Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko184
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

342

Niemcy mierzą się z problemem nadpodaży energii z OZE

Niemcy mierzą się z problemem nadpodaży energii z OZE

"Jeśli chcecie zrobić coś dobrego dla bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej oraz budżetu federalnego, to wYłączcie jutro swoją instalację fotowoltaiczną" - apelował do Niemców wieczorem 1 maja w mediach prof. Lion Hirth.

Poludnik20
Poludnik20
z
wydarzenia.interia.pl
dodany: 10.05.2026, 13:21:15
  • #
    niemcy
  • #
    oze
  • #
    energetyka
  • #
    gospodarka
  • #
    prad
  • #
    energia
  • 209
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (1)

Prof. Lion Hirth (Wikipedia po niemiecku)
Poludnik20
z de.wikipedia.org
  • -4

Komentarze (209)

najlepsze

kanis-sapiens
kanis-sapiens
10.05.2026, 13:34:17 via Wykop
  • 142
To tak zwana "klęska urodzaju"
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

rabbbit83
rabbbit83
10.05.2026, 14:14:25 via Android
  • 14
@Poludnik20: jakiego rodzaju magazyn?
  • Odpowiedz
voldi
voldi
10.05.2026, 22:49:21 via Wykop
  • 22
@kanis-sapiens:

To tak zwana "klęska urodzaju"

Nie, to się nazywa nieodpowiedzialne planowanie, pod ideologię.
OZE w formie fotowoltaiki to patologia totalna, wiatr jest trochę lepszy, wodne są mega fajne.
Problem jest taki, ze do każdego wiatru i każdej fotowoltaiki trzeba mieć w zasasie 2 źródło, które można włączyć gdy tamte nie produkują i dlatego to jest patologia, bo pomimo, ze masz mega nadwyżkę produkcji obok musisz utrzymywać zwykłą elektrownie, która
@Poludnik20 7

Szwajcaria drąży otwór głebokości 8-piętrowego budynku. Pod powerbank na OZE

więcej
  • Odpowiedz
PIAN--A_A--KTYWNA
PIAN--A_A--KTYWNA
11.05.2026, 11:14:04 via Wykop
  • 75
PIAN--A_A--KTYWNA

źródło: arh4dw

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

zwirz
zwirz
11.05.2026, 05:48:04 via Wykop
  • 45
Rząd wziął na siebie także obowiązek zwrotu części "utraconych przychodów". Zwykle w umowach jest to 95 proc. Zatem gdy 1 maja operatorom sieci udało się pozbyć się z niej 20 GW niechcianej mocy i tak teraz państwo niemieckie będzie musiało za nią właścicielom farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych zapłacić. A nie jest tajemnicą, że rząd swój dochód uzyskuje głównie z podatków nakładanych na obywateli oraz z kredytów. Te zaś spłacane są najczęściej
zwirz - >Rząd wziął na siebie także obowiązek zwrotu części "utraconych przychodów". ...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Traasert76
Traasert76
12.05.2026, 10:04:32 via Wykop
  • 1
@zwirz: bajki o taniej OZE skończyły się jakieś 10 lat temu czyli wtedy gdy kończyłem technikum z tym związane. Jednak chcąc nie chcąc trzeba inwestować w OZE, bo tylko tak jesteśmy w stanie zapewnić sobie jakąkolwiek niezależność energetyczną - bo węgla już praktycznie nie ma. Podoba się czy nie, OZE musi stać się poważnym udziałowcem w wytwarzaniu energii w Polsce. CO z resztą widać na wykresach, dzisiaj energia z wiatru
Traasert76 - @zwirz: bajki o taniej OZE skończyły się jakieś 10 lat temu czyli wtedy ...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
Chris_Karczynski
Chris_Karczynski
11.05.2026, 04:21:33 via Wykop
  • 36
Ja blokuję eksport do sieci gdy cena spadnie poniżej 5 groszy za kWh ale większość ludzi tego nie robi przez co obniżają sobie cenę sprzedaży.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Mniuch
Mniuch
Mniuch
11.05.2026, 09:15:53 via Wykop
  • 8
@Chris_Karczynski: a skad wiesz jaka jest aktualna cena ? co ile aktalizuj cene pradu ?
  • Odpowiedz
Chris_Karczynski
Chris_Karczynski
11.05.2026, 10:19:00 via Wykop
  • 22
@Mniuch: cena zmienia się co 15 min ale podają wcześniej na następny dzień. Z API pobiera cene
  • Odpowiedz

eSUBA94
eSUBA94
11.05.2026, 12:15:26 via Android
  • 32
Co tydzień od miesiąca na weeekendy jak patrzę mają 89% z OZE produkcji podczas wyłączonych wiatraków. Potem o 17 gdy słabnie słońce częściowo je odpalają a potem na maxa i odpalają pompy w szczytowych pod poranny szczyt

Oze sroze nie zapomnjcie górnikom dać 16stej pensji w roku
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

P_i_o_t_R
P_i_o_t_R
11.05.2026, 18:30:05 via Wykop
  • 1
Oze sroze nie zapomnjcie górnikom dać 16stej pensji w roku


@eSUBA94:
1) wyłączmy na tydzień brudne źródła energii i patrzy jak tam
2) wyłączam na tydzień czyste źródła energii i patrzymy jak tam
  • Odpowiedz
eSUBA94
eSUBA94
12.05.2026, 10:29:00 via Wykop
  • 2
@eSUBA94: Ale co ty chłopie masz do górników mówiąc o OZE? XD Zakompleksiony polaczko-robak


@Traasert76: górnicy to rak PRL który non stop szantażuje innych swoim zawodem
każdy zawód jest ważny
  • Odpowiedz
ragnarok-asgartus
ragnarok-asgartus
ragnarok-asgartus
11.05.2026, 11:14:00 via Android
  • 28
Problem z fotovoltaiką jest taki, że brakuje magazynów energii. O ile jeszcze a przypadku farm fotowoltaicznych można jakoś zaplanować produkcję energii elektrycznej i nią zarządzać, tak w przypadku przydomowych instalacji które pojawiają się jak grzyby po deszczu, już ciężej zareagować
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DarrDarek
DarrDarek
11.05.2026, 12:06:20 via Wykop
  • 18
@ragnarok-asgartus:
Nie istnieją realne magazyny energii elektrycznej na świecie. Owszem, elektrownie szczytowo-pompowe można uznać za mikroskopijne magazyny energii, ale właśnie przez to, że są minimalne ilości zmagazynowanej energii, dlatego ESP traktowane są jedynie jako sprawne stabilizatory niedoborów mocy w sieci energetycznej, a nie jako istotne magazyny. W Polsce całość energii, jaką da się zgromadzić w polskich ESP to 1% zapotrzebowania energii dobowej w kraju, a zimą to ok. 0,6% zapotrzebowania
  • Odpowiedz
eSUBA94
eSUBA94
11.05.2026, 12:20:55 via Android
  • 6
@ragnarok-asgartus: gorzej jak każdy sąsiad na ulicy ją ma i masz na każdej fazie 240V
  • Odpowiedz

STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
STEFAN_n00b
10.05.2026, 16:32:57 via Wykop
  • 12
Chwilowy problem urodzaju do czasu rozpowszechnienia się ładorawek do aut elektrycznych z magazynami energii. I rozbudowy zwykłych magazynów energii.

Wtedy ten problem sam zniknie.
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

voldi
voldi
10.05.2026, 23:18:53 via Wykop
  • 19
wczesniej będzie trzeba jednak postawić kupę magazynów wielkoskalowych różnego rodzaju. I na poważne zacząć budować fabryki wodoru z tej nadpodaży, która będzie przecież rosła wraz ze zwiększeniem mocy produkcyjnych OZE.


@gl0wa: Te magazyny są droższe i bardziej problematyczne zarazem niż stawienie nowych elektrowni np. atomowych jak już się ktoś upiera, że węgiel i gaz są be.
  • Odpowiedz
preseed42
preseed42
preseed42
11.05.2026, 06:13:04 via Wykop
  • 14
@STEFAN_n00b: pewnie, każdy posiadacz domu winien wyskoczyć z 60k na fotopoltanikę, magazyn, p---------e sie z operatorem typu energa oraz znaleźć dwa metry kwadratowe na baterię * , w Polsce wprowadzić rozporzadzeniem =]

* zbudować ognioodporne

Problem nie zniknie, wręcz pogorszy bo ludzie w domach będą ładować pojazdy w godzinach wieczornych, w dzień ludzie są w trasie / w pracy, samochody będą ładowane w nocy

Należy stawiać elektrownie, jakiekolwiek i generować
  • Odpowiedz
kbnn
kbnn
11.05.2026, 12:19:03 via Wykop
  • 10
niemcy proszę pana
kbnn - niemcy proszę pana

źródło: wojciech-cejrowski-niemcy-prosze-pana

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

eSUBA94
eSUBA94
11.05.2026, 12:40:51 via Wykop
  • -1
@kbnn: pan uważa
  • Odpowiedz
szpongiel
szpongiel
11.05.2026, 15:57:09 via Wykop
  • 9
To niech kopio krypto albo trenują modele AI w czasie takiej nadwyżki.

Następny proszę...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

P_i_o_t_R
P_i_o_t_R
11.05.2026, 18:20:34 via Wykop
  • 1
@szpongiel: mieli wodór produkować
  • Odpowiedz
dziacha
dziacha
dziacha
10.05.2026, 13:27:38 via Wykop
  • 8
Dzisiejsi Niemcy to już nie ci sami Niemcy co kiedyś ;)
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jozek99
jozek99
jozek99
11.05.2026, 06:46:54 via Wykop
  • 9
@dziacha: Już tylko 70% Niemców w Niemczech, głównie starzy.
  • Odpowiedz
fullmonty
fullmonty
fullmonty
11.05.2026, 17:21:08 via Wykop
  • 2
@dziacha: ruscy ich skorumpowali żeby ich uzależnić od swojej ropy i gazu to skasowali atom
a Merkel na dokładkę wpuściła masy kolorowych w 2015 ale to duży i silny kraj wszystko wytrzymają..
do czasu
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3147
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
2950
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2560
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2501
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2256
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #polska
  • #europa
  • #emigracja
  • #historia
  • #neuropa
  • #gospodarka
  • #francja
  • #ciekawostki
  • #berlin
  • #heheszki
  • #holandia
  • #usa
  • #wydarzenia
  • #iiwojnaswiatowa
  • #4konserwy

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking