Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko160
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

1214

Youtuberzy bojkotują drukarki Bambu. Społeczność open source rusza do ofensywy

Youtuberzy bojkotują drukarki Bambu. Społeczność open source rusza do ofensywy

Sprawa zaczęła się od małego projektu open source, który przywracał funkcje usunięte przez firmę w jednej z aktualizacji. Reakcja Bambu Lab, próba zablokowania tego projektu, wywołała efekt Streisand. Społeczność programistów zjednoczyła się wokół twórcy modyfikacji

ochucki
ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 14.05.2026, 15:44:48
  • #
    drukarki3d
  • #
    bambulab
  • #
    opensource
  • #
    afera
  • #
    youtube
  • #
    software
  • 129
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (6)

Louis omawia pierwsze sygnały o zastraszaniu programisty
gokihar
z youtu.be
  • 111
I rzuca wyzwanie prawne Bamboo
gokihar
z youtu.be
  • 97

Komentarze (129)

najlepsze

OkruszekBojowy
OkruszekBojowy
14.05.2026, 16:22:24 via Wykop
  • 451
Bambu Lab opublikowało własne stanowisko, twierdząc, że zmiany w oprogramowaniu mają na celu ochronę bezpieczeństwa użytkowników i infrastruktury.


Bez tej zmiany wasze drukarki zaczną w nocy drukować wielkie dildosy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

HeniekZPodLasu
HeniekZPodLasu
HeniekZPodLasu
14.05.2026, 17:55:18 via Wykop
  • 115
@OkruszekBojowy: Coś mi się właśnie zdaje że nadchodzą czasy testowania tej ochrony bezpieczeństwa. Zaraz ktoś coś znajdzie i zrobi im psikusa, psikutasa czy jak tam.
  • Odpowiedz
allmilczar
allmilczar
14.05.2026, 20:12:00 via Wykop
  • 17
@HeniekZPodLasu: Psikutas bez s
  • Odpowiedz
severh
severh
14.05.2026, 20:28:29 via Wykop
  • 172
Bamboo Lab stworzył swój soft na licencji GPL. Koleś który stworzył swoją wesję zrobił po prostu tzw fork do wersji Bamboo Laba. Najśmieszniejsze że Bamboo Lab zarzucało mu łamanie zabezpieczeń połączenia do drukarki, a koleś tej części odpowiedzialnej nie ruszył (miał wszystko zwyczajnie przez to, że była w wersji bazowej i zgodnie z GPL mógł z niej skorzystać).
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hrumque
hrumque
14.05.2026, 22:03:23 via Android
  • 41
@severh: a i tak zamknął projekt, na zasadzie "ale jak sprawa trafi do sądu, to nigdy nie wiadomo..."
  • Odpowiedz
jakis_login
jakis_login
jakis_login
14.05.2026, 22:12:20 via Wykop
  • 114
@hrumque: tak i dlatego Louis Rossmann udostępnił kod Pawła w swoim repo :) Louis zadzierał z większymi graczami niż Bambu i wygrywał sprawy, o czym sam wspominał w pierwszym swoim filmie na ten temat. Z resztą wytknął mnóstwo kłamstw i "niedopowiedzeń" ze strony Bambu - jak choćby właśnie wspomniana biblioteka, która w całości jest dokładnie taka,jaką dostarcza ją producent a o modyfikacje i potencjalne naruszenie bezpieczeństwa był oskarżony autor forka.
  • Odpowiedz
dex4er
dex4er
14.05.2026, 21:49:28 via Android
  • 114
Trochę strachliwy ten deweloper, że usunął projekt z GitHuba. Mi to 2 razy projekt dekodera kodów z dowodów rejestracyjnych zablokowano. Najpierw koleś o ksywce PELock probował. Potem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. I 2 razy wysyłałem counter notice aby GitHub odblokował I elo frajerzy. Jak się już coś robi, to trzeba do końca.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dex4er
dex4er
15.05.2026, 07:07:24 via Android
  • 22
@sigma: Szukaj drpdecompress
  • Odpowiedz
wszechburger
wszechburger
wszechburger
15.05.2026, 11:43:43 via Wykop
  • 66
@dex4er: "pelock" to programista-spamer, który miał tu nawet konto (usuniete). Wszedzie gdzie tylko sie dalo wklejal linki do swoich "produktow", m.in. wlasnie dekodera aztec. Nic dziwnego, ze probowal ubic Twoj, skoro za swoj chce pienionszki. (Nie bede podawal tu linkow ani nazwisk, ale bardzo latwo to znalezc ;-)
PS. Ten koles tak dziala mi na nerwy, ze zmusiles mnie do napisania 1 komentarza po latach lurkowania. :-p
  • Odpowiedz
fervi
fervi
14.05.2026, 18:50:00 via Wykop
  • 29
No mnie d--a boli, że nie ma dobrych drukarek w dobrych cenach poza Bambu :(

Myślałem ew. o combo - drukarka chińska (bambu) i nasze polskie filamenty
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Hirunkan
Hirunkan
14.05.2026, 19:20:24 via Wykop
  • 32
No mnie d--a boli, że nie ma dobrych drukarek w dobrych cenach poza Bambu


@fervi: Co ma Bambu czego nie mają drukarki konkurencji w przypadku użytku domowego?

Czasy rewolucji drukarkowej, czyli Ender 3 i drukowanie podwajacza do potrajacza by drukarka trochę lepiej działała (albo i nie, zależy jak się jej zachce)
  • Odpowiedz
TheTostu
TheTostu
14.05.2026, 19:43:46 via Wykop
  • 8
Za tyle masz podstawowego Prusa


@fervi: Jezu se skrajności w skrajność. Ogarnij sobie Creality czy inną Qudę, nie musisz od razu brać Prusy, która jest znana z tego, że jej klienci to sekta
  • Odpowiedz
mihau-de
mihau-de
mihau-de
14.05.2026, 18:41:56 via Wykop
  • 17
DINDU BAMBOO
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pan_Farmazon
Pan_Farmazon
15.05.2026, 10:53:30 via Android
  • 11
Haha zostali zrobieni w bambuko
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

monsterek443
monsterek443
15.05.2026, 12:49:24 via iOS
  • 0

Komentarz usunięty przez autora

autotldr
autotldr
14.05.2026, 15:45:02 via Wykop
  • 7
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 68% (jestem botem)

Bambu Lab a kryzys wizerunkowy

Bambu Lab, renomowany producent drukarek 3D, zmaga się z poważnym kryzysem wizerunkowym po próbie zablokowania projektu open source, który przywracał funkcje usunięte w aktualizacji. Reakcja firmy wywołała efekt Streisand, mobilizując społeczność programistów wokół dewelopera Pawła Jarczaka, który zmodyfikował OrcaSlicer. Mimo wezwania do usunięcia projektu, w internecie zyskał on popularność, a wielu znanych YouTuberów ogłosiło, że nie zamierza
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

pinochet
pinochet
pinochet
15.05.2026, 11:22:25 via Wykop
  • 2
Planowałem kupić drukarke - i bamboo było na mojej shortliście. Co tera jak żyć? Co ma najlepsze wsparcie, otwarte api etc ... ?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

hiperchimera
hiperchimera
15.05.2026, 11:27:50 via Wykop
  • 1
@pinochet: Prusa, ale tanio nie będzie jeśli nie wystarczy Tobie Mini+
  • Odpowiedz
pietryna123
pietryna123
pietryna123
15.05.2026, 11:51:11 via Wykop
  • 2
@hiperchimera: Zamówiłem CoreOneL głównie ze wględu na to że Prusa + nadchodzący INDX, a chciałem porządną, dużą, zamkniętą drukarkę. Soft jest w razie czego otwarty i można podmienić. Jest olbrzymia społeczność "dłubków" więc jest mnóstwo modyfikacji. W tym te idące w kierunku drukowania materiałów wysokotemperaturowych i podgrzewania komory.

Ale polecanie komuś Prusy jeśli nie rozważa dużej drukarki z wyższej półki to pomyłka. Tam gdzie inne firmy za niewielkie pieniądze, mają
  • Odpowiedz
VGT
VGT
15.05.2026, 09:20:38 via Wykop
  • 2
Mam Prusę i od Bambu trzymałem się z daleka zakładając m.in. właśnie takie scenariusze. Obejrzałem materiały Louisa, gdzie z tego co rozumiem, fork slicera nie zawierał żadnych zmian w kodzie, jest to po prostu kopia wcześniej udostępnionej wersji z Bamboo na podstawie licencji AGPL i działa tylko dlatego, że jeszcze czegoś nie zablokowali w swojej chmurze. Może tymczasowe pozostawienie starego api, żeby nie zablokować nagle wszystkich drukarek? Czy to oznacza, że to
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

CzarnoksieznikZKrainyOz
CzarnoksieznikZKrainyOz
15.05.2026, 13:49:19 via Android
  • 1
@VGT: bambusy złamały licencję aGPL "zamykając" BambuStudio, teraz oskarżają autora forka o naruszenie ich lecencji, chociaż nie mogli licencjonować (ze względu na aGPL). Louis i jemu podobni wyciągają hipokryzję BambuLab.
  • Odpowiedz
kosiarzxx
kosiarzxx
14.05.2026, 19:23:51 via Wykop
  • 2
Wszystkim mówiłem, wśród znajomych, że tak się to skończy, to nie wierzyli xD.

Flashforge AD5x + ZMOD here
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4350
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3210
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3107
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2673
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2370
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #druk3d
  • #drukarka3d
  • #bambulab
  • #ender3
  • #diy
  • #filament
  • #reprap
  • #pytanie
  • #majsterkowanie
  • #pytaniedoeksperta
  • #prusa
  • #3dprinting
  • #modelarstwo
  • #chwalesie
  • #3d

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking