Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko181
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

236

Laboratorium medyczne bez ludzi. Pracę przejęły roboty

Laboratorium medyczne bez ludzi. Pracę przejęły roboty

W tokijskim Instytucie Nauki otwarto pierwsze w pełni zautomatyzowane laboratorium, w którym eksperymenty prowadzą wyłącznie roboty. To odpowiedź na wyzwania związane z niedoborem kadry naukowej i potrzebą ograniczenia błędów ludzkich.

CzytamBomoge
CzytamBomoge
z
rmf24.pl
dodany: 12.05.2026, 10:48:12
  • #
    technologia
  • #
    robotyka
  • #
    automatyka
  • #
    ciekawostki
  • #
    roboty
  • #
    wydarzenia
  • 52
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (52)

najlepsze

Micro-Jet
Micro-Jet
12.05.2026, 16:44:21 via Wykop
  • 70
To teraz Skynet może tworzyć b--ń biologiczną bez nadzoru ludzi.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

marek_s80
marek_s80
marek_s80
13.05.2026, 11:23:49 via Wykop
  • 0
@Micro-Jet: tytuł brzmi jakby roboty nie pytały ludzi o zgodę :)
  • Odpowiedz
CKNorek
CKNorek
13.05.2026, 18:26:02 via Wykop
  • 2
To teraz Skynet może tworzyć b--ń biologiczną bez nadzoru ludzi.


@Micro-Jet: jest jakiś plus - nadal będą nas potrzebować do testów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Fenol
Fenol
13.05.2026, 08:16:02 via Android
  • 47
"Wprowadzenie robotów do laboratoriów to reakcja na rosnące trudności z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników oraz konieczność minimalizowania błędów w badaniach."

Ze zminimalizowaniem błędu to się jak najbardziej zgodzę - bardzo łatwo wprowadzić zakażenie hodowli komórkowej, przez co traci się czas i pieniądze. Ale ze znalezieniem wykwalifikowanych pracownikowi to nikt nie pomyślał, że to z powodu tego, iż chcą im płacić tyle co kasjerce w Lidlu? XDDDD
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Fenol
Fenol
13.05.2026, 09:58:47 via Android
  • 16
@zmij6666: no właśnie - wiec po co robić 5 lat ciężkich studiów, do tego kolejne kilka lat doktoratu (najpierw się na niego dostać), spędzać dni/tygodnie w pełnym skupieniu tylko po to by zarabiać tyle samo?
  • Odpowiedz
ekektrykpozdalnym
ekektrykpozdalnym
13.05.2026, 10:01:36 via Wykop
  • 2
Ale ze znalezieniem wykwalifikowanych pracownikowi to nikt nie pomyślał, że to z powodu tego, iż chcą im płacić tyle co kasjerce w Lidlu? XDDDD


@Fenol: Co jest tańsze, kilkunastu pracowników laboratoryjnych czy jeden automatyk-laborant zarabiający jak 2-3 zwykłych laborantów?
  • Odpowiedz
staryhuop0
staryhuop0
13.05.2026, 05:51:51 via Wykop
  • 15
staryhuop0

źródło: Orville - Kaylon

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

czytam_tylko_naglowki
czytam_tylko_naglowki
czytam_tylko_naglowki
13.05.2026, 09:20:17 via Android
  • 1
@staryhuop0: znam serial ale czerwone oczy oznaczają złoli
  • Odpowiedz
Keris
Keris
13.05.2026, 15:59:07 via iOS
  • 0
@czytam_tylko_naglowki: czyli przekaz zrozumiany poprawniej
  • Odpowiedz
werfogd
werfogd
werfogd
12.05.2026, 22:14:03 via Wykop
  • 11
I świetnie. Jeśli powstanie przez przypadek jakiś nowy megawąglik i nastąpi skażenie w budynku, to nie rozlezie się on na butach sprzątaczki, lecz zwyczajnie hala eksperymentów zostanie wyłączona, wejście zabetonowane, przylepi się tabliczkę "nie wchodzić" i po sprawie.
To w wersji poprawnej oczywiście.
Bo jeśli nowy megawąglik powstanie celowo, to i tak mamy p--------e.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

komarrek
komarrek
komarrek
13.05.2026, 13:50:42 via Wykop
  • -3
@werfogd: Jasne, bo przeciez maszyny nie popelbiają blędow. Wyprodukują jakies k------o, a potem poleci do smieci.
  • Odpowiedz
FireDash
FireDash
13.05.2026, 16:05:13 via Wykop
  • -2
@werfogd:

Zanim dojdziemy do takiego poziomu automatyzacji, że laboratorium będzie sobie wszystko ogarniać samo, to trochę minie. A do tego czasu będą tam co chwilę wchodzili inżynierowie odpowiedzialni za te roboty i może się okazać, że będzie to większe zagrożenie, bo nie będą aż tak uważali jak naukowcy.
  • Odpowiedz
pan_Ropuch
pan_Ropuch
pan_Ropuch
13.05.2026, 08:21:04 via Wykop
  • 5
Raczej kadry technicznej, nie naukowej.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Polnischefuhrer
Polnischefuhrer
12.05.2026, 16:51:04 via Wykop
  • 3
W Polsce to nie przejdzie, no chyba, że laboratorium to będzie start up który okaże się kolejnym wielkim wałem
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
12.05.2026, 23:36:21 via Wykop
  • 8
@Polnischefuhrer: wyobraź sobie że w takim laboratorium roboty budują zderzak łągiewki z polskiego grafenu pokrytego perowskitami
  • Odpowiedz
bc547
bc547
13.05.2026, 08:14:35 via Android
  • 4
@Polnischefuhrer: w Polsce mamy dostatek laborantów gotowych pracować za minimalną, komu chciałoby się wydawać kupę kasy na automatyzację? Nie opłaca się.
  • Odpowiedz
Vinizius
Vinizius
12.05.2026, 23:55:26 via Wykop
  • 2
W sumie po co ludzie jak w przyszłości może być prawdziwa sztuczna inteligencja. Człowiek się rodzi, trochę żyje i odchodzi. Czas jest okrutny, sztuczna inteligencja będzie pozbawiona tych ograniczeń.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kartofel
kartofel
13.05.2026, 08:21:59 via Android
  • 6
@Vinizius: IMO poruszyłeś bardzo ważną kwestią. Czas.
Czytałem artykuł w którym zastanawiano się dlaczego w wyniku ewolucji nie powstają praktycznie organizmy które żyły by naprawdę długo, za to sporo jest organizmów krótko żyjących. Okazuje się, że organizmy które żyją długo, wolniej się rozmnażają a przez to wolniej dostosowują się do zmian środowiska. Premiowane są organizmy które mają dużą zmienność genetyczną w populacji. Jeżeli np. w środowisku pojawi się coś co
  • Odpowiedz
vojtas123
vojtas123
vojtas123
13.05.2026, 08:25:18 via Wykop
  • 3
@Vinizius: Słuszna uwaga. Nie ma się co siłować, człowiek był dominującym gatunkiem na ziemii, ale już nie będzie. Będzie bardzo mało pracy, więc i ludzi nie będzie potrzeba, bo ludzie zużywają zasoby. Ja obstawiam jakiś wirus za 10 do 20 lat, żeby pozbyć się zbędnego balastu. Ostanie się tylko elita i ograniczona liczba potrzebnych "biedaków".
Między innymi dlatego nie mam dzieci.
  • Odpowiedz
autotldr
autotldr
12.05.2026, 10:48:19 via Wykop
  • 2
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 59% (jestem botem)

Centrum Innowacji Robotyki w Tokio

Na kampusie Yushima w Tokio otwarto Centrum Innowacji Robotyki z 10 robotami, w tym humanoidalnym Maholo LabDroid. Laboratorium wykonuje precyzyjne zadania laboratoryjne bez zatrudniania ludzi, automatyzując m.in. hodowlę komórek. Kierownik Keiichi Nakayama zapowiedział, że do 2040 roku liczba robotów wzrośnie do 2000, obejmując cały proces badawczy. Wprowadzenie robotów jest odpowiedzią na trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mbed
mbed
mbed
13.05.2026, 12:47:37 via Wykop
  • 0
OK, firma w zautomatyzowany sposób robi powtarzalne rzeczy, których nie chce robić żaden człowiek - bo i po co? Roboty od lat budują różne rzeczy (np. elektornikę) bez udziału człowieka i jakoś nikt nie przedstawia tego jako coś niesamowitego "hurr durr pracę przejęły roboty" (-‸ლ)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

RG66
RG66
RG66
13.05.2026, 12:06:37 via Wykop
  • 0
Też mi sensacja. Już lata temu wykorzystywano roboty do prac laboratoryjnych. Np. przy opracowaniu katalizatorów. Jak to powiedział mi jeden gościu: nie wiemy czasem z czego wynika funkcjonalność danej mieszanki więc, jeśli to sprawa losowa, to niech to robi głupi automat.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4547
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3284
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2775
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
Krajowy System Ewidencji Czasu Pracy Lekarzy - Ustawa Kacprzykowa
2731
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2081
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #nauka
  • #komputery
  • #zainteresowania
  • #stacjakosmiczna
  • #wydarzenia
  • #polska
  • #informatyka
  • #sztucznainteligencja
  • #ai
  • #internet
  • #swiat
  • #rozrywka
  • #motoryzacja
  • #programowanie

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking