Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko132
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

433

Nowe przepisy budowlane 2026. Koniec z gazem i obowiązkowa fotowoltaika

Nowe przepisy budowlane 2026. Koniec z gazem i obowiązkowa fotowoltaika

Nadchodząca nowelizacja warunków technicznych (WT 2026) wprowadza najbardziej rygorystyczne normy w historii polskiego mieszkalnictwa. Od drugiej połowy września 2026 roku każdy nowo wznoszony obiekt będzie musiał spełniać bardzo rygorystyczne standardy

ObserwatorGospodarczy
ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 11.05.2026, 07:17:05
  • #
    nieruchomosci
  • #
    budowadomu
  • #
    finanse
  • #
    pieniadze
  • #
    budujzwykopem
  • #
    polska
  • 286
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Manipulacja - normy EP zostają na tym samym poziomie od 5 lat
nugla3371
z rockwool.com
  • 21

Komentarze (286)

najlepsze

Polinik
Polinik
11.05.2026, 07:19:59 via Wykop
  • 308
Świetny pomysł.
Co prawda w Niemczech właśnie po raz kolejny nadmiar instalacji PV odbił się czkawką i apelowali do Niemców o używanie energochłonnych urządzeń, bo sieć jest przeciążona a odłączać domowych PV zdalnie nie mają jak, ale u nas NA PEWNO tak się nie stanie, po prostu nie ma możliwości.

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-niemiecki-paradoks-majowe-slonce-i-bezchmurne-niebo-namiesza,nId,23474853
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Polinik
Polinik
11.05.2026, 09:25:56 via Wykop
  • 40
@zwirz:

gdyby nie to, to wystarczyłoby po prostu odłączać źródła OZE przy spadku zapotrzebowania.


Odłączali przemysłowe. Ale domowych nie mają jak. Jak podają w artykule:

Acz okazało się, że nie posiadają technicznej możliwości odcięcia od sieci pięciu milionów domowych instalacji fotowoltaicznych, ostatnio masowo zakładanych przez Niemców już nie tylko na dachach domów, ale i balkonach w blokach.
  • Odpowiedz
callver34
callver34
11.05.2026, 10:19:20 via Wykop
  • 47
Polak nie myśli jak rozwiązać problem wynikający z postępu tylko bojkotuje postęp jako tako dopóki cywilizacyjnie ktoś mu go siłą nie narzuci.


@PfefferWerfer: W dodatku to ważny element obrony narodowej, jeśli każdy ma FV off-grid to ma jakieś tam ciepło, prąd? Co łatwiej rozwalić? Elektrownię Bełchatów czy 2 mln domów wzajemnie się zasilających?
  • Odpowiedz
inflacja_biedaku
inflacja_biedaku
inflacja_biedaku
11.05.2026, 11:10:32 via Wykop
  • 186
Najlepsi są ludzie co inwestują miliony w energooszczędne domy. Fotowoltaika z magazynem, pompa ciepła gruntowa. Inwestycja na 2 pokolenia a rozwód w czasie budowy domu xD
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

rotaredom
rotaredom
rotaredom
11.05.2026, 11:20:55 via Wykop
  • 80
@inflacja_biedaku: jak kiedys szukałem domów to serio parę ofert to pokłosie rozwodu :D
  • Odpowiedz
zeszyt-w-kratke
zeszyt-w-kratke
zeszyt-w-kratke
11.05.2026, 11:47:21 via Wykop
  • 45
Najlepsi są ludzie co inwestują miliony w energooszczędne domy. Fotowoltaika z magazynem, pompa ciepła gruntowa. Inwestycja na 2 pokolenia a rozwód w czasie budowy domu xD


@inflacja_biedaku: Najlepsi są ci co zainwestowali tysiące w prlowskie kostki 40 lat temu. Piec na węgiel drewniane okna przez które chula wiatr. Metraż 200 m2 na pokolenia żeby dzieci miały gdzie mieszkać budowa trwająca około 20 lat a po 20 latach nadal mieszkasz w
  • Odpowiedz
D4Ru73K
D4Ru73K
D4Ru73K
11.05.2026, 10:04:44 via iOS
  • 164
Wykopki na wsiach, szczególnie z tagu #neet i #przegryw czeka sznur. Chałupa będzie niemożliwe do sprzedania bez wrzucenia w nią 300k na termomodernizację. A jak nie będą chcieli sprzedać to urzędnik i tak wymusi renowację. Odetną gaz, węgiel zbanują, mandaty, a na koniec komornik i gaszenie światła.
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Jorsten
Jorsten
Jorsten
11.05.2026, 11:09:22 via Wykop
  • 95
@D4Ru73K: Nie da się starego domu ocieplić do najwyższej klasy, chyba że budowałeś typową ohydną kostkę, ale w większości domów to będzie niewykonalne lub trzeba będzie przepalić setki tysięcy, aby to osiągnąć. To jest wyrok na Polskę powiatową.
  • Odpowiedz
Krole
Krole
11.05.2026, 11:16:24 via Wykop
  • 68
@Jorsten: Eee tam da się, ale aby ocieplić dom 20cm styropianu + wełna będzie trzeba rwać dach i robić od nowa by podbitka złapała poszerzone ściany. 3-komorowe okna. Odkopywanie i ocieplanie fundamentów/piwnicy.

Co innego, że nikogo nie będzie na to stać. Prostsza będzie rozbiórka i stawianie od nowa. Przez nowego właściciela XD
  • Odpowiedz
Jan_Nowak
Jan_Nowak
Jan_Nowak
11.05.2026, 08:50:38 via Wykop
  • 94
Doskonały pomysł.
Następnie poczekamy sobie na następną zimę stulecia i falę mrozów po minus 25 stopni. Będziemy palić meblami w koksownikach. O ile naturalnie ktoś ma jeszcze normalne meble a nie karton z Ikei :)
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

NocnyFuriat
NocnyFuriat
NocnyFuriat
11.05.2026, 11:07:40 via Wykop
  • 21
@Jan_Nowak: Oj tam oj tam. Jeszcze się będziemy śmiali z tej zimy, może nie wszyscy xD, ale najważniejsze jest że żyjemy w eurokołchozie i giniemy w ekologiczny europejski uśmiechnięty sposób, zgodnie z wartościami talmudu.
A lemingi i karpie się cieszą że będzie mróz w chałupie, i w kółko głosują za przyspieszeniem Wigilii.
  • Odpowiedz
Dadas77
Dadas77
11.05.2026, 11:07:54 via Wykop
  • 10
@kwanty: ale wszystko zmierza niemal do domów pasywnych, przy takim domu nawet silny mróz nie jest straszny, nie trzeba tony węgla tygodniowo jak w ruderze tylko 30kwh dziennie na podgrzanie się prądem.
  • Odpowiedz
vojtas123
vojtas123
vojtas123
11.05.2026, 07:35:04 via Wykop
  • 74
A po co ta obowiązkowa fotowoltaika?
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mocten
mocten
11.05.2026, 08:06:30 via Wykop
  • 128
A po co ta obowiązkowa fotowoltaika?


@vojtas123: Szwagier wiadomokogo sprowadza panele z Chin.
  • Odpowiedz
mco111
mco111
11.05.2026, 10:07:00 via Wykop
  • 35
Żeby uniezależnić się od gazu z Rosji???


@kwanty: Tylko po to żeby uzależnić się od pogody i UE? Bez sensu.
  • Odpowiedz
cepheus
cepheus
11.05.2026, 11:08:42 via Wykop
  • 54
To przygotowanie pod unijny system ETS2. Wprowadzi on opłaty za emisję z budynków mieszkalnych, co w praktyce oznacza drastyczny wzrost cen gazu, węgla i oleju opałowego.


Podziękujcie tej ekipie oraz ich wyborcom.
cepheus - > To przygotowanie pod unijny system ETS2. Wprowadzi on opłaty za emisję z ...

źródło: ETS2_votes2

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

remul
remul
11.05.2026, 21:32:21 via Wykop
  • -3
@cepheus: Czyli w zasadzie po dupie najbardziej dostaną ci co zostali przy starych rozwiązaniach. Oni będą teraz waleni z każdej strony - z jednej ETS2, z drugiej jakikolwiek konflikt na świecie czy zerwane łańcuchy dostaw które wywalają zaraz ceny paliw kopalnych powyżej poziomu którego nawet ETS2 by nie osiagnął.
Najlepiej mieć w domu dostępnych kilka źródeł ciepła i używać tego który w danej chwili wychodzi najtaniej. Jak masz jedno to
  • Odpowiedz
CapsLock3
CapsLock3
CapsLock3
11.05.2026, 11:09:11 via Wykop
  • 49
Żadna ekologia, dojeżdżanie ludzi ekonomicznie i tyle. Ceny mieszkań są poje.....e, to zrobić tak, żeby budowa własnego domu była tak droga, że pozostanie tylko najem u jakiegoś dziadexa. A ty Polaku masz robić za miskę ryżu, żeby dorobić Lidle i inne stonki i właścicieli mieszkań na wynajem.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Dupa01
Dupa01
Dupa01
11.05.2026, 12:18:32 via Wykop
  • 8
@CapsLock3: dokładnie tak, byle tylko ludzie to w końcu zauważyli i pokazali w spadku poparcia dla rządu, a nie udawali że deszcz pada.

Z gruntami to samo, też ograniczają możliwości budowy.
  • Odpowiedz
jatylkopytam
jatylkopytam
11.05.2026, 13:21:51 via Android
  • 3
@CapsLock3: a weź pod uwagę że po wprowadzeniu planów ogólnych działki budowlane będą kosmicznie drogie, taniej będzie iść do kurnika deweloperskiego niż wybudować własny dom.
  • Odpowiedz
mco111
mco111
11.05.2026, 10:09:52 via Wykop
  • 47
No jak tam? Wiecie już kto jest waszym wrogiem?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tereska-kaczmek
tereska-kaczmek
11.05.2026, 11:26:30 via Wykop
  • 16
@mco111: inny Polak?
  • Odpowiedz
wykopwykopwykop1
wykopwykopwykop1
11.05.2026, 11:31:30 via Wykop
  • 7
@klamkaodokna: xD brakuje jeszcze screena z tymi, co są w stanie płacić nawet 50zł/litr paliwa.
  • Odpowiedz
Amateur
Amateur
Amateur
11.05.2026, 11:15:25 via Wykop
  • 46
To fajnie, w Niemczech już są zmiany dotyczące ogrzewania:
Nowe zmiany (2025–2026):

- zniesienie obowiązku 65% OZE
- powrót możliwości instalowania pieców gazowych i olejowych
- większa „wolność wyboru” dla właścicieli domów
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wykopwykopwykop1
wykopwykopwykop1
11.05.2026, 11:29:45 via Wykop
  • 29
@Amateur: Banda debili z parlamentu UE z zarobkami rzędu 30,40 tysięcy zł miesięcznie i więcej miałaby wiedzieć, jak żyje osoba za 3650zł/miesiąc? Odrealnieni są, to ustalają takie stawki...
  • Odpowiedz
ludzik
ludzik
11.05.2026, 13:01:04 via Wykop
  • 8
@Amateur: Polska jak zwykle nie uczy się na błędach zachodu tylko jak po sznurku je powtarza i wpada w te same pułapki ;D
  • Odpowiedz
pepepanpatryk
pepepanpatryk
11.05.2026, 11:43:37 via Wykop
  • 39
Chwila - albo mnie coś ominęło albo czegoś nie rozumiem - przecież jeszcze chwilę temu gaz było ekologiczny? Dlatego właśnie m.in. rodzice zrobili w swoim domu przyłacz mimo, że jeszcze nie korzystają. Co jest? Swoją drogą to jest powalone, że ludzie, którzy dzięki swoim zarobkom (po 30-40k) są totalnie odrealnieni od rzeczywistości szarego polaka na prowincji, urządzają innym życie.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Macuga_
Macuga_
11.05.2026, 11:44:50 via Wykop
  • 7
@pepepanpatryk: gaz już nie jest ekologiczny, już się nim nie opłaca grzać a za rok wprowadzają na niego dodatkowy podatek ets2
  • Odpowiedz
ekektrykpozdalnym
ekektrykpozdalnym
11.05.2026, 12:02:28 via Wykop
  • 22
@pepepanpatryk: NS2 wybuch i gaz jest nieekologiczny. Nawet dzień uzdrowienia z covida i rozpoczęcia wojny nie sprawił tego, że był nieekologiczny.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4478
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3258
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2228
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2059
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
1908
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #mieszkanie
  • #heheszki
  • #kredythipoteczny
  • #polska
  • #mieszkaniedeweloperskie
  • #ekonomia
  • #gospodarka
  • #gielda
  • #deweloperka
  • #warszawa
  • #wynajem
  • #budownictwo
  • #patodeweloperka
  • #mieszkanienastart
  • #inwestycje

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking