Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko213
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

2281

Stworzyłem sterowniki SMART HOME na ESP32, które sprzedaję i dostał grant EU

Stworzyłem sterowniki SMART HOME na ESP32, które sprzedaję i dostał grant EU

Cześć Od jakiegoś czasu rozwijamy własne sterowniki SMART HOME montowane w rozdzielnicy projekt nazywa się SMARTBOB. Jestem jedną osoba techniczną w naszej firmie, w sumie jest nasz 3 :). Projekt jest w 100% mój od każdego rezystor po to jak to produkować i złożyć. Zaczęło się trochę hobbystycznie

SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
z
wykop.pl
dodany: 11.05.2026, 08:18:28
  • #
    smarthome
  • #
    homeassistant
  • #
    inteligentnydom
  • #
    polakpotrafi
  • #
    ciekawostki
  • #
    truestory
  • 573
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć Od jakiegoś czasu rozwijamy własne sterowniki SMART HOME montowane w rozdzielnicy — projekt nazywa się SMARTBOB. Jestem jedną osoba techniczną w naszej firmie, w sumie jest nasz 3 :). Projekt jest w 100% mój od każdego rezystor po to jak to produkować i złożyć.

Zaczęło się trochę hobbystycznie, bo brakowało nam czegoś:

  • otwartego,
  • bez zamkniętej chmury,
  • możliwego do programowania po swojemu,
  • ale jednocześnie gotowego do normalnego używania w domu.

Finalnie zrobił się z tego pełnoprawny produkt, który można normalnie kupić, ale nadal zachowaliśmy otwartość systemu Sterowniki działają m.in. z:

  • Home Assistant / ESPHome,
  • SUPLA (jesteśmy oficjalnym partnerem)
  • Loxone
  • AMPIO lub inne po MQTT

Całość oparta jest o ESP32 + LAN/WiFi i instalacje wykonywane w gwiazdę.

Największy plus? Każdy może programować je samemu i nie jest zamknięty na jednego producenta (można nawet wgrać ARDUINO i dać dziecku do nauki, też podobnie będzie na uczelniach) , co mocno redukuje koszty całej instalacji. Średni koszt jednego kanału sterowania wychodzi często poniżej 60 zł (16 kanałowy SM-LITE-1616R to 949zł) , gdzie w profesjonalnych systemach automatyki budynkowej często jest to 100–200 zł za kanał

A dla osób, które nie chcą bawić się samodzielnie:

  • jest normalne wsparcie,
  • serwis,
  • gwarancja,
  • dokumentacja,
  • gotowe konfiguracje.

Czyli coś, czego często brakuje w tanich rozwiązaniach z Chin

Projekt rozwijamy we Wrocław/Poznań i obecnie:

  • mamy ponad 1000+ sterowników na rynku,
  • 300+ klientów,
  • partnerstwo z SUPLA,
  • grant UE na rozwój produkcji,
  • działamy w Startup Wrocław, Garage Genius i Innovation Coach,
  • współpracujemy z Politechniką Wrocławską i kołami naukowymi,
  • budujemy nową stronę i dokumentację,
  • przenosimy produkcję kolejnych urządzeń do Polski 

Trochę naszym celem jest podejście podobne do rewolucji z ładowarkami USB-C Chcielibyśmy, żeby kiedyś sterowniki smart home różnych producentów mogły po prostu współpracować ze sobą, zamiast zamykać użytkownika w jednym ekosystemie.

Dlatego specjalnie nie tworzymy własnej „zamkniętej” platformy. Na rynku już jest dużo bardzo dobrych systemów — zarówno otwartych, jak i profesjonalnych — i każdy ma swoje plusy. My bardziej chcemy tworzyć uniwersalny hardware, który da się łatwo integrować.

Nie skupiamy się też na modułach dopuszkowych WiFi / ZigBee.One są super do małych mieszkań czy prostych modernizacji, ale przy większych inwestycjach często robi się problem z niezawodnością, serwisem i późniejszą rozbudową. Dlatego poszliśmy bardziej w centralne sterowniki do rozdzielnicy i instalacje wykonywane w gwiazdę.

Jak ktoś chce zobaczyć jak to wygląda od strony hardware / PCB / ESPHome to mogę wrzucić więcej zdjęć i technikaliów

Strona projektu:https://smartbob.pl 

Działamy dużo na lokalnym  meetupch, spotkaniach. Polecam zajrzeć na ARAW albo Startup Wrocław

Nasze sterowniki są dodane do popularnych platform wspierających projektowanie jak: STERFAELEKTRYKI, ELECTRODISIGNER, ELECTROPLANER. 

Pomagam też na uczelni PWR i w kole naukowym GoSMART

Każdy kto się buduje albo interesuje go tematyka smart to zapraszam do kontaktu. Można do mnie pisać na priv, email kbogus@smartbob.pl . Jak podacie swój numer to też oddzownie.

To cześć !!!!! 

Treści powiązane (3)

Podobny sterownik - BoneIO
AllNicksUsed
z boneio.eu
  • 39
HomeAssistant
ApacerPL
z instagram.com
  • 3

Komentarze (573)

najlepsze

MatteoCommerciante
MatteoCommerciante
11.05.2026, 10:11:22 via Wykop
  • 529
MatteoCommerciante

źródło: arduino

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

gardziok
gardziok
gardziok
11.05.2026, 12:22:29 via Wykop
  • 65
@MatteoCommerciante: wszedłem tylko zaplusować tego mema ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
tester3443
tester3443
11.05.2026, 16:11:21 via Wykop
  • 32
@MatteoCommerciante: było wielokrotnie, temat zamykam - użyj opcji szukaj!
  • Odpowiedz
LogikaNieBoli
LogikaNieBoli
LogikaNieBoli
11.05.2026, 08:35:16 via Wykop
  • 362
Gratulacje, wykop. Kiedys pokusilem sie o smart zarowki, lezy pol kartonu bo kupujac nie wiedzialem, ze musze sie podpiac do jakiegos clouda czego nie che robic za zadne skarby
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fastmotion
fastmotion
fastmotion
11.05.2026, 09:15:50 via Wykop
  • 50
@LogikaNieBoli: prawie na pewno da się to ustawić bez clouda, ale może być trochę zabawy - coś za coś
  • Odpowiedz
krebul
krebul
krebul
11.05.2026, 09:51:33 via Wykop
  • 76
@Albert_Einstein: W 2025 40% ataków leciało z dziurawych urządzeń IoT, wzrost o 124% względem 2024. Więc nie żarówka będzie podsłuchiwać, tylko chińczyk usiądzie w żarówce i poczeka na zeroday albo "WYŁĄCZ AKTUALIZACJE WINDOWSA BO PSUJOM" i za parę miesięcy dostaniesz maila "You have been pwned!"... o ile w ogóle to monitorujesz. ;)
  • Odpowiedz

Riczi_znad_Wisly
Riczi_znad_Wisly
Riczi_znad_Wisly
11.05.2026, 09:31:19 via Wykop
  • 272
W celach promocyjnych proponuję nagrać film na YT z makietą prostej instalacji typu 3 gniazda, 3 lampy, żaluzja. Pokazać jak to działa, jak to podłączyć i skonfigurować. Wskazać najważniejsze różnice w odniesieniu do innych systemowe smarthome. Sam założyłem moduły SUPLA po obejrzeniu materiałów na kanale Vteka, tak dobrze przedstawił temat, że nawet jak ktoś nie jest elektrykiem, będzie wiedział jak to podłączyć
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

QBA__
QBA__
11.05.2026, 13:50:16 via Wykop
  • 10
@Riczi_znad_Wisly: Tu na kanale mają takie filmy:
https://www.youtube.com/@SmartBobAutomatyka
  • Odpowiedz
SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 13:57:44 via Wykop
  • 13
@QBA__: Dokładnie, wciąż czekam na swój wymarzony projekt budowy własnego biura gdzie będzie można to pokazać od nowa.
  • Odpowiedz
inflacja_biedaku
inflacja_biedaku
inflacja_biedaku
11.05.2026, 09:35:54 via Wykop
  • 111
Nie chce wyjść na narzekacza ale czy rzeczywiście warto wydawać 100k na instalację elektryczną + smarthome tylko po to aby można było każdą żarówką sterować z telefonu i ustawiać automatyczne zapalanie? Co złego jest w podejściu - wchodzę do pokoju i zapalam światło pstryczkiem? Czy rzeczywiście wszystkich p------o? Jedyną automatyzację jaką mam i jest użyteczna do rolety zewnętrzne. Ale do tego nie trzeba instalacji i smartdomu tylko chińskie przełączniki 50zł sztuka.
  • 99
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

januszbiznesow
januszbiznesow
11.05.2026, 09:43:39 via Wykop
  • 25
@inflacja_biedaku: I tak, i nie. Jestem automatykiem, programuję PLC, mam styczność z automatyką przemysłową na codzień, od 20 lat działam na rynku. Ogólnie mam zajoba i jestem trochę technokratą. Buduję nowy dom, i chcę go zrobić "smart", ale nie tak jak to robią instalatorzy od smart-home, tylko widzieć dom jak maszynę przemysłową. Ma podzespoły, ma czujniki, wejścia różnego rodzaju, realizuje program, steruje wyjściami, jak sterownik PLC. Jest to cholernie trudne,
  • Odpowiedz
ksiak
ksiak
ksiak
11.05.2026, 09:48:48 via Wykop
  • 29
ale czy rzeczywiście warto wydawać 100k na instalację elektryczną + smarthome tylko po to aby można było każdą żarówką sterować z telefonu i ustawiać automatyczne zapalanie


@inflacja_biedaku: jezeli ktoś robi smarthome by można było sterować światłem z poziomu telefonu, to nie ma to nic wspólnego ze smarthome.

Całość zaczyna nabierać całkowicie innego znaczenia gdy to wszystko zacznie działać razem, czyli masz żaluzje zewnętrzne i system które reguluje natężenie światła czyli
  • Odpowiedz
ksiak
ksiak
ksiak
11.05.2026, 09:03:27 via Wykop
  • 83
To ja mam kilka pytań:
1. Dlaczego firmy miałyby wybrać wasze rozwiązanie gdzie tylko Wy jesteście producentem zamiast systemu KNX który produkuje kilkadziesiąt firm i w razie gdy jedna nawet upadnie, nadal mają dostęp do osprzętu innych firm które są kompatybilne?
2. Jak widzicie swoją ekspansję na Europę i dalej świat?
3. Czy wasz system ma integrację z KNX? Wyjaśnijcie jak i ewentualnie dlaczego nie.
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Lubisz_to_s
Lubisz_to_s
Lubisz_to_s
11.05.2026, 09:28:54 via iOS
  • 92
@ksiak: i już zepsułeś zabawę
  • Odpowiedz
rhqq
rhqq
11.05.2026, 09:30:01 via Wypiek
  • 117
@ksiak w cenie jednego przełącznika, moduły sterującego i przycisku knx można cały dom osmartowić przy użyciu zigbee, zwave czy innego systemu otwartego z homeassistantem i jeszcze zostanie. nie wiem czemu podałeś drogi ekosystem, który jest antykonsumencki.
  • Odpowiedz
manowak2016
manowak2016
manowak2016
11.05.2026, 08:33:16 via Wykop
  • 51
ja ostatnio kupowałem kamery 6k z ali 100zł-200zł i do tego recorder POE za 200zł... ceny waszych kamer z kosmosu... oczywiście życzę sukcesu! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
manowak2016 - ja ostatnio kupowałem kamery 6k z ali 100zł-200zł i do tego recorder PO...

źródło: obraz

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 08:36:51 via Wykop
  • 31
@manowak2016: Ten kamery to u u nas staroć, kiedyś był plan żeby też je sprzedawać ale ogólnie ten temat odpuściliśmy. A no i HIKVISION ma wyższe cenny. Zaraz też je w sumie usnę z widoku bo tylko przeszkadzają.
  • Odpowiedz
SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 09:01:25 via Wykop
  • 50
@manowak2016: Zrezygnowałem z tego, zabawa żeby walczyć o nie swoje produkty kto sprzeda taniej o 1zł na allegro nie ma sensu. Chyba że masz setki milionów i możesz być najtańszy. Ja sam progi rabatowe w HIKVSION miałem gorsze niż jakiś losowy Janusz na allegro.
  • Odpowiedz
rotaredom
rotaredom
rotaredom
11.05.2026, 09:28:15 via Wykop
  • 48
Nie mam żadnego smart home poza kilkoma bajerami z tuya i żyję, kolejna rzecz jaka się z----e lub będę za 2 lata znowu się habilitował jak to było ustawione i gdzie co się zmieniało. A tu coś utraci wsparcie, a tu kondensator wyschnie i zabawa jak z tamagochi.
Moja #niepopularnaopinia
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

rotaredom
rotaredom
rotaredom
11.05.2026, 10:07:27 via Wykop
  • 10
@niezawodny: tak samo u mnie. A połowa z tych bajerów po kilku latach traci wsparcie, firma pada albo co. Teraz kupiłem smart lampy z marketu - ale dlatego że tanie i dość mocne. Kolory, wifi... już była zmiana operatora na innego (chmury). I co? Kto nie aktualizował softu ten ma cegłę. Tj działa ale już bez części smart. Przeszedłem na nowy soft (3 jak nie 5 zabawy) a ten nowy
  • Odpowiedz
qciek
qciek
11.05.2026, 11:45:53 via Wykop
  • 12
@niezawodny: mam wrażenie, że większość jest jak gejmingowe komputery. Wszystko świeci, miga, błyszczy, a i tak stoi gdzieś pod biurkiem i nikt nie daje j-----a o te światełka.
Albo ambient w samochodzie.
  • Odpowiedz
Glibnes
Glibnes
11.05.2026, 11:56:40 via Wykop
  • 13
Cześć, widzę że i na wykopie teraz zaczynacie się reklamować, więc jako że sam stoję przed decyzją co do instalacji do nowego mieszkania (ok. 140m^2), pozwolę sobie zadać kilka pytań - tylko proszę nie odpowiadaj "napisz do nas na maila" - specjalnie pytam publicznie, bo odpowiedzi na moje pytania, nawet szczątkowe, są ciężko (albo wcale) dostępne publicznie - to tylko utrudnia mi i innym entuzjastom Smart Home podjęcie świadomej decyzji.

---

1. Wasz system
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 13:53:59 via Wykop
  • 6
w a nawet od tego czy


@Glibnes: 1. My jako producent jesteśmy tylko sprzedawcą sterowników, nie robimy sami instalacji. Oczywiście co do kosztów smarthome i gwiazdy oraz także jakiej kolwiek elektryki to tutaj są ceny różne i zależą od regionu i od planu. Widziałem NIE-smart inslacje gdzie każde gniazdo miało swój przewód i zabezpieczenie gdzie jest to zazwyczaj kompletnie nie potrzebne. Oczywiście SMARTHOME to jest pewnie komfort życia który kosztuje
  • Odpowiedz
SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 16:42:12 via Wykop
  • 2
@Glibnes: 2. Np. puszczenie arota (albo mikro rurki) z rozdzielnicy multimedialnej do granicy działki budynku. Jak za rok będą ci zakładać światłowód to go wpuszczą bez kopania ogrodu.

5. Jak coś będzie nie tak np. będzie gdzieś przebicie na kablach i trzeba będzie szukać to zazwyczaj wymaga to odpięcia wszystkich elementów elektrycznych w danym miejscu. Ogólnie nie jest to wymagane, raczej w razie awarii albo np. przy dużych obiektach typu,
  • Odpowiedz
QBA__
QBA__
11.05.2026, 13:44:46 via Wykop
  • 11
@SmartBobAutomatyka gratulacje mireczku.
Śledzę na wypoku Twój projekt od początku, i od początku tu były narzekania że c---a z tego będzie, że zrobić urządzenie konsumenckie na rynek to trzeba mieć wóz hajsu, sztab ludzi i być korpo itp. itd. jak na elektrodzie
A Ty się nie przejmowałeś i zrobiłeś świetne urządzenia. Gdybym budował nowy dom albo robił grubą przeróbkę instalacji na 100% brałbym Twoje sterowniki bo można sobie je zaprogramować jak się chce
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 13:56:34 via Wykop
  • 1
ę nie przejmowałeś i zrobiłeś świetne urządzenia. Gdybym budował nowy dom albo robił grubą przeróbkę instala


@QBA__: Dziękuję za pozytwną opinię :). No tak działamy, zawsze porównuję to do samochodów są setki marek co robią to samo, a z jakiegoś powodu każdy wybiera inną.

Przemka znam osobiście, może też byłeś na SUPLA PARTY?
  • Odpowiedz
SmartBobAutomatyka
SmartBobAutomatyka
Autor
11.05.2026, 14:16:58 via Wykop
  • 1
@QBA__: No na razie nie planują kolejnych, piszą że są zajęci :P
  • Odpowiedz

cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
cebulowy_krezus
11.05.2026, 08:39:53 via Wykop
  • 11
Ale to ma sens tylko jak każde gniazdko i każdy punkt świetlny leci osobnym kabelkiem do rozdzielni. Czy źle myślę? Czyli trzeba mieć rozdzielnię w domu z pierdylionem bezpieczników
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ksiak
ksiak
ksiak
11.05.2026, 09:29:21 via Wykop
  • 9
Niektóre punkty mają 1s -2s opóźnienia zależnie od odległosci od hubu


@cebulowy_krezus: to już jest sporo w mojej opinii.

dłużej i tak wyciągam telefon

ale po co Ci telefon do tego?
  • Odpowiedz
ksiak
ksiak
ksiak
11.05.2026, 09:53:12 via Wykop
  • 9
jak jestem na dole a chcę wyłączyć swiatlo na korytarzu na górze to wyciągam telefon i przełączam w aplikacji. J

@cebulowy_krezus: ale po co? To nie jest smarthome tylko zdalne sterowanie. Światło się samo powinno zgasić/przygasić jeżeli tam nikogo nie ma.

Ale w jakim przypadku ma to znaczenie?

Jak masz zwykły włącznik światła, jego nacisnięcie daje natychmiastową reakcję. Chodzi o to jak ten system jest odbierany przez użytkownika. Są ludzie
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 13
  • Strona 1 z 13
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3161
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3016
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
2993
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2603
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2325
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #inteligentnydom
  • #homeassistant
  • #zigbee
  • #elektronika
  • #tuya
  • #pytanie
  • #elektryka
  • #xiaomi
  • #kiciochpyta
  • #ogrzewanie
  • #technologia
  • #oswietlenie
  • #android
  • #smartfon
  • #remontujzwykopem

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking