Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko184
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

242

Pierwsze fundamenty Baltica 2 wbite! Prąd z morza dla 2,5 mln

Pierwsze fundamenty Baltica 2 wbite! Prąd z morza dla 2,5 mln

Na Morzu Bałtyckim zainstalowano pierwsze fundamenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, realizowanej wspólnie przez PGE i Ørsted. To największa powstająca obecnie w Polsce morska farma wiatrowa i zarazem wejście projektu w kluczową fazę prac na morzu.

erka73
erka73
z
trojmiasto.pl
dodany: 12.05.2026, 05:13:25
  • #
    oze
  • #
    energetyka
  • #
    polska
  • #
    energia
  • #
    wiatraki
  • #
    prad
  • 191
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (191)

najlepsze

newerty
newerty
12.05.2026, 21:27:52 via Wypiek
  • 91
No elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) pierwszy wybity monopal na OWF Baltica-2 z bliska.
newerty - No elo ( ͡° ͜ʖ ͡°) pierwszy wybity monopal na OWF Baltica-2 z bliska.

źródło: image_picker_F66BB243-F90A-4D5C-BBD2-1EBE0E71AF73-18973-0000030578ECF671

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

newerty
newerty
12.05.2026, 21:39:51 via Wypiek
  • 42
A tu w trakcie transportu z Rønne (ten akurat był instalowany na polu obok - Baltic Power).
newerty - A tu w trakcie transportu z Rønne (ten akurat był instalowany na polu obok ...

źródło: image_picker_BA7B27D7-9034-412F-8EB7-B06A432ED597-18973-0000030965B4CA37

Pobierz
  • Odpowiedz
Lucas07
Lucas07
12.05.2026, 22:08:36 via Wykop
  • 45
@newerty: no siema ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lucas07 - @newerty: no siema ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: IMG_1142

Pobierz
  • Odpowiedz
retall
retall
retall
12.05.2026, 17:15:02 via Wykop
  • 86
Ciekawostką jest fakt, że decyzja o budowie farm Baltica zapadła za rządów partii której dzisiejszym hasłem wyborczym jest "OZE-SROZE"
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Vinizius
Vinizius
12.05.2026, 22:58:38 via Wykop
  • 29
@retall: Jeszcze większą ciekawostką jest że oze sroze ma na dachu panele xd.
  • Odpowiedz
kacper-gorski-12
kacper-gorski-12
12.05.2026, 23:30:58 via Wykop
  • 11
@retall: od razu mam gotowe nazewnictwo na kolejne pale:
Sroze I
Sroze II
Sroze III
  • Odpowiedz

PfefferWerfer
PfefferWerfer
12.05.2026, 16:55:57 via Wykop
  • 40
Dominika Kulczyk na pewno cieszy się z kolejnego budżetowego paśnika. Pilna uczennica tatusia

https://businessinsider.com.pl/gielda/spolka-dominiki-kulczyk-dostala-gigantyczne-finansowanie-miliardy-euro-na-morskie/4br5cjy
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PfefferWerfer
PfefferWerfer
12.05.2026, 21:27:38 via Wykop
  • 18
Czy znalezisko ma cokolwiek wspólnego z Dominiką Kulczyk? No nie, to zupełnie różne inwestycje.


@Morf: Tak, ma. Dominika Kulczyk realizuje tę samą Baltica 2 bo to pole wiatrowe to konglomerat kilku inwestorów w różnych częściach pola które jest krajowym projektem infrastrukturalnym w którym pijawki różnych stron się podczepiły pod paśnik.

Czy to "gigantyczne finansowanie" z artykułu który podlinkowałeś to jakieś państwowa kasa? No nie, to po prostu oprocentowane pożyczki od prywatnych instytucji
  • Odpowiedz
Lucas07
Lucas07
13.05.2026, 05:45:29 via Wykop
  • 3
@PfefferWerfer: no akurat tą farmę robi PGE z Orsted. Kulczykowa, czyli polenerga robi farmę Bałtyk 2.
  • Odpowiedz
daniel-doe
daniel-doe
daniel-doe
12.05.2026, 16:55:25 via Wykop
  • 20
Dobrze. Akurat latem idealnie. Moja teściowa twierdzi, że kręcoce się wiatraki chłodzą ziemię (ʘ‿ʘ)
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

xyza_xyza
xyza_xyza
xyza_xyza
13.05.2026, 07:00:20 via Wykop
  • 1
@daniel-doe: właściwie to ma trochę racji. Wg badań farmy wiatrowe wpływają na temperaturę powierzchni Ziemii lokalnie nocą podnosząc temperaturę o 0,3-0,7 stopnia, a w dzień lekko ją chłodząc.
  • Odpowiedz
xyza_xyza
xyza_xyza
xyza_xyza
13.05.2026, 12:33:43 via Wykop
  • 1
@rdlsv: “Climatic Impacts of Wind Power”
Autorzy: Lee Miller, David Keith
Journal: Joule (2018)
Harvard Kennedy School – Climatic Impacts of Wind Power
  • Odpowiedz
giorgioborgio
giorgioborgio
12.05.2026, 20:53:36 via Android
  • 14
Będzie taniej, prawda? Prawda? Xdd Jakie to jest żałosne.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

giorgioborgio
giorgioborgio
12.05.2026, 21:03:44 via Android
  • 16
@obcowzbudny: Tania energia jest sprawą fundamentalną dla funkcjonowania gospodarki i wszelkie inwestycje powinny mieć na celu jak najtańsze jej produkowanie, to chyba jasne.
  • Odpowiedz
obcowzbudny
obcowzbudny
12.05.2026, 21:12:21 via Wypiek
  • 10
@giorgioborgio Wszystko co piszesz to prawda ale niestety nie to jest celem budowy tych farm.
  • Odpowiedz
kopawdupeswiniom
kopawdupeswiniom
12.05.2026, 07:18:56 via Android
  • 13
dla 2,5 mln polskich domów


Ile to będzie boisk piłkarskich?

GW, podawajcie w GW.
Jakich domów? Pasywnych czy jakich?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ShortyLookMean
ShortyLookMean
12.05.2026, 07:42:56 via Wykop
  • 18
@kopawdupeswiniom: nie jestem pewien czy przy OZE moc zainstalowana jest jakkolwiek ważna. Ot cyferki, które różnie przełożą się na energię wyprodukowaną w zależności od miejsca i pogody.
  • Odpowiedz
Filipterka25
Filipterka25
13.05.2026, 08:51:41 via Wykop
  • 1
Odpowiadałem na komentarz dotyczący foto.


@kopawdupeswiniom: Ale tam budują farmę wiatrową xD
  • Odpowiedz
Grits
Grits
12.05.2026, 16:52:11 via Wykop
  • 9
nie lepiej postawic elektrownie atomowe??
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jarek400
jarek400
jarek400
13.05.2026, 04:43:16 via Wykop
  • 2
@kjungst: na planecie ziamia mamy uranu na 10 tyś lat. Mało ale na chwile może starczy
  • Odpowiedz
Krolik
Krolik
Krolik
13.05.2026, 04:47:23 via Wykop
  • 2
@Grits: ekonomicznie atom lepszy, ale dłużej trwa wybudowanie
  • Odpowiedz

kwanty
kwanty
12.05.2026, 06:57:14 via Wykop
  • 6
Zamiast się cieszyć to rosyjskie wykopki zaraz tu się wyroją i będą bredzić że Tusk sabotuje, że to będzie prąd dla Niemiec, że lepszy gaz z Rosji, etc...
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

LoboV
LoboV
12.05.2026, 22:58:13 via Wypiek
  • 7
@Mateusz_Jakub_Andruszkiewicz a Twoim zdaniem łatwiej zniszczyć 100 wiatraków czy 1 elektrownię?
  • Odpowiedz
NiebinarnyDziadekFranek
NiebinarnyDziadekFranek
NiebinarnyDziadekFranek
12.05.2026, 23:36:47 via Wykop
  • 4
@Mateusz_Jakub_Andruszkiewicz: dobrze, że elektrowni (dowolnego typu - spalinowej, jądrowej) nie mogą zaorać
  • Odpowiedz
LulekTV
LulekTV
LulekTV
13.05.2026, 04:08:59 via Wykop
  • 3
A gdzie atom !!!!!! Energia z wiatru jest prawie najdroższa z możliwych. To dobije nasza gospodarkę. Propaganda zrobila sito z mózgów Polaków. Atom = źle, wiatr z Siemensa = dobrze. Plan jest taki aby nasze produkty nie były konkurencyjne. Wystarczy zrobić drogi prąd i zrobić propagandę.

Koszty produkcji energii elektrycznej
Rodzaj energii Koszt produkcji
(w euro za 1 MWh)
energia słoneczna 300
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

milo1000
milo1000
13.05.2026, 05:56:35 via Wykop
  • -4
@LulekTV: Dane wyssane z d--y. EJ ma najwyższe możliwe LCOE, no chyba że nie liczysz kosztu budowy, finansowania, wykształcenia i utrzymania kadry, składowania zużytego paliwa i 10 lat rozbiórki.
  • Odpowiedz
mattmd
mattmd
mattmd
13.05.2026, 17:31:36 via Wykop
  • 2
@LulekTV: hehe źródło tych rewelacji?
  • Odpowiedz
ShawnSpencer
ShawnSpencer
ShawnSpencer
13.05.2026, 03:33:20 via Wykop
  • 2
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
3113
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3171
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3108
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3047
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2623
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #energetyka
  • #wiatr
  • #fotowoltaika
  • #energia
  • #polska
  • #ekologia
  • #wiatraki
  • #prad
  • #inwestycje
  • #gospodarka
  • #ciekawostki
  • #pv
  • #swiat
  • #klimat
  • #elektryka

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking