Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko211
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

294

Tropem płyty głównej "Made In Poland" (z 1998 roku!)

Witam was w tym...nietypowym odcinku. Otóż ostatnimi czasy sporo dłubałem w PeCetach, których wspólnym mianownikiem był Pentium 2 + Voodoo 2, czyli sprzęty, które rocznikowo pasują do Blaszaka z 1998 roku i naturalnie, podczas przygotowywania wideo potrzebowałem nagrań naszego pięknego kraju...

ochucki
ochucki
z
youtube.com
dodany: 11.05.2026, 17:57:19
  • #
    komputery
  • #
    informatyka
  • #
    pcmasterrace
  • #
    elektronika
  • #
    ciekawostki
  • #
    polska
  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (53)

najlepsze

FrozenShade
FrozenShade
11.05.2026, 18:05:44 via Wykop
  • 25
Pamiętam SONO, kolejny złom jak wiele innych 'noname'. Nie wiem jak jest teraz, ale w tamtych czasach, gdy sklepy sprzedawały tzw 'multimedialne zestawy komputerowe' i prześcigały się w 'promocjach', bardzo łatwo było się naciąć na awaryjny, niskiej jakości sprzęt.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Altar
Altar
11.05.2026, 23:43:52 via Wykop
  • 8
klient brał monitor VGA zamiast SVGA i jakoś żył z tymi 256 kolorami w palecie albo rezygnował z twardego dysku

@Bialek_napraw_tagi: Ale nie w 1998 ;)
  • Odpowiedz
cochese
cochese
cochese
12.05.2026, 02:29:49 via Wykop
  • 13
SONO


@FrozenShade: Koledzy pracujący w sklepie/serwisie zamówili testowo 5 sztuk tych płyt. Na 5 sztuk niesprawnych było 8. Tak, bo najpierw przyjechało 5 niesprawnych, odesłali wszystkie, i 3 wróciły nadal niesprawne. Odesłali wszystkie i zapomnieli o istnieniu SONO.
  • Odpowiedz
jeanpaul
jeanpaul
11.05.2026, 21:53:54 via Wykop
  • 20
A ja miałem PC Mazovia 1016, komputer osobisty produkowany w Polsce przez spółkę Mikrokomputery od roku jako to klon komputera typu IBM PC.

Wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mazovia_1016
dwa artykuly:
1: https://kronikidziejow.pl/aktualnosci/ciekawostki/mazovia-historia-i-potencjal-komputera/
2: https://gadzetomania.pl/niezwykle-historie-zapomnianych-komputerow-cz-2-mazovia-1016-i-unimor-bosman-8,6704123340895873a
jeanpaul - A ja miałem PC Mazovia 1016, komputer osobisty produkowany w Polsce przez ...

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cochese
cochese
cochese
12.05.2026, 02:21:36 via Wykop
  • 13
@jeanpaul: Na potrzeby tego komputera producent zaprojektował całkiem dobrze przemyślany standard kodowania polskich znaków też o nazwie Mazovia. I o ile o komputerach Mazovia mało kto słyszał, o tyle standard stał się popularny i w tamtych czasach widziało się go wszędzie.

  • Odpowiedz
Bzdula
Bzdula
12.05.2026, 05:53:23 via Wykop
  • 4
@jeanpaul: Więcej tego było, Politechnika Wrocławska robiła komputery klasy XT i AT pod nazwą Kowary, Elwro miało 801AT
Bzdula - @jeanpaul: Więcej tego było, Politechnika Wrocławska robiła komputery klasy ...

źródło: Komputer_Kowary_AT_01

Pobierz
  • Odpowiedz
sEB-q
sEB-q
11.05.2026, 21:09:54 via Android
  • 6
Taka dygresja ok roku 2000 pracowałem w firmie produkującej/skladajacej popularne polskie PC i na płyty główne Asrocka zamiast Asrock mówiło się Aszrot, a na dyski Samsunga szajsung taka była to padaka a teraz ... Co to sie porobiło przez te lata.
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cochese
cochese
cochese
12.05.2026, 02:24:27 via Wykop
  • 7
na dyski Samsunga szajsung


@sEB-q: Dyski Samsung Spinpoint miały popularną awarię objawiającą się stukaniem głowic, więc nazywane były "szajsung stukpoint" (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
  • Odpowiedz
winsxspl
winsxspl
12.05.2026, 06:34:10 via Wykop
  • 2
i na płyty główne Asrocka zamiast Asrock mówiło się Aszrot


@sEB-q: to zależy który model brałeś.
W czasach P4 faktycznie były totalnie budżetowe i często oparte na gównianych chipsetach SiS lub ALi/ULi, ale w czasach C2D/Phenomów wychodziły już faktycznie solidne propozycje na markowych chipach Intela/nForce. Pośrednia VIA również była.

ASRock dawał dużo feature'sów których nie miała konkurencja, na przykład jednoczesna obsługa AGP i PCI-E / DDR1 i DDR2 przy jednoczesnym obsługiwaniu procków czterordzeniowych
winsxspl - >i na płyty główne Asrocka zamiast Asrock mówiło się Aszrot

@sEB-q: to za...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
Radysh
Radysh
11.05.2026, 18:53:41 via Android
  • 5
Świetny materiał.
Wczoraj oglądałem i muszę przyznać, że "śledztwo" które w tym temacie popełniłeś jest imponujące.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ApageZ
ApageZ
11.05.2026, 20:55:47 via Wykop
  • 4
Heheh, w tamtych czasach tego typu marketingowe "nawijanie makaronu na uszy" było na porządku dziennym. Sam nawet kiedyś popełniłem podobne dzieło, tworząc zawartość strony WWW dla jednej z kafejek internetowych w Krakowie.
Płyty SONO chyba nigdy nie miałem, ale z tego co widzę, nie ma czego żałować. Szkoda, że im się nie udało.

Te ECS-y, które przewinęły się przez moje ręce były OK. Kondensatory oczywiście do wymiany, ale poza tym bez zastrzeżeń.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

caveflacon
caveflacon
caveflacon
12.05.2026, 08:27:36 via Wykop
  • 1
@winsxspl: W tamtych czasach to wszystko dawało radę (o ile ktoś się znał). Problem był w tym że ludzie kupowali komputery z zasilaczem typu Codegen czy Modecom 300 W (które realnie to miały połowę tego, a zasilanie to może i miały dobre ale na 5V a nie 12V) a potem zmieniali np. kartę graficzną albo nawet mobo z procesorem a obudowa z zasilaczem zostawała. Stąd te "płonące kompy".
  • Odpowiedz
ApageZ
ApageZ
12.05.2026, 22:08:16 via Wykop
  • 0
Codegeny wszyscy znają

i się na nie nadziewają,


@winsxspl: Powiedziałbym że raczej odwrotnie. Nie znali, dlatego się nadziewali...
Mój młodszy brat rozbudował sobie w tamtych czasach swój komputer. Włożył dwa dyski twarde, dwa napędy CD, flopa, jakąś kartę grafiki, dźwiękową i wcisnął przycisk [Power]. Po kilku minutach Codegen powiedział: "pffff...!" i odmówił dalszej współpracy.
Nie pamiętam już czy cokolwiek przeżyło, ale jeżeli tak, to tylko coś drobnego; całą resztę zabrał
  • Odpowiedz
nowack
nowack
14.05.2026, 07:10:22 via Wykop
  • 0
"Mera-Elzab" z Zabrza i monitor produkowany przez "Unimor". W komputerze wykorzystano procesor Zilog Z-80 https://www.niebieskaplaneta.pl/index.php/101-narodowe-muzeum-techniki-cennik-biletow-2022-wystawa-komputerow
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

omicronns
omicronns
12.05.2026, 02:23:28 via Wykop
  • 0
Ciekawe czy autor filmu zeskanował i opublikował tego Chipa 5/2001.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

edgar-kis
edgar-kis
11.05.2026, 23:49:21 via Wykop
  • 0

Komentarz usunięty przez autora

LittleChad
LittleChad
LittleChad
11.05.2026, 19:45:31 via Wykop
  • 0
dałem wykop
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

majk3l
majk3l
11.05.2026, 18:52:17 via Wykop
  • 0
Czytasz tytuł, później opis:

Witam was w tym...nietypowym odcinku. Otóż ostatnimi czasy sporo dłubałem w PeCetach, których wspólnym mianownikiem był Pentium 2 + Voodoo 2, czyli sprzęty, które rocznikowo pasują do Blaszaka z 1998 roku i naturalnie, podczas przygotowywania wideo potrzebowałem nagrań naszego pięknego kraju...


A później odpalasz film i słyszysz w nim:

Witam
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3161
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3014
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
2818
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2600
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2320
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #informatyka
  • #pcmasterrace
  • #laptopy
  • #pytanie
  • #internet
  • #windows
  • #gry
  • #technologia
  • #pc
  • #kiciochpyta
  • #eaplay
  • #it
  • #hardware
  • #ciekawostki
  • #elektronika

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking