Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko216
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

673

3 lata więzienia i 288 tys. euro grzywny za sad nektarynek. Rolnik aresztowany

3 lata więzienia i 288 tys. euro grzywny za sad nektarynek. Rolnik aresztowany

Konsekwencje rejestrowania genomu odmian roślin - początek

Victor_Manzon
Victor_Manzon
z
farmer.pl
dodany: 12.05.2026, 16:40:33
  • #
    swiat
  • #
    rolnictwo
  • #
    prawo
  • 242
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

'Nakręcana dziewczyna' powieść autorstwa Paolo Bacigalupiego
kemot-iksworkal
z pl.wikipedia.org
  • 4

Komentarze (242)

najlepsze

kanis-sapiens
kanis-sapiens
12.05.2026, 18:42:57 via Wykop
  • 390
Ochronę patentową roślin i zwierząt rozpoczęło Monsanto.
I by odwrócić uwagę, rozpętało dyskusję na temat nieszkodliwości GMO.
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

misk4cy
misk4cy
misk4cy
13.05.2026, 10:24:33 via Wykop
  • 95
Nikt ci roślin nie zatruwa. Dawki są konkretnie określone, są wymagane karencje. Chyba lepiej potraktować roślinę lekarstwem niż zniszczyć cały plon, prawda?


@Krupier: tak, tak. Bezpieczne dawki. Nie przekraczają dopusczalnego limitu kancerogenu. A limity określił pan buk w specyfikacji ciała ludzkiego.
  • Odpowiedz
misk4cy
misk4cy
misk4cy
13.05.2026, 11:34:12 via Wykop
  • 132
@Krupier: wiadomo, korporacja nigdy by nie okłamała klienta ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
K-S-
K-S-
13.05.2026, 14:30:22 via Wykop
  • 258
Patentowanie roślin jest dziadostwem na którym traci całe społeczeństwo. A zarabia kilka dużych korporacji.
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

siodemkaxx
siodemkaxx
13.05.2026, 14:50:25 via Wykop
  • 6
@K-S-: odmiana klubowa nie ma nic do patentowania...
  • Odpowiedz
drywall33
drywall33
13.05.2026, 17:23:50 via Wypiek
  • 9
@ketrab86 ja wpakowałem grubą kasę w otwarcie piekarni na ulicy x, czy państwo powinno karać za otwarcie innej piekarni w promieniu y?
  • Odpowiedz

JWP1
JWP1
JWP1
13.05.2026, 05:21:53 via Wykop
  • 168
Nie chcę psuć zabawy ale takie rzeczy obowiązują u nas też. Np chryzantemy, nie możesz ich rozmnażać, na komercję trzeba mieć licencję. Nawet Ziarna zboża z własnego plonu w dużej ilości przypadków nie można zasiać za darmo, a już b--ń boże nie możesz takiego (chronionego prawnie) zboża kupić od sąsiada i zasiać! W końcu to ,,produkt" który ktoś musiał opracować, wytestować i wdrożyć.
A ten rolnik to nie jakiś malutki ziomeczek tylko
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Vegetan
Vegetan
13.05.2026, 08:52:32 via Wykop
  • 123
@JWP1: To, że tak jest nie znaczy, że jest to dobre. Patentowania żywności ciąg dalszy.

A wystarczyłoby pozostać przy krzyżówkach i zbiór i tak nie nadawałby się do ponownego zasiania.

Hybrydy F1 i efekt heterozji
Wiele "kupnych" nasion to hybrydy F1 (pierwsze pokolenie krzyżówek między dwoma liniami rodzicielskimi). Hybrydy dają stabilne, przewidywalne cechy (np. wyrównanie roślin), często też większą wigor (heterozja).
Jednak po zbiorze nasion z owoców F1 i wysiewie
  • Odpowiedz
Kamaz0
Kamaz0
13.05.2026, 12:36:59 via Wykop
  • 79
@JWP1: I teraz wyobraźmy sobie przypadek że kupujesz laptopa,samochód wymieniasz części, sprzedajesz i nagle okazuje się że producent sprzętu nie życzy sobie abyś takie modyfikacje robił i sprzedawał sprzęt. Kupione to moje i s--------ć, umów żadnych nie podpisywałem.
  • Odpowiedz
marek-linux
marek-linux
marek-linux
13.05.2026, 14:16:00 via Wykop
  • 90
kurde posadziłem ziemniaki z Lidla te czerwona odmianę , muszę ukryć te worki teraz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Fist_Of_Truth
Fist_Of_Truth
13.05.2026, 14:39:51 via Wykop
  • 126
@marek-linux: Za późno. Mamy twoje IP. Chłopaki już wchodzą do ciebie na piętro.
  • Odpowiedz
Fist_Of_Truth
Fist_Of_Truth
13.05.2026, 14:45:07 via Wykop
  • 107
@MiedzygalaktycznyMors: Chłopaki już schodzą.
  • Odpowiedz

Manah
Manah
13.05.2026, 14:44:26 via Wykop
  • 78
Prawa patentowe i autorskie powinny być znacząco ograniczone na całym świecie. Przede wszystkim potrzeba ograniczenia czasu obowiązywania patentu. Inaczej takie absurdy będą się tylko piętrzyć.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Proogramista
Proogramista
Proogramista
13.05.2026, 20:13:08 via Wykop
  • 1
ę o zupełnej likwidacji prawa patentowego ale o jego ograniczeniu, szczególnie czasowym.


@Manah: Ale dalej to nic nie da. Wiesz jak dzialaja firmy r&d bo chyba nie bardzo. Powiedzmy ze sprawdzaja 100 roznych mozliwosci z ktorych 1 sie uda. Jak bedzie czasowo ograniczona to albo bedzie horendalnie droga, albo nie bedzie dostepna publicznie.
  • Odpowiedz
Arrgon
Arrgon
13.05.2026, 22:17:09 via Wykop
  • 11
@Proogramista: zastanówmy się po co nam ten cały niby postęp? Po to żeby wielkie korporacje zarabiały więcej a my żebyśmy zostali niewolnikami którym nic nie wolno? P-------ć taki postęp i wszystkie firmy R&D... Prawo patentowe powinno być stopniowalne. Nowe odmiany/wersje tego samego powinny mieć krótki czas ochrony, można wydłużyć czas ochrony rzeczom rzeczywiście unikatowym i nowatorskim wtedy będzie postęp. A jak teraz firmy przerzucają się patentami po sadach bo na
  • Odpowiedz
true-true
true-true
13.05.2026, 14:33:04 via Wykop
  • 55
To czy ja mogę sobie swoje dzieci opatentować? I potem będą musiały mi płacić za rozmnażanie się?

Ej, to może być "patent" na emeryturę!
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ApageZ
ApageZ
13.05.2026, 14:56:32 via Wykop
  • 25
Ej, to może być "patent" na emeryturę!


@true-true: To już istnieje i nazywa się ZUS.
  • Odpowiedz
Victor_Manzon
Victor_Manzon
Autor
13.05.2026, 15:08:55 via Wykop
  • 9
@true-true: potem, jak państwo będzie brało od nich podatki, możesz zgłosić się po swoją działkę
  • Odpowiedz
severh
severh
13.05.2026, 15:46:44 via Wykop
  • 50
bez kitu patentowanie DNA roślin to jest to już zaczyna być lekko straszne. A co jak ktoś sobie sam przez krzyżówki osiągnie podobne DNA i w testach wyjdzie zgodność? Trochę straszne
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

elDwardo
elDwardo
elDwardo
13.05.2026, 18:00:31 via Wykop
  • 17
@severh: tak było z Monsanto jak pszczoły pyłek nosiły z pół.monsanto na prywatne pola
  • Odpowiedz
severh
severh
13.05.2026, 21:54:20 via Wykop
  • 4
Schmeiser naruszył patent, ponieważ świadomie rozmnożył i uprawiał te rośliny.


@kosma666: ciekawe jak mu udowodnili ze wiedział...
  • Odpowiedz
Sterax33
Sterax33
Sterax33
13.05.2026, 15:49:17 via Wykop
  • 33
Patenty xD Chińczycy mieli je w dupie i dzięki temu się rozwinęli, a potem sami zaczęli je popierać. Pokazuje to że patenty są szkodliwe dla rozwoju ludzkości.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PistrekPiotrek
PistrekPiotrek
PistrekPiotrek
13.05.2026, 18:38:57 via Wykop
  • -1
@Sterax33:
Chińczycy się rozwinęli dzięki forsie która była w nich pompowana.
  • Odpowiedz
kosma666
kosma666
kosma666
13.05.2026, 20:28:59 via Wykop
  • 0
@Sterax33: to zupełnie jak szwajcarzy :)
  • Odpowiedz
Vampire007
Vampire007
Vampire007
13.05.2026, 15:06:01 via Wykop
  • 10
rozumiem jak ktoś jeszcze komercyjnie sprzedaje ale jak ktoś ma na swój użytek to prawo patentowe w takim przypadku nie powinno obowiązywać?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kosma666
kosma666
kosma666
13.05.2026, 20:30:33 via Wykop
  • 2
@Vampire007: na swój użytek? Nikt Cię nie będzie ścigał. Chyba że zrobisz tysiące drzew i owocami zalejesz rynek ;-)
  • Odpowiedz

ToJestNiepojete
ToJestNiepojete
13.05.2026, 21:04:52 via Wykop
  • 7
Przeraża mnie, że za coś takiego grozi odpowiedzialność karna. Okazuje się, że i do Polski to dotarło. A bicia ludzi prokuratura dalej nie musi ścigać.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wkplogin
wkplogin
wkplogin
13.05.2026, 21:32:18 via Wykop
  • 1
@ToJestNiepojete: Tak jest od dawna. Nawet świni nie rozmnożysz w zgodzie z prawem jak ją kupiłeś od koncernu.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4167
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3179
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3137
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3064
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2635
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #wydarzenia
  • #ciekawostki
  • #usa
  • #europa
  • #ekonomia
  • #technologia
  • #polska
  • #wiadomosci
  • #nauka
  • #militaria
  • #zainteresowania
  • #izrael
  • #kultura
  • #rozrywka
  • #sport

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking