztowały ją kilkaset złotych co kwartał, wiec poszła do lekarza. Ten za wizytę skasował ją kilkaset złotych... I przepisał leki... jak chciała kupić, to zażądali od niej w przeliczeniu ponad 2000zł... wysłała lokalnego sąsiada do innej apteki i ten za ten lek zapłacił kilkadziesiąt zł...
@100piwdlapiotsza: prawdopodobnie pominąłeś w swojej historii, że ta pierwsza apteka była w szpitalu. Tak robią w południowej Azji, naciągają na kupno w szpitalnej aptece, która jest zawsze ostro przepłacona i nie zawsze masz opcję kupić poza (np. zastrzyk, który musi być wykonany w szpitalu i jest kontynuacja wizyty)
@ZaczynajacySieNaLitereX: możesz podać przykłady i udowodnić, że nie dotyczy to leków, które zwyczajnie wypadły z ochrony patentowej, przez co rynek został zalany generykami?
To samo jest u nas z lekami refundowanymi. Jak zlecą z listy refundowanych to nagle kosztują kilka razy taniej.
@ZaczynajacySieNaLitereX: poproszę o przykłady - tylko nie o leki których odpowiedniki się właśnie pojawiły bo wygasła ochrona patentowa albo na rynku pojawił się inny lek działający lepiej
Protip - potrzebujesz jakiegoś leku, piszesz do chińczyków prze Alibabe (nie mylić z AliExpress) jaka substancja czynna, numer CAS i minimalna wielkość zamówienia.
@Przegrywultimate: chyba nie wszystko jest prześwietlane, a zawsze chińczyk może wysłać jako mystery box z elektroniką i zestawem małego chemika dla dziecka ( ͡°͜ʖ͡°) A tak naprawdę to ja też nie mam pojęcia jak to ogarnąć ( ͡°ʖ̯͡°)
Przeciez to jest cena dla ubezpieczyciela w USA, odkrycie Ameryki dosłownie xD jakby jeszcze odkryli ile kosztuje godzina opieki medycznej w szpitalu to by zawału dostali.
W Polsce lek kosztuje 0 zl z refundacja przy nowotworach (C.70.a-d), bez niej okolo 460 zl za opakowanie na miesieczne leczenie.
Od dawna zwracam uwagę że ludzie zbierają w Polsce jakieś miliony na leczenie A nikt nie zadaje pytań Dlaczego to leczenie kosztuje Bo może by to dało się zrobić w Polsce na przykład za 5000 zł a nie milion zł za granicą
@krzysztof48: A spróbuj tylko zasugerować publicznie bezsens zbiórki podając rzeczowe argumenty. Choćby to było milion złotych na wózek z USA który w Polsce kosztuje 100k. Jestem na 100% pewny co być usłyszał: "To to drugiemu nawet choroby zazdrościsz". Zbiórki to temat przy którym pytania nie są społecznie akceptowalne, masz wpłacać albo nie (jeżeli jesteś skąpy). No chyba, że to WOŚP zawsze składający sprawozdania to wtedy połowa społeczeństwa powie, że to
@Deray: jak przy zbiórce latwogang podawałam sprawozdania finansowe cancer fighters z których wynikało że tylko 27 groszy z kazdej zebranej złotówki na 12 zebranych milinów z 2024 roku szło na dzieci to mnie zwyzywali i życzyli śmierci 🫠
wszystkie korporacje medyczne powinny byc trzymane za jaja, to jest taka gałąź, ze ma służyć ludziom a nie na odwrót, jak nie potrafia zarobic z tych 40 $ to niech wezmą pracę i zmienią kredyt
Przepisanie antybiotyku w polsce kosztuje utrzymanie lekarza za 100k miesiecznie. Bez posrednika pacjent sam poszedl do apteki i go sobie kupił za 20 zl. UWOLNIC ZAWÓD LEKARZA
Przepisanie antybiotyku w polsce kosztuje utrzymanie lekarza za 100k miesiecznie. Bez posrednika pacjent sam poszedl do apteki i go sobie kupił za 20 zl. UWOLNIC ZAWÓD LEKARZA
@Janexpol: zwłaszcza antybiotyków, gdzie recepta (tj ograniczanie użycia) ma 1000% sensu - bo jak można dyskutować czy np. leki na nadciśnienie, miażdżycę, astmę powinny być na receptę to antybiotyki są poza jakąkolwiek wątpliwością
@jackpir: bo to najbardziej zdesperowana grupa, która jest w stanie wiele milionów zbierać na leczenie jednej osoby. Nawet uzależniony od alkoholu może sobie pozwolić na wszelkiej maści i bezpieczeństwa zamienniki, czy samodzielne wytwarzanie produktu. A uzależniony chory nie ma żadnego wyboru, gdzie chęć życia jest zawsze większa od chęci walnięcia kolejnego kielicha.
@Jare_K: dlatego właśnie rynek znachorów jest tam żywy. Ale w Polsce też mamy bardzo rozwinięte ziołolecznictwo. Mam wiele znajomych które borykały się z nawracającymi zakażeniami pęcherza. Mama jednej z dziewczyn w grupie poszła na ziołolecznictwo i dała jej herbatkę z jakiejś rośliny, ta poleciła ją innym i wszystkim się problem rozwiązał. Jeżówka purpurowa
Komentarze (256)
najlepsze
@ZaczynajacySieNaLitereX: poproszę o przykłady - tylko nie o leki których odpowiedniki się właśnie pojawiły bo wygasła ochrona patentowa albo na rynku pojawił się inny lek działający lepiej
A tak naprawdę to ja też nie mam pojęcia jak to ogarnąć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
W Polsce lek kosztuje 0 zl z refundacja przy nowotworach (C.70.a-d), bez niej okolo 460 zl za opakowanie na miesieczne leczenie.
@cofko: 460/mc? to wciąż nie jest tak drogo za lek na raka, jakby się mogło wydawać. ludzie miesięcznie więcej wydają na rakotwórcze kiepy...
Zbiórki to temat przy którym pytania nie są społecznie akceptowalne, masz wpłacać albo nie (jeżeli jesteś skąpy).
No chyba, że to WOŚP zawsze składający sprawozdania to wtedy połowa społeczeństwa powie, że to
tylko ze jakos tak wyszlo ze politykom to wisi a lekarze dymaja nas a nie my ich
@Janexpol: zwłaszcza antybiotyków, gdzie recepta (tj ograniczanie użycia) ma 1000% sensu - bo jak można dyskutować czy np. leki na nadciśnienie, miażdżycę, astmę powinny być na receptę to antybiotyki są poza jakąkolwiek wątpliwością
Mam wiele znajomych które borykały się z nawracającymi zakażeniami pęcherza. Mama jednej z dziewczyn w grupie poszła na ziołolecznictwo i dała jej herbatkę z jakiejś rośliny, ta poleciła ją innym i wszystkim się problem rozwiązał.
Jeżówka purpurowa