Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko210
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

289

80% startupów w USA wykorzystuje Chińskie modele AI

W tym giganci jak Uber, Pintrest itd. Czyli znów powtórka z historii. Zachód zrobił Chińczyk ukradł i zrobił taniej.

madero
madero
z
youtube.com
dodany: 13.05.2026, 11:35:50
  • #
    ai
  • #
    china
  • #
    gielda
  • #
    usa
  • #
    gpt
  • #
    sztucznainteligencja
  • 71
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Wewnątrz chińskich laboratoriów AI
kkrycha
z exponentialview.co
  • 0

Komentarze (71)

najlepsze

mszef
mszef
13.05.2026, 13:45:51 via iOS
  • 200
Ciekawa teza, wszystkie zachodnie modele były trenowane na kradzionych danych. Nadal kradną dane. Więc kto tu jest złodziejem to kwestia dyskusyjna
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

gl0wa
gl0wa
13.05.2026, 15:02:00 via Wykop
  • 49
@madero: cała ta narracja z kradzieżą jest mocno z czapy. Kluczowe możliwości tych topowych chińskich modeli pochodzi z ich własnego treningu ogromnych ilości danych które "ukradli" we własnym zakresie (podobnie jak cała reszta w tym najlepsze amerykańskie), co ogromnej infrastruktury i know how.

Destylacja rzeczywiście może poprawić ich możliwości w etapie post treningu i refinment, ale to nie tłumaczy w całości ich jakości.

Co do destylacji, to parę miesięcy temu Anthropic
  • Odpowiedz
larkinflight
larkinflight
14.05.2026, 06:45:58 via Android
  • 38
@mszef: jak kradną korporacje to to jest dobra kradzież. Jak Areczek to bardzo zła.m
  • Odpowiedz
Wejdross
Wejdross
Wejdross
13.05.2026, 12:48:13 via Wykop
  • 49
no nieno, Chińczycy udostępniają modele za free, które wcale nie ustępują jakością wielkim graczom. Sami w firmie mamy te chińskie modele i sami je hostujemy w naszym datacenter. https://lmstudio.ai/ macie, jak chcecie podgrzać powietrze w pokoju ;p polecam sobie ustawić qwena nowego lokalnie z 3b aktywnych tokenow, spory context i w shellu:

export ANTHROPIC_BASE_URL=http://localhost:1234
export ANTHROPIC_AUTH_TOKEN=lmstudio
claude --model qwen/qwen3.6-35b-a3b

jak dobrze pamietam to trzeba jedno proxy odpalić - gdzieśtam znajedziecie docsy na
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Hiranus
Hiranus
Hiranus
13.05.2026, 19:34:07 via Wykop
  • 25
@adrian-wijas: niekoniecznie, nad lokalnym modelem masz kontrolę, jesteś w stanie go włączyć/wyłączyć kiedy chcesz i trzymać w sandboxie.
  • Odpowiedz
andbatros
andbatros
andbatros
13.05.2026, 23:15:20 via Wykop
  • 12
@birman: Ja używam noki 3310 i mieszkam w lesie. Żadne szpiegi mi nie straszne.
A generalnie polecam po prostu mieć nudne życie i nic w życiu nie robić. To najlepsze zabezpieczenie przed szpiegowaniem
  • Odpowiedz
reveil
reveil
14.05.2026, 10:57:47 via Wykop
  • 29
Pomijając już trenowanie na ukradzionych danych i pirackich kopiach (przez zachodnie modele!) to wiele chińskich modeli ja Qwen od Alibaby czy Deppseek mają otwarte wagi. Ironią jest że modele od OpenAI są zamknięte a chińskie otwarte. Jak ktoś chce postawić lokalny model to nie branie pod uwagę chińskich modeli to skrajna głupota.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

reveil
reveil
14.05.2026, 11:50:05 via Wykop
  • 3
@PinezkaSwiata: Tu masz do pobrania (za darmo!) Qwen od Alibaby: https://huggingface.co/Qwen a tutaj modele od DeepSeek: https://huggingface.co/deepseek-ai
  • Odpowiedz
Kresse
Kresse
14.05.2026, 12:05:47 via Wykop
  • 13
@reveil: Tymczasem OpenEjAj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kresse - @reveil: Tymczasem OpenEjAj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: oenai-mission-statement-card

Pobierz
  • Odpowiedz
Pan_Slon
Pan_Slon
Pan_Slon
14.05.2026, 05:30:17 via Wykop
  • 14
Deepseek jest v4 jest dobry i tani. Bawiłem się qwen3.6 max i również przyzwoite. Alibaba to ma i będę płacił za to. Anthropic jest k------o drogi a tokeny lecą jak p------e. Nawet sonnet to ogromny koszt
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fervi
fervi
14.05.2026, 11:04:44 via Wykop
  • 6
@Pan_Slon: Używaj Gemini jak chcesz od Google - za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Pan_Slon
Pan_Slon
Pan_Slon
14.05.2026, 11:23:13 via Wykop
  • 2
Używaj Gemini jak chcesz od Google - za darmo


@fervi: za malo tokenow ogarnia we freetier
  • Odpowiedz
theModrzew
theModrzew
14.05.2026, 18:50:22 via Wykop
  • 5
"Zachód zrobił Chińczyk ukradł"
Powiedz że nic nie wiesz o historii "AI" bez mówienia mi że cic nie wiesz o historii "AI".
Te całe wasze "AI" to nie żadne AI tylko ML, termin "AI" zostal ukuty przez pajaców z Silicon Valley. A konkretnie przez "marketerów", bo dobrze brzmi.
W AI nie ma nic inteligentnego. To algorytmy z lat `70, algorytm wag i machine learning.
Kto to rozwijał najabrdziej od tamtego czasu? CERN.
I wszystko było publiczne,
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ukradlem_ksiezyc
ukradlem_ksiezyc
14.05.2026, 11:12:46 via Wykop
  • 5
Walka o rynek AI. To nie będzie żaden superinteligent tylko zwykła apka, która będzie umiała zautomatyzować więcej procesów. No ale automatyzacja jest w cenie. Kto będzie to lepiej robił ten będzie zbierał kokosy.

Jeszcze 10 lat temu ludzie mówili, że Chińczycy to tylko kopiować potrafią. No cóż, jest 2026 i Chińczycy "tylko kopiują" cutting-edge technologie a pewnie już sporo samemu robią, latają na księżyc, mają własne satelity, budują własne procesory.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ahoq
ahoq
14.05.2026, 11:18:25 via Wykop
  • 3
@ukradlem_ksiezyc: to tak jak Japończycy. Oni w sumie też niczego nowego nie tworzą tylko ulepszają to co jest. USA mimo tego, że to ułomny kraj nadal jest pionierem w innowacjach.
  • Odpowiedz
ukradlem_ksiezyc
ukradlem_ksiezyc
14.05.2026, 11:27:16 via Wykop
  • 2
@ahoq:
USA wygrywało swoimi finansami, które powoli zaczynają się sypać. Oprócz tego był to kraj wolności (też to się sypie) i pięknej geografii (tego jeszcze im się zepsuć nie udało).
  • Odpowiedz
luke-mat
luke-mat
luke-mat
13.05.2026, 21:36:20 via Wykop
  • 4
Claude Code coraz droższy, coraz gorszy, coraz więcej tokenów żre
... a ja ostatnio zauważyłem, że Kimi 2.6 ogarnia niemal tak dobrze jak Opus 4.6 :)
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kwanty
kwanty
14.05.2026, 08:13:06 via Wykop
  • -1
@luke-mat: Gorszy nie jest, droższy tak.
  • Odpowiedz
wyrwiflak
wyrwiflak
wyrwiflak
14.05.2026, 20:48:38 via Wykop
  • 2
Większego clickbaita który jednocześnie byłby tak głupi nie widziałem dawno. Chińczycy robią 10x lepszą robotę w tym zakresie niż Amerykanie. Przede wszystkim ogromna ilość ich modeli jest open source, więc każdy może sobie zobaczyć jak co wygląda, a nawet odpalić u siebie lokalnie nie płacąc Chińczykowi ani centa. W kontekście w jakim jest to przedstawione, to Amerykanie kradną dużo bardziej niż Chińczycy.

Chińczyk poza tym nic nie ukradł, sama architektura to efekt
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
dziki-wienczyslaw
14.05.2026, 14:15:48 via Wykop
  • 2
Chińczyk ukradł

To żart? Nikt tyle nie ukradł co Amerykanie
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bartsecond
bartsecond
bartsecond
13.05.2026, 22:13:12 via Wykop
  • 2
Eee... raczej nie. Jeśli chodzi o szybkość i jakość nic nie jest nawet blisko Opus 4.7.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Pan_Slon
Pan_Slon
Pan_Slon
14.05.2026, 05:27:10 via Wykop
  • 7
@bartsecond: są blisko ale rozsądku związanego z ceną a robią robię przy 10x krotnie niższym koszcie. Dlatego też Hindusi i Polacy w branży it są tak popularni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
bartsecond
bartsecond
bartsecond
14.05.2026, 13:59:35 via Wykop
  • 6
@Pan_Slon: Ciekawy paradoks w ocenie dokładności LLM:

Model może mieć 99% trafności na pojedynczym kroku, ale jeśli zadanie wymaga wielu kroków po kolei, skuteczność całego procesu szybko spada.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4288
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3174
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3091
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2659
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2362
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #sztucznainteligencja
  • #chatgpt
  • #technologia
  • #heheszki
  • #programowanie
  • #ciekawostki
  • #openai
  • #muzyka
  • #llm
  • #programista15k
  • #si
  • #artificialintelligence
  • #gemini
  • #google
  • #it

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking