Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko181
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

283

Słodziki zakłócają pracę układu regulującego apetyt w mózgu.

Słodziki zakłócają pracę układu regulującego apetyt w mózgu.

Badacze z uniwersytetu Keck USC zbadali wpływ słodzików na układ regulujący sytość i apetyt. W badaniu wzięło udział 75 osób, które zaczęły regularnie pić napoje diet i zero. Badanie odkryło, że regularne picie napojów z słodzikami powodowało znaczący wzrost poziomu głodu i aktywność mózgu.

KIaudik
KIaudik
z
keck.usc.edu
dodany: 12.05.2026, 17:57:11
  • #
    medycyna
  • #
    dieta
  • #
    jedzzwykopem
  • #
    ciekawostki
  • #
    odchudzanie
  • 214
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (214)

najlepsze

Leel00
Leel00
12.05.2026, 18:20:34 via Wykop
  • 102
Nie słodziki, ale tu akurat sukraloza
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Ligniperdus
Ligniperdus
12.05.2026, 19:32:06 via Wykop
  • 97
@Leel00: sukraloza zbiera chyba nawięcej "batów" w badaniach ze wszystkich słodzików i pozostawia paskudny, coś a'la suchy posmak - ale przynajmniej ładują ją prawie wszędzie :/
  • Odpowiedz
piekarinnio
piekarinnio
13.05.2026, 06:31:43 via Wykop
  • 22
Po fruktozie może być silniej pobudzony układ nagrody w mózgu, co sprzyja dalszemu jedzeniu.


@ArtyQ: Bo to naturalny "zachęcacz" dla roślin, żeby zwierzęta zjadły owoc i potem wydaliły z siebie nasiona z nawozem.

Najbardziej problematyczne są słodzone napoje, syropy i wysoko przetworzone produkty, gdzie fruktozy jest dużo, a sytości prawie
  • Odpowiedz
MalowanyPtak
MalowanyPtak
MalowanyPtak
13.05.2026, 06:00:08 via Wykop
  • 90
Zakop. Opis kłamie - badana była tylko Sukraloza.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Anamo
Anamo
13.05.2026, 06:08:15 via Wykop
  • 68
Grupa badawcza 75 osób ( ͡° ᴥ ͡°)
Często słyszę najczęściej od osób mających nadwagę że słodzik to sama chemia a cukier naturalny które próbują sobie uzasadnić swoje nawyki żywieniowe.
I nie żeby cola zero była zdrowa, ale to i tak lepszy wybór niż kilka łyżek cukru i insulina wywalona w kosmos.
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

znowuzapomnialemhasla
znowuzapomnialemhasla
znowuzapomnialemhasla
13.05.2026, 06:20:21 via Wykop
  • 42
@Anamo: generalnie każdy kto używa zwrotu "sama chemia" w kontekście produktów spożywczych to nie jest ktoś wyróżniający się inteligencją, zdecydowana większość takich osób nigdy nie czyta składów produktu a jakby przeczytała to nawet go nie zrozumie i nie wie nawet co to są makroskładniki
  • Odpowiedz
strach_overflow
strach_overflow
13.05.2026, 07:22:32 via Wykop
  • 14
@Anamo: A miód to już w ogóle samo zdrowie. Jeszcze pokazują jakieś śmieszne rozpiski który miód jakie choroby leczy.
  • Odpowiedz
bartt345
bartt345
bartt345
13.05.2026, 06:18:09 via Wykop
  • 40
Wy czytacie te badania czy tylko nagłówki? W skrócie u niektórych badanych chwilowo mogło zwiększyć poczucie głodu. Nie ma tam nic o stałych zmianach i więcej jest "if" I "could" niż realnych efektów. Jedyne co to potwierdza, to, że ów przeciwieństwie co mówią keto szury słodzik nie powoduje "magicznego" wyrzuty insuliny bo "yyy mózg czuje słodkie i produkuje insuline". To badanie dosłownie potwierdza, se jak sobie co jakiś czas wypijesz cole zero
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mart175
mart175
mart175
13.05.2026, 06:32:10 via Wykop
  • 2
@bartt345: nie psuj mi powiększonego maca z cola zero ( ͡° ͜ʖ ͡°), ona powoduje,ze czuje sie rozgrzeszony :D
  • Odpowiedz
Jorsten
Jorsten
Jorsten
13.05.2026, 16:37:10 via Wykop
  • 1
@bartt345: Suklaroza jest bezpieczna w rekomendowanych ilościsch. Ludzie bredzący o skoku insuliny lub byciu rakotwórczym to płaskoziemcy i antyszczepy.
  • Odpowiedz
Grubby
Grubby
12.05.2026, 20:37:27 via Wykop
  • 15
Erytrol lepszy, bo się nie trawi.
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

or4nge
or4nge
or4nge
12.05.2026, 20:47:30 via Wykop
  • 14
@Grubby: w dodatku jak się człowiek przyzwyczai do erytrolu to cukier smakuje paskudnie.
  • Odpowiedz
5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0
5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0
5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0
13.05.2026, 06:23:15 via Wykop
  • 14
@Grubby: szkoda tylko że ostatnio jest sporo badań sugerujących związek erytrytolu z zakrzepami i udarami
  • Odpowiedz
looznagooma
looznagooma
looznagooma
13.05.2026, 06:50:52 via Wypiek
  • 8
75 osób


Uniwersytet Kek pasuje jak ulał
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tomasz-diog
tomasz-diog
13.05.2026, 07:15:49 via Wykop
  • -6
@looznagooma: I ?
  • Odpowiedz
comfortably_numb
comfortably_numb
13.05.2026, 09:12:50 via Wykop
  • 7
75 osób


XD

zakop
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wodah
wodah
wodah
13.05.2026, 08:07:29 via Wykop
  • 6
Tyle się gada o statystyce, że badania na małej próbie są niewiarygodne. A tutaj w naturę publikują dane na 75 ludziach jeszcze podzielonych na kilka grup. Bieda.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

pro_meth
pro_meth
13.05.2026, 07:19:14 via Wykop
  • 6
A po co tego w ogóle używać?! Tydzień, dwa bez nadużywana słodyczy i słodzenia jedzenia i wszystko zaczyna wspaniale smakować bez tego.
Słodkie napoje i soki trzeba od razu wyeliminować z jadłospisu i o nich zapomnieć. To jest abominacja dietetyczna, zupełnie nienaturalna! Pozyskując cukier z np. owoców trzeba przy okazji spożywania cukru trzeba przyjąć sporo błonnika i innych składników odżywczych. Jak chce się pić, to się pije wodę, albo napary typu kawa,
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Leel00
Leel00
13.05.2026, 07:51:55 via Wykop
  • 15
@pro_meth: Piszesz jak by to wszystko było dziecinnie proste i do załatwienia w tydzień. Niektórzy mają podobnie z mówieniem o depresji: weź się za siebie, rusz się, zacznij coś robić. Serio uważasz, że to takie proste? Może jeszcze uzależnienia machniemy przy okazji: przestań ćpać i będzie wszystko cacy? Tylko, że jak by to tak ładnie i prosto wszystko działało, to nie byłoby tylu osób z takimi problemami.
  • Odpowiedz
Sklep_z_zywnoscia_uzywana
Sklep_z_zywnoscia_uzywana
13.05.2026, 08:07:55 via Wykop
  • 7
Byłem na diecie bez słodyczy pół roku


@Indoctrine: bez słodyczy nie znaczy bez cukru. Możesz pochłaniać duże ilości cukru (sacharozy lub fruktozy) nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Aczkolwiek to prawda - różni ludzie, różne organizmy
  • Odpowiedz
zatyczkos
zatyczkos
zatyczkos
12.05.2026, 20:56:41 via Wykop
  • 6
To dziwne, bo ja uzywam slodzika i nie mam takich efektow.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

werfogd
werfogd
werfogd
12.05.2026, 22:08:00 via Wykop
  • 62
@zatyczkos:
Najlepszy argument to argument anegdotyczny.
  • Odpowiedz
tanebau
tanebau
tanebau
13.05.2026, 05:41:04 via Wykop
  • 27
@zatyczkos: a ja mam pelna lodowke, wiec problem glodu na swiecie to klamstwo
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4547
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3284
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2775
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
2736
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2081
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #zdrowie
  • #lekarz
  • #ciekawostki
  • #nauka
  • #lekarski
  • #pytanie
  • #polska
  • #szpital
  • #nfz
  • #pytaniedoeksperta
  • #leki
  • #kiciochpyta
  • #psychologia
  • #farmacja
  • #psychiatria

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking