Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko174
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

280

Chiny kupują Bałkany. Nowy dokument ARTE o potajemnej kolonizacji

Świetny reportaż ARTE obnażający strategię Chin w Serbii i Czarnogórze. Podczas gdy UE od lat trzyma Bałkany w poczekalni, Pekin wchodzi tam z miliardami. Efekt? Niewolnicza praca azjatyckich robotników, katastrofa ekologiczna kopalni miedzi w Borze i Czarnogóra na skraju bankructwa przez kredyt.

awe-spam
awe-spam
z
youtube.com
dodany: 13.05.2026, 17:50:16
  • #
    geopolitika
  • #
    chiny
  • #
    serbia
  • #
    europa
  • #
    gospodarka
  • #
    arte
  • 47
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (47)

najlepsze

MiKeyCo
MiKeyCo
MiKeyCo
13.05.2026, 23:23:31 via Wykop
  • 132
Chiny kupują Bałkany. Nowy dokument ARTE o potajemnej kolonizacji


Fajne te niemieckie media. Gdy niemiecki kapitał przejmował polskie zasoby czy firmy to były to "inwestycje zagraniczne tak bardzo potrzebne" i wsparcie dla gospodarki. Gdy robi to chiński kapitał na Bałkanach to "potajemna kolonizacja". Słodkie i urocze.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Kuklak
Kuklak
14.05.2026, 07:51:18 via Wypiek
  • 17
@MiKeyCo masz na myśli francuskie Arte?
  • Odpowiedz
Miii_Kiii
Miii_Kiii
14.05.2026, 08:07:14 via Wykop
  • 15
@Kuklak: Francusko-Niemieckie. To projekt zrobiony w duchu integracji Europejskiej, promujący wartości Europejskie i promujący wspólny, Europejski punkt widzenia. Ale głównie nastawione na sztukę i dokument.
Co ciekawe mają wypuścić grę, i wygląda spoko. Very artsy.
https://store.steampowered.com/app/2418040/Beyond_The_Plastic_Wall/

https://www.youtube.com/watch?v=i806RpynubI
MiiiKiii - @Kuklak: Francusko-Niemieckie. To projekt zrobiony w duchu integracji Euro...
  • Odpowiedz
Diabolos
Diabolos
14.05.2026, 05:02:35 via Wykop
  • 71
Jaka kolonizacja? Kapitał nie ma narodowości, nie słyszeli o tym czy co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fantazm
fantazm
14.05.2026, 05:25:08 via Wykop
  • 17
@Diabolos: Ten dobry i szlachetny kapitał, jedyny pożądany, a co najmniej jedną, ale o niej "niedobra mówić" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
TwojOsobistyLewak
TwojOsobistyLewak
14.05.2026, 07:34:01 via Wykop
  • 5
Jaka kolonizacja? Kapitał nie ma narodowości, nie słyszeli o tym czy co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Diabolos: Skąd pochodzi to hasło? Chodzi mi o pierwsze ze źródeł, sam już nie pamiętam.
  • Odpowiedz
Y3ll0w69
Y3ll0w69
14.05.2026, 07:05:09 via Wykop
  • 17
W afryce to samo
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

henk
henk
14.05.2026, 08:09:39 via Android
  • 5
@Y3ll0w69 Nie tylko, tabliczek o chińskim finansowaniu nie ma chyba tylko w Ameryce Północnej i na Antarktydzie.
  • Odpowiedz
Y3ll0w69
Y3ll0w69
14.05.2026, 08:42:42 via Wykop
  • 1
@henk: tylko biały człowiek nie może się rozwijać i prowadzić ekspansji( ͡° ͜ʖ ͡°), chyba że na jakieś zmarznietę zadupia
  • Odpowiedz
Miszczu_wszystkiego
Miszczu_wszystkiego
14.05.2026, 07:13:30 via Wykop
  • 15
Czarnogóra na skraju bankructwa przez kredyt.


tak jak połowa afryki
pamiętam jak Chiny zaczynały masowy program pożyczek, na lewicy była celebracja że wreszcie jest alternatywa dla złego IMF który tylko wysysa pieniadze z biednych krajów przez lichwiarskie pożyczki
20 lat później i Chiny robią dokładnie to samo, tyle że na osłode zbudują jakiś stadion czy drogę żeby pokazać jak Chiny są dobre
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Miszczu_wszystkiego
Miszczu_wszystkiego
14.05.2026, 07:53:37 via Wykop
  • 4
ok, ale zapomniales napisać o co ci chodzi. to dobrze czy zle?


@spyypl: miało być dobre
założenia były takie:
biedne kraje potrzebują kredytów
kredytów udziela IMF czy inny bank światowy, zachłąnne organizacje które chcą tylko wycyckać
  • Odpowiedz
robert-solidny
robert-solidny
robert-solidny
14.05.2026, 10:02:20 via Wykop
  • 0
@Miszczu_wszystkiego: Tylko do Afryki pieniądze płyną już chyba od 90 lat, czy to pożyczki inwestycje czy inne akcje humanitarne, i zamiast posiadać w ciul bogate afrykańskie dubaje, mają nadal biede.
Także pomimo wszelkich złych skutków działania Chińskie są dużo lepsze, wydajniejsze i przynoszące jakieś efekty, a nie wybudowanie studni w wiosce i nara jak to robi usa/europa.
Nawet gdyby każdemu garnuchowi zrobić konto w IMF bez limitu kasy, to nic
  • Odpowiedz
Paramount
Paramount
14.05.2026, 07:12:13 via Wykop
  • 7
Skorumpowani politycy za pare milionów zaciągnęli katastroficzne długi ktore dzis podważają suwerenność kraju. Chiny pożyczają kase i wysylaja swoje firmy i pracowników aby ta kasa powróciła do kieszeni Chińczyków. Oczywiście nieopodatkowana. Plan dosłownie taki sam jak USA, UK i FR zrobiły na Libii. Z reszta rozwiniecie UE na kraje europy srodkowej to bylo to samo.
Paramount - Skorumpowani politycy za pare milionów zaciągnęli katastroficzne długi kt...

źródło: braun

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

TwojOsobistyLewak
TwojOsobistyLewak
14.05.2026, 07:39:11 via Wykop
  • 4
Skorumpowani politycy za pare milionów zaciągnęli katastroficzne długi ktore dzis podważają suwerenność kraju. Chiny pożyczają kase i wysylaja swoje firmy i pracowników aby ta kasa powróciła do kieszeni Chińczyków. Oczywiście nieopodatkowana. Plan dosłownie taki sam jak USA, UK i FR zrobiły na Libii. Z reszta rozwiniecie UE na kraje europy srodkowej to bylo to samo.


@Paramount: Eee? Akcesja krajów Europy Środkowej do UE opierała się na funduszach strukturalnych (bezzwrotnych dotacjach),
  • Odpowiedz
IHERMESI
IHERMESI
14.05.2026, 09:52:44 via Wykop
  • 6
tzw. soft power, chiny nie przez wojnę a przez kupowanie podbijają świat, no i im się to udaje
wyobraźcie sobie że na przykład większość firm w polscy należy do chińczyków, kto tak naprawdę by rządził w naszym kraju? polacy? czy chińczycy?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Damasweger
Damasweger
14.05.2026, 13:04:29 via Android
  • 3
@IHERMESI Te Hińskie soft power jest takie, że w Serbii ich nienawidzą, bo się Serbom nowiutki dworzec kolejowy na głowy zawalił.
  • Odpowiedz
SOMEMONG
SOMEMONG
15.05.2026, 09:38:42 via Wykop
  • 1
Te Hińskie soft power jest takie, że w Serbii ich nienawidzą


@Damasweger: No i se mogą nienawidzić, Vucić aka "pederu" i tak im się sprzeda. A potem Serbowie go "wybiorą" w kolejnych wyborach, i tak do końca świata i jeden dzień dłużej.

  • Odpowiedz
mrooczek
mrooczek
mrooczek
14.05.2026, 18:00:30 via Wykop
  • 1
Wincyj chinszczyzny, kupujmy wincyj chinszczyzny.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mrooczek
mrooczek
mrooczek
15.05.2026, 16:00:05 via Wykop
  • 0
Masz pecha - moi klienci to nie są Grażynki tylko duże przedsiębiorstwa (także państwowe),


@abhagebhar: Ogromnie mnie to cieszy. A teraz skojarz fakty: gdyby te przedsiębiorstwa, którym dostarczasz swoje produkty zostałyby wykończone przez chińczyków, jak to obecnie dzieje sie m. in. w branży automotive, w której tak wychwalasz samochody chińskich firmy, to też byś się tak cieszył? Polecam rozszerzyć horyzonty myślowe poza czubek własnego nosa.
  • Odpowiedz
abhagebhar
abhagebhar
15.05.2026, 16:34:30 via Wykop
  • 0
zostałyby wykończone przez chińczyków


@mrooczek: chłopie - co ty p--------z :)
Po pierwsze - od cholery firm wszelkiego rodzaju zostało "wykończonych" albo przejętych przez np. niemieckie firmy - i nie widzę, żebyś płakał nad tym. Także właśnie niektórzy z moich klientów (operujący w PL) to firmy niemieckie. To co - mam im nie sprzedawać ?

A jak jeżdżę amerykańskim Hummerem - to wspieram mordowanie dzieci w
  • Odpowiedz
cookie96
cookie96
14.05.2026, 07:04:48 via Wykop
  • 1
Dobrze że takie treści powstają
I pięknie że wytyka się niemiaszkom że jeszcze parenaście lat temu to samo robili
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wittorio007
wittorio007
wittorio007
14.05.2026, 19:48:20 via Wykop
  • 0
Nie po to Chiny przez lata gromadziły dolary na nierównej wymianie handlowej żeby dalej kisić tą kapustę w skarbcach.
Prawdę mówiąc, Chiny są chyba zmuszone do tego typu inwestycji bo są zbyt płynne. A że robią to po swojemu to inna sprawa.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

abhagebhar
abhagebhar
14.05.2026, 20:11:19 via Wykop
  • 0
robią to po swojemu


@wittorio007: A po jakiemu mają robić ? Jankeskie rozwiązanie z lotniskowcami jest lepsze ?
  • Odpowiedz
wittorio007
wittorio007
wittorio007
14.05.2026, 20:38:31 via Wykop
  • 0
@abhagebhar: No wiesz, zawsze taka współpraca to jest szansa pokazania się z lepszej strony. A tu łądują 500 roboli do byłego chlewu z 1 kiblem i szczurami. A wystarczyłoby zagwarantować tym robolom jakieś minimalne warunki i jak dużo lepiej by to wyglądało.

Ale to lekcja dla nas pokazująca jak mogą realnie wyglądać te chińskie inwestycje. Jak widać, trzeba do nich podchodzić z dużą ostrożnością. W foxconni pracownicy z okien skakali
  • Odpowiedz
-----------------------------
-----------------------------
14.05.2026, 08:49:41 via Wykop
  • 0
Czyli UE nie może finansować Afryki oraz Bałkanów, ale Chiny już mogą, oj wykopki z głównej.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

EmDeCe
EmDeCe
14.05.2026, 11:27:34 via Wykop
  • -1
@-----------------------------: jak to w psychiatryku
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4599
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
4285
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2807
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2085
Podkarpacki urolog zarobił 926 tys. zł w rok
Podkarpacki urolog zarobił 926 tys. zł w rok
1884
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #chiny

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking