Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko166
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

322

Pierwszy raz w historii mężczyźni są mniej płodni niż kobiety.

Pierwszy raz w historii mężczyźni są mniej płodni niż kobiety.

Dziesiątki tysięcy lat ewolucyjnego wzmacniania męskiej poligamii zaprzepaszczone w ciągu jednego pokolenia. Młodym facetom naprawdę poucinali jaja.

Lrrr_from_Omicron_Persei_8
Lrrr_from_Omicron_Persei_8
z
uio.no
dodany: 09.05.2026, 13:12:17
  • #
    pieklomezczyzn
  • #
    swiat
  • #
    ciekawostki
  • #
    dzieci
  • #
    sex
  • 129
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (2)

Informacja nieprawdziwa
QuDos
z wykop.pl
  • 38
która to będzie kolejna "teoria spiskowa", no zapraszam do przestudiowania firmy Tahal/Wody Polskie xD
b3loza
z en.wikipedia.org
  • -6

Komentarze (129)

najlepsze

Brut_all
Brut_all
Brut_all
09.05.2026, 17:50:42 via Wykop
  • 219
Z samego tego artykułu ciężko zrozumieć, co dokładnie rozumieją przed "fertility". Tekst brzmi, jakby nie chodziło o "płodność" w rozumieniu j. polskiego, czyli zdolność biologiczną do posiadania potomstwa. Im chyba chodziło o średnią liczbę potomków na osobę ("The researchers examined whether men or women have fewer children"). Ale taka statystyka jest trochę z czapy, bo biorąc pod uwagę, że każde dziecko musi mieć dokładnie jednego ojca i jedną matkę, to "fertility" będzie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

bropek
bropek
09.05.2026, 18:00:16 via Android
  • 39
@Brut_all:
Dokładnie, komentarze jak zwykle pod własne przekonania zamiast pod artykuł.
  • Odpowiedz
Brut_all
Brut_all
Brut_all
10.05.2026, 06:56:27 via Android
  • 12
@wkplogin:
Tak, do tego właśnie dążę. Historycznie było więcej kobiet, więc mężczyźni mieli średnio większą dzietność. Obecnie jest więcej mężczyzn, więc mają mniejszą dzietność. Nie wiem, co taka statystyka miałaby wnieść wartościowego. Być może w oryginalnym badaniu chodziło o coś więcej, ale redaktor coś pomieszał.
  • Odpowiedz
Brunuser
Brunuser
09.05.2026, 15:39:40 via Wykop
  • 90
Nadmiar stresu w szkole, a następnie w pracy. Palenie i nadużywanie alkoholu, brak ruchu, dieta składająca się z przetworzonego jedzenia mają duży wpływ na spadek płodności u młodych mężczyzn
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

vojtas123
vojtas123
vojtas123
09.05.2026, 16:21:52 via Wykop
  • 37
@cabis: ale biorą d---i. Jak już palą to efajki
  • Odpowiedz
kubinka0505
kubinka0505
09.05.2026, 23:38:04 via Android
  • 16
Nadmiar stresu w zwiazkach, a następnie w samotnosci. Erasmus, ciągłe zdrady, stereotypy które są prawdą, fеminаzizm oraz partnerki srające wyżej od wlasnej d--y mają duży wpływ na spadek płodności u młodych mężczyzn
  • Odpowiedz
peszek_leszek
peszek_leszek
10.05.2026, 05:00:28 via Wykop
  • 33
Czy na pewno podlinkowałeś dobry artykuł? Bo ten mówi o tym, że na świecie jest nadwyżka mężczyzn, a nie że mają niższą płodność.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Cztero0404
Cztero0404
10.05.2026, 06:43:37 via Wykop
  • 14
Czy na pewno podlinkowałeś dobry artykuł? Bo ten mówi o tym, że na świecie jest nadwyżka mężczyzn, a nie że mają niższą płodność.


@peszek_leszek: Nie ważne. Ważne, że ludzie nie czytają artykułów widzą nagłówek i się oburzają potężnie a do tego znowu robi się z mężczyzn tych którzy mają gorzej więc różnej maści przegrywy i piwniczaki zaburzone mogą sobie postrzelać w kobiety XD
  • Odpowiedz
Cztero0404
Cztero0404
10.05.2026, 08:47:13 via Wykop
  • 7
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Bies600
Bies600
Bies600
09.05.2026, 19:05:41 via Wykop
  • 29
MGTOW, nawet RIO mi sie nie chce, staranie, płacenie i nadskakiwanie nie warte nagrody.
Elo!
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tereska-kaczmek
tereska-kaczmek
10.05.2026, 00:18:32 via Wykop
  • 10
@santa-maria-de-la-rosa: r----ć i obserwować
  • Odpowiedz
Dereg
Dereg
Dereg
10.05.2026, 11:28:09 via Wykop
  • 2
@Bies600: to samo. Gra nie warta świeczki. Się wkopałem w słabą relację, z której nie wiem jak wyjść. Wolę sobie już zwalić. Większą frajdę mi to sprawia.
  • Odpowiedz
wkplogin
wkplogin
wkplogin
10.05.2026, 06:26:23 via Wykop
  • 18
Jedyne o czym mówi sam artykuł, to że populacja mężczyzn jest znacząco współcześnie liczniejsza niż populacja kobiet. Co nie jest naturalne, jest wynikiem programów socjotechnicznych, jak np. polityka jednego dziecka w Chinach (gdzie mogąc posiadać jedno dziecko, rodzice decydowali się na chłopaka, usuwając żeńskie płody).

Oczywistym matematycznym stkukiem takiej dysproporcji jest to, że statystyczny mężczyzna płodzi mniej dzieci niż statystyczna kobieta. Ponieważ spłodzenie dziecka jest relacją symetryczną - dziecko zawsze płodzi mężczyzna
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

BiznesJanusz
BiznesJanusz
10.05.2026, 06:40:29 via Android
  • 9
@wkplogin:
Po to, żeby sobie budować tezę o mężczyznach "bez jaj", których przecież sama popkultura tak kształtowała już od jakichś 30 lat, a Pani Kayah śpiewała, że za całe zło swiata odpowiada testosteron xd
  • Odpowiedz
Cztero0404
Cztero0404
10.05.2026, 06:44:20 via Wykop
  • 7
Jedyne o czym mówi sam artykuł,


@wkplogin: Nie ważne, przegryw piwniczak ma swoją własną wizję świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
povertybench
povertybench
povertybench
10.05.2026, 06:01:38 via Wykop
  • 17
Spoko tylko że podlinkowany artykuł nic nie mówi o jakości nasienia wśród mężczyzn czy płodności rozumianej jako zdolność do reprodukcji a mówi o dzietności gdzie w samym artykule jest napisane:

Too many men. Low fertility among men is increasing as a result of the growing share of men in the population. Skirbekk points to some societal challenges this may bring.


chyba że jest błąd w tłumaczeniu bo na samej górze jest też
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wkplogin
wkplogin
wkplogin
10.05.2026, 06:07:21 via Wykop
  • 2
@povertybench: To nie jest raczej błąd tłumaczenia, tylko specyfika nazewnictwa (w angielskim dzietność to fertility, używa się też tego samego słowa na płodność, a osobne w postaci 'fecundity' jest bardzo rzadko używane w jęz. codziennym):

https://en.wikipedia.org/wiki/Total_fertility_rate (współczynnik dzietności)
  • Odpowiedz
wkplogin
wkplogin
wkplogin
10.05.2026, 16:43:41 via Wykop
  • 0
@bartek-kosiarz: Tylko mowa była, o ile nie zauważyłeś, o tłumaczeniu z norweskiego na angielski. A nie o idiotyzmach w tytyle i opisie samego znaleziska, bo autor tego znaleziska ewidentnie zachował się jak analfabeta funkcjonalny, może nawet linkowanego artykułu nie czytał, a już z pewnością nie ze zrozumieniem.
  • Odpowiedz
KrosseQ
KrosseQ
KrosseQ
10.05.2026, 03:53:17 via Wykop
  • 6
Gdybyście jeszcze nie zauważyli, to obecny świat jest perfekcyjny dla kobiet z perspektywy hormonalnej - w dużej ilości produktów jest masa estrogenów. Artykuł coś próbuje pieprzyć o dzieciach, ale prawda jest zupełnie inna, bo pakując hormony żeńskie do produktów co dzieje się z męską płodnością? No właśnie - zanika produkcja testosteronu, a przy tym ilość plemników. A później zdziwienie dlaczego pary które chcą mieć dzieci, to nie mogą ich mieć. A przysłowiowy
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

peszek_leszek
peszek_leszek
10.05.2026, 05:06:32 via Wykop
  • 19
@KrosseQ: przeczytaj jeszcze raz artykuł, bo doszedłeś do błędnej konkluzji :) artykuł nie mówi o spadku płodności, a o tym, że na świecie jest więcej mężczyzn. a poza tym- syntetyczne estrogeny również źle wpływają na płodność kobiet i są głównym czynnikiem zachorowań na endometriozę, PCOS i nowotwory.
  • Odpowiedz
Cztero0404
Cztero0404
10.05.2026, 06:41:31 via Wykop
  • 7
przeczytaj jeszcze raz artykuł, bo doszedłeś do błędnej konkluzji :) artykuł nie mówi o spadku płodności, a o tym, że na świecie jest więcej mężczyzn. a poza tym- syntetyczne estrogeny również źle wpływają na płodność kobiet i są głównym czynnikiem zachorowań na endometriozę, PCOS i nowotwory.


@peszek_leszek: Proszę, zrozum jedno. To czy taka osoba przeczytała artykuł czy nie przeczytała nie ma absolutnie żadnego znaczenia bo nie ważne co tam napiszą
  • Odpowiedz
santa-maria-de-la-rosa
santa-maria-de-la-rosa
santa-maria-de-la-rosa
09.05.2026, 21:33:16 via Wykop
  • 4
estrogen i inne damskie hormony z antykoncepcji w wodzie pitnej
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

P_i_o_t_R
P_i_o_t_R
10.05.2026, 06:43:54 via Wykop
  • 2
@santa-maria-de-la-rosa:
Miałeś badania płodności? To rutynowe badania i każdy mężczyzna przechodzi je np. w wieku 20 lat?

Podejrzewam, że wyniki byłyby znacznie lepsze (większy procent płoodych mężczyzn) gdyby na badania chodzili wszyscy a nie tylko pary z problemami.

liczebność plemników >= 16 mln / ml lub >= 39
  • Odpowiedz
SmerfMaruda-777
SmerfMaruda-777
10.05.2026, 19:46:05 via Wykop
  • 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
Antydemokrata2
Antydemokrata2
Antydemokrata2
10.05.2026, 06:22:45 via iOS
  • 2
Trują nas a demokraci na to pozwalają
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mareksa666
mareksa666
mareksa666
10.05.2026, 07:01:59 via Wykop
  • -1
@Antydemokrata2: kapitalizm yes
  • Odpowiedz
MientkiWafel
MientkiWafel
10.05.2026, 20:35:36 via Wykop
  • 1
No i w czym problem? Chromosom XY musi wyginąć, żeby wszystkie "dziewuchy dziewuchom" same się nauczyły wnosić pralki, lodówki na trzecie piętro albo naprawić kran. Jak się nie nauczą - to też wyginą.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Hity

tygodnia

[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
[MZ] Limity przyjęć na studia lekarskie nie będą zwiększane. "Nie ma potrzeby"
4486
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3264
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
Słupski hematolog zarobił 1 334 692 zł w rok
2451
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
W Polsce jak w Indiach. Rzeka umiera, a zakład gdzieś ma ekologię.
2063
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
Dogadali się, by nie podnosić ludziom pensji. Naloty UOKiK i policji na Śląsku
1909
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #pieklokobiet
  • #dyskryminacjamezczyzn
  • #p0lka
  • #logikarozowychpaskow
  • #blackpill
  • #polska
  • #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • #niebieskiepaski
  • #zwiazki
  • #rozowepaski
  • #redpill
  • #heheszki
  • #pieknokobiet
  • #rownouprawnienie
  • #prawo

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking